Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mine Küpeli kimdir?

Kardeşi Merve Küpeli ile Marfa Tasarım ofisini açan Mimar Mine Küpeli kimdir? İşte Mine Küpeli..


Mine Küpeli, 1987 yılında Eskişehir'de doğdu. Eğitimini Çankaya Üniversitesi Mühendislik&Mimarlık Fakültesi İç Mimarlık bölümünden mezun oldu. 


İtalya Florance Design Academy ve Domus academy'de iç mimarlık eğitimine devam etti ve master programını tamamladı. Farklı firmalarda deneyim kazandıktan sonra Türkiye’ye dönerek kardeşi Merve Küpeli ile Marfa Tasarım ofisini açtı.


Marfa Mimarlık

"Marfa açılımı bir şey ifade etmiyor. Marfa Amerika birleşik devletlerinin Texas eyaletinde bulunan bir çöl ismidir. Bu çölü özel kılan ise uçsuz bucaksız sarılığın ortasında bembeyaz parlayan, 5. caddeden düşmüş bir Prada mağazası olmasıdır. 


2005 yılında, Michael Elmgreen ve Ingar Dragset isimli iki heykel sanatçısı bir şeyleri eleştirmek ve farklılık yaratmak adına yola çıkmışlar, ve başlangıç cümleleri "If you build it, they will come" "Eğer Bunu yaparsan, Onlar gelecektir. " olan iki artist pek de yanılmamışlar. Marka Marfa ya gelir ve insanlarda Marfa ya gelir. Yani bizde oturmuş bir gün sohbet ederken Marfa'ya gitmeliyiz dedik. Aylar sonra firmamıza isim ararken bizim markamızın ismi "Marfa" olabilir dedik ve böylece Marfa olduk."


İletişim bilgileri:

info@marfamimarlik.com

0(222) 230 60 70

Marfa Design Studio 

Sümer Mah. Çakmak Cad. Doğuhan Sok. No:3 (Paşa Restorant Sırası) 

ESKİŞEHİR