Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Millet Bahçesi'nden sonra Millet Konağı geliyor!

81 ilde en az bir Millet Bahçesi yapmayı planlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, köy ve mahallelerde 5 bin tane ‘Millet Konağı’ inşa edecek.


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2023 yılına kadar tüm Türkiye'deki mahalle ve köylerde Millet Konağı inşa etmeyi planlıyor.


Oda TV'den Yusuf Yavuz'un haberine göre, Antalya'da düzenlenen ‘2023’e Doğru Türkiye’de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı’nın sonuç bildirgesi kamuoyuna açıklandı.


250 bin yeni sosyal konut

Bidirgede, 2023 yılına kadar 81 ile en az birer Millet Bahçesi’nin inşa edilmesi, 1,5 milyon konuta kentsel dönüşüm uygulanması ve Emlak Bankası’nın yeniden kurulması gibi planlar yer aldı. Program kapsamında 2B ve Hazine arazilerinin satışı, korunan alanların artırılması ve 250 bin yeni sosyal konut inşa edilmesi planlanıyor. 


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ilk kez düzenlenen “2023’e Doğru Türkiye’de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı” sonuçlandı. 81 il müdürünün katılımıyla 19-20 Ocak tarihlerinde gerçekleşen toplantının ardından sonuç bildirgesi yayınlandı.


Türkiye'nin mekansal planlaması 2023'te bitirilecek

2023 yılına kadar yapılması planlanan hedefler belirlendi. Buna göre, dört yıl içerisinde tüm illerin mekansal planlarının hazırlanacağı duyuruldu. Tüm yatırımlar mekansal planlama kararları kapsamında hayata geçirilecek.


Dikey mimariden yatay mimariye

Tüm şehirlerde’ akıllı şehir’ uygulamalarının yürürlüğe gireceğini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “2019-2023 Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı” hazırlandı. Bildirgede, “Kimlikli şehirler için yöresel mimari projeleri üretilerek yerleşmelerin kimlik ve kültürleri ile yöresel mimarinin canlandırılması için 81 ilin kırsal yerleşmelerinde örnek yöresel mimari projeler elde edilecektir. Yaylalarımızın, köylerimizin kültürel, tarihi ve doğal dokusu korunacaktır” açıklaması yapıldı.


81 ile millet bahçesi 5 bin mahalleye millet konağı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2023 yılına kadar uygulamayı planladığı projeler arasında 5 bin adet ‘Millet Konağı’ bulunuyor. 100 günlük icraat programının ikincisinde bulunan Millet Konağı projesi konak, kıraathane ve kütüphane gibi üninetelerden oluşuyor.