Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Milli Park

Türkiye'de 2010 yılı Mart ayı itibarıyla toplam 40 adet Millî Park bulunmaktadır. Dünya genelinde ise toplam 6.555 adet Millî Park vardır.Milli Park nedir?


Bilimsel ve estetik bakımından, milli ve milletlerarası ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçalarıdır.


Türkiye milli parkları hangileridir?


Yozgat Çamlığı Millî Parkı, Karatepe-Aslantaş Millî Parkı, Kuşcenneti Millî Parkı, Soğuksu Millî Parkı, Uludağ Millî Parkı, Yedigöller Millî Parkı, Spil Dağı Millî Parkı, Kızıldağ Millî Parkı, Kovada Gölü Millî Parkı, Güllük Dağı Millî Parkı (Termessos), Munzur Vadisi Millî Parkı, Beydağları (Olimpos) Sahil Millî Parkı, Gelibolu Yarımadası Tarihî Millî Parkı, Köprülü Kanyon Millî Parkı, Ilgaz Dağı Millî Parkı, Başkomutan Tarihî Millî Parkı, Göreme Tarihî Millî Parkı, Altındere Vadisi Millî Parkı, Boğazköy-Alacahöyük Tarihî Millî Parkı, Nemrut Dağı Millî Parkı, Beyşehir Gölü Millî Parkı, Aladağlar Millî Parkı, Altınbeşik Mağarası Millî Parkı, Dilek Yarımadası, Hatila Vadisi Millî Parkı, Honaz Dağı Millî Parkı, Kaçkar Dağları Millî Parkı, Kazdağı Millî Parkı, Karagöl Sahara Millî Parkı, Saklıkent Millî Parkı, Truva Tarihî Millî Parkı, Marmaris Millî Parkı, Küre Dağları Millî Parkı, Sarıkamış-Allahüekber Dağları Millî Parkı, Ağrı Dağı Millî Parkı, Gala Gölü Millî Parkı, Sultansazlığı Millî Parkı, İğneada Longoz Ormanları Millî Parkı, Tek Tek Dağları Millî Parkı, Nene Hatun Tarihi Milli Parkı.


Milli park kriterleri nedir?


1.Tabiat ve kültürel kaynak değeri ile rekreasyonel potansiyeli, milli ve milletlerarası seviyede özellik ve önem taşımalıdır.

2.Kaynak değerleri, gelecek nesillerin miras olarak devralacakları ve sahip olmaktan gurur duyacakları seviyede önemli olmalıdır.

3.Kaynak değerleri tahrip olmamış veya teknik ve idari müdahalelerle ıslah edilebilir olmalıdır.

4.Saha büyüklüğü, kaynak değerleri kesafeti yönünden, özel haller ve adalar dışında en az 1000 hektar olmalı ve bu alan bütünüyle koruma ağırlıklı zonlardan meydana gelmelidir. İdari ve turistik amaçlı geliştirme alanları bu asgari saha büyüklüğünün dışındadır.


Milli parkların özellikleri nedir?


Milli Park

Yozgat Çamlığı Millî Parkı
Türkiye’de yer alan bazı milli parkların özellikleri şöyledir:


1.Yozgat Çamlığı Millî Parkı: 1958 yılında Yüksek İcra Vekilleri Heyeti'nin kararıyla milli park haline getirilmiştir. 


2.Karatepe-Aslantaş Millî Parkı: 1958 yılında Akdeniz Bölgesi’nde, Osmaniye İlinin Kadirli İlçesine 22 km uzaklıkta ve Ceyhan Nehrinin kenarında kurulmuştur.


3.Kuşcenneti Millî Parkı: 1975 yılında Avrupa Konseyi’nce A sınıfı Avrupa Diploması verilmiştir. 1981-1986-1991 ve 1996 yıllarında bu diploma yenilenmiştir. Bandırma Kuşcenneti’nin bugünkü yeri Prof.Dr. Curt Kosswigve eşi Leonore tarafından 1 Nisan 1938 tarihinde keşfedilmiştir.


4.Soğuksu Millî Parkı: 1959 yılında Millî Park olarak tesis edilmiştir. Ankara'ya yakın olması hem avantaj hem dezavantaj teşkil etmektedir. Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır ve Ankara merkezine 80 kilometre uzaklıktadır.Milli Park

Uludağ Millî Parkı
5.Uludağ Millî Parkı: 1961 yılında Millî Park olarak ilan edildi. 1961 yılında koruma altına alınan alanı 12 762 hektardır.


6.Yedigöller Millî Parkı: Milli Park içinde kampçılık, günübirlik piknik, yürüyüş, fotoğraf çekimi gibi rekreaktif faaliyetler yapılırken konaklama ve yiyecek ihtiyaçları da tesis edilen dinlenme evleri, kır gazinosu ve kantinden karşılanabilir.


7.Spil Dağı Millî Parkı: 1968 yılından beri milli park sıfatı taşımakta olup, Manisa İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne bağlıdır.


8.Nemrut Dağı Millî Parkı: Adıyaman ili; Kahta ilçesinde bulunan ve içinde Kommagene Krallığı'nın bir antik kentini barındıran milli park ve ören yeri. Adıyaman il merkezinde Kahta'ya bağlantı sağlayan karayolu ile ulaşım sağlanmakta olup, Milli Park Adıyaman il sınırları içerisindedir. 


9.Gala Gölü Millî Parkı: Enez ve İpsala İlçeleri arasında bulunan Gala ve Pamuklu göllerini kapsayan alan 5 Mart 2005 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 2005/8547 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla "Gala Gölü Milli Parkı" olarak belirlenmiştir.


10.Sultansazlığı Millî Parkı: Alanın kuzeyi Erciyes dağı (3916 m), doğusu Develi, Akpınar, Çiçekliyurt dağları (2074-2057 m), Güneyi Toros silsilesine bağlı Aladağlar (ort 3373 m) ve Elmalı dağları(2235 m) ile Batısı Kartalkaya (1958 m) ve İncil dağlarıyla (1759 m) çevrilidir.


Milli Park

Sultansaazlığı Milli Parkı