Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mezitli - Gar Raylı Sistem Hattı geliyor!

Mezitli - Gar Raylı Sistem Hattı için imzalar atıldı. Metro, Mersin’in yıllardır çözüm bekleyen sorunları arasında yer alan trafik sorununu uzun vadeli olarak çözüme kavuşturacak..


Mezitli- Gar Raylı Sistem Hattı Projesi’nin sözleşmesi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve Prota Mühendislik Proje Danışmanlık Hizmeti A.Ş. Genel Müdürü Danyal Kubin arasında imzalandı.


Proje, Mersin’in yıllardır çözüm bekleyen sorunları arasında yer alan trafik sorununu uzun vadeli olarak çözüme kavuşturacak.


Mersin Büyükşehir Belediye başkanı Burhanettin Kocamaz imza sonrasında “30 Mart 2014’te göreve geldikten sonra bir taraftan 1/100000’lik ve 1/5000’lik planların yapılması ile ilgili çok yoğun bir süreç yaşadık. Bu planlara paralel olarak Ulaşım Master Planı, derelerin ıslahı ve yağmur suyunun en kestirme şekilde denize ulaşması için çalışmalar başlattık. Raylı sistemle ilgili çalışmaları başlatırken diğer taraftan Mersin’de yaşayan insanlarımızın hayatını kolaylaştırmak, ulaşabilecekleri yerlere en kısa yoldan ulaşması için toplu taşıma hizmetlerine ağırlık verdik” şeklinde açıklamalarda bulundu.


Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, Ulaşım Master Planında yapılan araştırmalar neticesinde özellikle Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ile Pozcu’dan İstasyona kadar olan bölgeye bir raylı sistem yapılması zorunluluğunun ortaya çıktığını sçyleyen Başkan Kocamaz, “Bu raylı sistemle ilgili bildiğiniz gibi biz havaray talep etmiştik.  Bunu talep etme nedenimiz de altyapıyı hiç bozmadan kazıkların üzerinden treni götürmekti. Dünyanın birçok bölgesinde bunlar var. Türkiye’de bir ilk olacaktı. Ama maalesef uzun süren görüşmeler neticesinde bakanlık bunu uygun görmedi. Hafif raylı bir sistem önerdi. Bizde Havaray ile ilgili başka bir netice alamayınca bu konu ile ilgili kararımızı verdik ve 2018 yılı yatırım programına girmesi için Avan proje ile Bakanlığa başvurumuzu yaptık. Ancak daha öncede belirttiğim gibi Antalya’ya veya Konya’ya gösterilen müsamaha bize gösterilmedi. Ve kesin proje olmadığı için 2018 programına almadılar” dedi.


“Hedefimiz 2019’a girmeden bu raylı sistemle ilgili inşaatın başlaması”

Proje tamamlandıktan sonra Yatırım Programı’na alınması için bakanlığa yeniden başvuru yapacaklarını söyleyen Başkan Kocamaz, “Raylı sistem ile ilgili daha önce birçok ülkeyi gezdik. Biz bir taraftan kaynak arayışına gireceğiz diğer taraftan da projenin hayata geçmesi için hazırlıklarımızı yapacağız. Hedefimiz 2019’a girmeden bu raylı sistemle ilgili inşaatın başlaması. Burada sizlerin yanında Danyal Bey’den de söz alalım. Yatırım programına aldırmak için mücadeleye başlayacağız. Biz dersimizi en iyi şekilde ve ciddiye alarak çalışıyoruz. Firma da aynı şekilde çalışacak. Hiç kesintisiz çalışmamıza rağmen ancak bugün bu noktaya gelebildik. İnşallah Mersin için hayırlı olur” diye konuştu.


Prota Mühendislik Proje Danışmanlık Hizmeti A.Ş. Genel Müdürü Danyal Kubin ise konuyla ilgili olarak, “Ben öncelikle Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bize olan güveni için çok teşekkür ediyorum. Sizin programınızdan çok daha önce projeyi biritip hep birlikte temelini atacağız. Aslanlar gibi metromuzu yapacağız. Türkiye’nin en güzel metrosu olacak. Kendi evimizde metro yapıyoruz. Bizim için bundan daha güzel bir şeref olamaz. Doğru zamanda doğru işi yapacağız”  şeklinde açıklamada bulundu.