Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mimar Kasım

Osmanlı döneminde yaşamış mimarlardandır. Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Davud Ağa ile birlikte çalışarak adını duyurmuştur.Mimar Kasım kimdir?


Mimar Kasım; Osmanlı mimarlarındandır. Mimarlığı Davud Ağa'dan öğrendiği tahmin edilmektedir. Mimar Kasım,  1597 yılında Dikilitaş yakınındaki Valide Sultan hamamının onarımı sırasında adını duyurmuştur.  1622 yılında Mimarbaşı Hasan Ağa'nın ölümünden sonra baş mimarlığa getirilmiştir.


Mimar Kasım ne tür işler yaptı?


1639'da Üsküdar Sarayı’nda Baltacılar koğuşunu onardı. Altı ay süren bir çalışmadan sonra Topkapı Sarayı'nda Sepetçiler Kasrı'nı yeniden yaptı. 1598'de Mimar Davud Ağa'nın planı ile başlanan ve dört mimar tarafından tamamlanan Yeni Cami'nin yapımına yardımcı oldu. 1644'de memleketi Arnavut Belgradı'nda bir çeşme yaptırdı.Mimar Kasım


Yeni Cami’nin özellikleri nedir?


Bir diğer adı da Valide Sultan Cami’dir.  1597 yılında Sultan III. Murat'ın eşi Safiye Sultan'ın isteği ile temeli atılır. 1663'te zamanın padişahı IV. Mehmet'in annesi Hatice Turhan Sultan'ın bağışları ile tamamlanır ve hizmete açılır. 

Mimar Sinan'ın Şehzade Camii'nde ve Sedefkar Mimar Mehmed Ağa'nın Sultanahmet Camii'nde kullandığı kubbe planını tekrarlanır. Caminin mimari üslubu, kubbedeki yükseklik vurgusu ve yan cephe revaklarıdır. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından cami ve eklentilerinde günümüzde restorasyon çalışmaları yapılmaktadır.
Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları