Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Milyonlarca kiracıyı ilgilendiriyor! En fazla yüzde 19.39 zam!

2019 yılının ilk aylarında konut kiralarının TÜFE’ye göre belirlenmesine karar verildi. TÜİK’in verilerine göre mayıs itibarıyla kira kontratını yenileyecek birçok vatandaş, en fazla yüzde 19.39 zamlı kira ödeyecek.


Kira artışlarında yılbaşında yapılan düzenleme kapsamında, zam oranları Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yerine 12 aylık tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) ortalamasına göre belirlenecek.


Milliyet Gazetesi'nden Mithat Yurdaku'un haberine göre; TÜİK’in açıkladığı son verilere göre, TÜFE’de 12 aylık ortalama kapsamında yüzde 19.39 yükseldi. Bu oran, mayıs ayında ev sahiplerinin yıllık kira artışında dikkate alacağı azami oran olacak.


Kira artışlarında ÜFE yerine TÜFE’nin dikkate alınmasıyla, ev kiralarında yapılabilecek azami zam oranı kadar da düşüş gösteriyor.


Daha önce kira artışlarında dikkate alınan Yİ-ÜFE, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 30.12 oranında artış gösterirken, TÜFE’deki artış ise yüzde 19.39'a arışa geçti. Kirasını yükseltecek olanların, aradaki 10 puandan fazla farka dikkat edip, kira sözleşmelerine TÜFE oranını baz alıp hesaplaması gerekir.


Tavan ne olur?

Yüzde 19.39’luk oran, kira artışlarında tavan niteliğine sahip oluyor. Ev sahipleri, kiracılarıyla bu oranın altında bir zamla da anlaşma yapabiliyor.


Mayıs ayı itibarıyla sözleşme yenileyecekler için bu oranın üzerinde bir kira artışı yasal olmuyor. Bu ay itibari ile kiralarına zam yapacak olanlar, 19.39’nun üzerinde bir kira zammı talebine karşı dava açabiliyor. Kira sözleşmesi devam edenler ise sözleşmenin yenileneceği tarih itibarıyla açıklanan TÜFE üzerinden kiralarına yapılacak azami zammı belirleyecek.