Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mikail Akbulut: Gayrimenkul sektörü referanduma odaklandı!

Emlak işletmecisi Mikail Akbulut, gayrimenkulün referandum sonucunu beklediğini belirterek, ‘evet´ çıkmasıyla yeniden sektörün canlılık kazanacağını belirtti.


Birçok sektörde olduğu gibi gayrimenkulde referanduma odaklanmış durumda. Zorlu Emlak işletmecisi Mikail Akbulut, gayrimenkul alıcı ve satıcılarının bir beklenti içerisinde olduklarını kaydederek, sonuca bağlı olarak piyasanın hareketleneceğine dikkat çekti.


Piyasanın düşüş yaşadığını ifade eden Zorlu Emlak işletmecisi Akbulut, “Piyasa yüzde 15´lik bir düşüş yaşadı. Önemli bir oran gibi görünmeyebilir ama Erzurum şartlarında değerli bir oran. Bunun sebbei ise referandum olması. Alıcı ve satıcılar referandumdan çıkacak sonucu bekliyorlar. Referandum sonucunda ‘evet´ çıkmasıyla faizlerde bir düşüş, piyasada bir olumlu hareketlilik, alıcı ve satıcılarla bekleniyor.” dedi.


SANAYİYE VERİLEN DESTEK GAYRİMENKULEDE VERİLMELİ


Gayrimenkulüne destek verilmesi gerektiğini vurgulayan Akbulut, “Hükümet sanayiye verdiği desteğin bir benzerini de gayrimenkule de verilmelidir. Bu tür desteğin hem faydalı artışın hem de fiyatlara katkı sağlayacaktır. Kentsel dönüşümde önemli oranda Erzurum´daki sektörümüzü etkiliyor. Yıkılan evlerin yerine yenisi yapılmaması fiyatların aşırı yüksek olmasına neden oldu. İstanbul piyasasıyla aynı seviyeye ulaşmış durumdayız. İstanbul´un birçok alanda sanayi gibi etkenlerin olmasına, Erzurum´da ise ekonomik olarak daha düşük durumda olmasına rağmen gayrimenkul fiyatları kafa kafaya gidiyor. Bundan dolayı kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yıkılan yapıların yerine yenisi kısa sürelerde yapılması gerekiyor.” diye konuştu.


 

Erzurum Güne Bakış