Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

MIPIM

1989 yılından itibaren düzenlenen ‘dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı’ MIPIM, Fransa’nın Cannes şehrinde her yılın Mart ayında gerçekleştiriliyor.
MIPIM nedir?


Dünyanın en büyük uluslararası gayrimenkul fuarı MIPIM, 1989 yılından beri Fransa’nın Cannes kentinde Reed Midem tarafından düzenlenmektedir. MIPIM'in açılımı, Uluslararası Gayrimenkul Fuarı'dır. (The World's Property Market)

Uluslararası yatırımcıların, otel gruplarının ve perakendecilerin şehir planlamacılar ile buluştuğu dünyanın önde gelen emlak pazarlarından biridir. MIPIM, bütün gayrimenkul profesyonellerini, gayrimenkul karar vericilerini aynı anda aynı yerde bir araya getirerek, yeni iş bağlantılarının kurulmasına ve küresel bir network oluşturulmasına fırsat yaratmaktadır. Reed Midem, 1989 yılından bu yana, gayrimenkul sektörü için büyük fuar ve konferans organizasyonlarını hayata geçirmektedir.


MIPIM

MIPIM 2013, Fransa'nın Cannes şehrinde 12.03.2013 tarihinde başladı...

MIPIM kaçıncı kez düzenleniyor?


Bu yıl 23′üncüsü düzenlenen ve dünyanın en büyük, en prestijli gayrimenkul fuarı olarak kabul edilen MIPIM Fuarı, 12 Mart 2013 Salı günü Cannes Festival Alanı’nda başladı.


MIPIM
MIPIM'de Onur Ülke, Türkiye

Türkiye’nin MIPIM’deki yeri nedir?


2013 yılında Cannes’da gerçekleştirilecek olan MIPIM, 12-15 Mart ayında yapıldı. Türkiye’de emlak sektörünün hızla gelişmesi sebebi ile 2013 yılında Türkiye “Onur Ülkesi” seçildi. uluslararası yatırımcılar, şehir planlamacıları, belediyeler ve otel gruplarını birleştiren fuarın Türkiye temsilciliğini ise Alkaş Fuarcılık üstlendi. 22.düzenlenen fuarda Türkiye için özel bir çadır açıldı.


Türkiye temsilciliğini Avi Alkaş’ın yaptığı ve Türkiye’nin “onur ülkesi” olarak katıldığı fuara adeta bir Türk çıkarması yapılması bekleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Konutder ve GYODER gibi kuruluşların yanı sıra 28 firmadan 500′ün üzerinde katılımın gerçekleşmesi beklenen fuara ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katılıyor.


MIPIM
Türk gayrimenkul firmaları MIPIM 2013'te...


MIPIM

 

Türk çadırını kimler açtı?

Timur Holding iştiraki Nef Gayrimenkul’ün sponsor olduğu açılış kokteylinden başka, bu yıl MIPIM 2013 Fuarı’nın onur ülkesi olan Türkiye için fuar alanında yaklaşık 1000 metrekarelik bir çadır kurulacak. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Mipim Fuarı’nda Türk Çadırı’nın açılışını gerçekleştirdi. Kadir Topbaş fuarda stantları gezerek, sektörün devleriyle bir araya geldi.

"Onur Ülkesi" seçilen Türkiye, 12 Mart Salı günü saat 10.00'da Kadir Topbaş’ın katılımıyla ‘Türk Çadırı‘ açılışını gerçekleştirdi.

Bu yıl 18.si düzenlenen ve Türklerin yoğun katılımının olduğu Mipim Fuarı’nı, 20 bin uluslararası katılımcı ziyaret ederken, bin metrekarelik alana kurulan Türk Çadırı'na Türkiye'den 28 Türk standı katıldı ve 600’ün üzerinde münferit Türk katılımcı fuarda yer aldı. Kırmızı beyaz Türk bayrağı renkleri ile tasarlanan Türkiye Çadırı’nda Türk gayrimenkul sektörü güçlü bir katılımla yer alıyor.

 

Kadir Topbaş Türk Çadır açılışında; ‘İstanbul'da yaşamanın artık bir ayrıcalık olduğunu’ dile getirirken ‘MIPIM'de bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Dünya artık küresel bir köy ve bu köyde bilgi ve deneyimi paylaşmak zorundayız. İyi bir dünya kurmak hepimizin sorumluluğu ve Türkiye, 10 yılda çok değişti. İstanbul bunda önemli bir paya sahip. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 8 yılda 34 milyar dolarlık yatırım yaptı. Bu yıl ki bütçesi 4.5 milyar dolar ve Türkiye'nin ekonomik başarısı yabancı basında yankı buluyor. Türkiye'de herkes el ele ve birlikte yürümeyi başardı. Buradaki firmalar kendi dünyalarını var ediyorlar. Gayrimenkul sektörü bu işte öncü bir sektör ve buna devam ettirmeli.’ sözleriyle MIPIM Fuarı’nda gayrimenkul sektörünün uluslararası platformda gelişimini değerlendirdi.

Türk Çadırı'na Akbank, Rönesans, Eczacıbaşı Holding, Kavuklar, Ernst & Young, Turkmall, Garanti Koza gibi sektörün önde gelen firmaların münferit katılımlarının yanı sıra Ağaoğlu, Globe International, İş GYO, Konutder, Nef, Nurol GYO, Proplan Proje Yönetimi ve Danışmanlık, Proje Yönetim A.Ş., Saf GYO, Tahincioğlu, TSKB Gayrimenkul Değerleme, Vadistanbul, Vicem ve ZKLD Aydınlatma gibi önemli firmalar stantla yer aldı.


Türk firmalar MIPIM’de neler yapacak?

Türkiye’den fuara katılan firmaların projelerinin tanıtıldığı stantların yanı sıra, Türk kahvesi ikramı gibi Türk kültürünü yansıtan etkinlikler de düzenlenecek. 


Fuara Ağaoğlu, Varyap, İş GYO, Vadistanbul ve Tahincioğlu Gayrimenkul gibi Türkiye gayrimenkul sektörünün lokomotif firmaları da katılıyor.


80′den fazla ülkeden 25 bine yakın katılımcı beklenen MIPIM 2013 Fuarı’nda her yıl verilen MIPIM Ödülleri’nde onur ülkesi Türkiye, bu yıl 5 projeyle birden final mücadelesi verecek. SAF Gayrimenkul Akasya Acıbadem, Sinpaş Bosphorus City, Tekfen Kağıthane Ofis Park, Tekfen Bomonti Apartments ve ECE Türkiye Marmara Park AVM projelerinin finale kaldığı MIPIM Ödülleri’nden en az iki ödül bekleniyor.


Varyap ve GAP İnşaat’ın Emlak Konut GYO güvencesiyle Ataşehir’de hayata geçirdiği Metropol İstanbul projesi MIPIM Fuarı’nda Türk kahvesi ikramıyla farklı bir şekilde görücüye çıkacak


Metropol İstanbul MIPIM’de, Türk Kahvesi Kültürü ve Araştırmaları Derneği işbirliğinde yabancı konuklarına Türk kahvesi ikramı yaparak, ‘Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var’ dedirtecek ve misafirlerine Türk kahve kültürünü sunacak.


Viatrans-Meydanbey Ortak Girişimi ile tarihi likör fabrikasında hayata geçirilen Quasar İstanbul projesi, Cannes’daki MIPIM Fuarı’nda tanıtılacak


Geçtiğimiz günlerde lansmanı gerçekleştirilen, Viatrans-Meydanbey Ortak Girişimi tarafından Mecidiyeköy’deki tarihi likör fabrikası arazisinde hayata geçirilecek olan Quasar İstanbul projesi, 12-15 Mart tarihleri arasında Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen dünyanın en prestijli gayrimenkul fuarı olan MIPIM Fuarı’nda boy gösterecek. Projenin iç mekanlarını tasarlayan dünyaca ünlü iç mekan tasarımcısı Marcel Wanders’in bazı tasarımları da fuarda sergilenecek.


MIPIM’den ilk ödül haberi kimden geldi?


İmza attığı projelerle Türkiye’yi uluslararası arenada birçok kez temsil eden mimar Gökhan Avcoğlu ve Dara Kırmızıtoprak, Cannes’ da düzenlenen, AUTOPIA Avm projesi ile MIPIM ARCHITECTURAL REVIEW AWARDS 2013’ de bir ödülün daha sahibi oldu. 


Keleşoğlu-Gül İnşaat ortaklığında yapımına başlanan projenin mimarlığını Gökhan Avcıoğlu ve Dara Kırmızıtoprak üstlenmiştir. Avrupa’ nın teması sadece otomobil olarak belirlenen ilk alışveriş merkezi AUTOPIA, dünyadan mimar ve yatırımcıların bir araya geldiği, her yıl Cannes’ da düzenlenen dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı olan MIPIM’ de 13 Mart gecesi ödül alacak.


MIPIM
MIPIM'de peşpeşe etkinlikler...


Tabanlıoğlu Mimarlık, MIPIM'de hangi ödülü aldı?

Yenikapı Transfer Noktası ve Arkeo Park Projesi Cannes’da ‘En İyi Büyük Ölçekli Kentsel Proje’ seçildi.


MIPIM
Tabanlıoğlu Mimarlık'a ödül getiren Yenikapı Projesi...


Tabanlıoğlu Mimarlık'ın Yenikapı Transfer Noktası ve Arkeo Park Projesi, dünyanın en önemli gayrimenkul fuarı olan MIPIM’de, Büyük Ölçekli Kentsel Proje dalında büyük ödülü kazandı.


MIPIM ile Architectural Review dergisinin ortaklaşa düzenlediği MIPIM AR Future Awards 2013 Ödülü’nü, Cannes’daki JW Marriott otelde düzenlenen törende, Tabanlıoğlu Mimarlık adına Murat Tabanlıoğlu aldı. Murat Tabanlıoğlu, ödül töreninin ertesi günü yapılan "İnovasyon" başlıklı forumda konuşmacı olarak yer aldı.


MIPIM
Murat Tabanlıoğlu ve Melkan Gürsel Tabanlıoğlu

MIPIM'de ödül alan diğer Türk projeleri hangileri?

Bu yıl Mipim ödüllerine 46 ülkeden 175 proje başvurdu. Yarışmada İstanbul boğazının yeniden yorumlandığı ve Türkiye’nin ilk temalı konut projesi olan Bosphorus City, fuarın ‘En İyi Türk Projesi’, Marmara Park ‘En İyi Alışveriş Merkezi’ kategorisinde ödül alırken, Akasya Acıbadem projesi ise online olarak gerçekleştirilen halk oylamasıyla birinci seçildi. 

MIPIM’de neler oluyor?


12-15 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek MIPIM 2013 Fuarı, 15 Mart gecesi düzenlenecek ödül töreniyle sona erecek. Fuarda ayrıca sektörde söz sahibi olan GYODER, KONUTDER, AMPD ve AYD derneklerinin oturumlarının yanı sıra TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel'de fuarda konuşmacı olarak yer alacak.


12 Mart 2013 Salı günü MIPIM Fuarının açılışını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş gerçekleştirdi. Açılışın gerçekleştiği günün akşamı ise Martinez Otel'de, Kültür Turizm Bakanlığı ve NEF'in sponsor olduğu MIPIM açılış kokteyline de Başbakan Yardımcısı Ali Babacan katıldı.


13 Mart 2013 Çarşamba gününde ise  "Ekonomisi ve Yatırım Fırsatları ile Türkiye" isimli oturumuyla uluslararası platformda  Türk ve yabancı yatırımcılara Başbakan Yardımcısı Ali Babacan bilgi verdi.


14 Mart 2013 Perşembe günü ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar "Çevresel Sürdürülebilirlik, Planlı Şehirleşme ve Gayrimenkul Sektörünün Gelişimi Açısından Kentsel Dönüşümün Önemi" konulu bir konferans düzenledi. Aynı günün akşamında da "Türkiye Özel Ödülü" verildi.


MIPIM’in Türkiye ayağını kim organize ediyor?


2006 yılından bu yana Alkaş Fuarcılık ise Mipim’in Türkiye Temsilciliği görevini yürütmektedir.


MIPIM Fuarı'nda hangi firmalar stand açacak?


Akdağ Turizm, Öncüoğlu Mimarlık, Tahincioğlu, Varyap-GAP İnşaat Ortak Girişimi, Viatrans A.Ş-Meydanbey Ortak Girişimi, Yorum İnşaat, Zorlu, Ağaoğlu, Bigistanbul, Globe Turkey, İş GYO, Konutder, Nef, Nurol GYO, Proplan, Proje Yönetim, Tahincioğlu, TSKB ve Vadistanbul areal Bank, Access Turkey, Aerium Turkey, Alterra, Arkitera, Arup, Astay, Bemes Yapı, Bener Hukuk Bürosu, Birleşmiş Markalar Derneği, CBRE Turkey, Çelen, Dedeman Real Estate, Dekar Yapı, EA İnşaat, Eczacıbaşı, Entegre Proje Yönetim,  Erkanlı Grup, Ernst & Young, Eva Gayrimenkul Değerleme, Garanti Koza, Hedef Endüstri, Hergüner, Jones Lang Laselle, Kadans, Kanyon Shopping Centre, KLK Yapı,  Lal Gayrimenkul Değerleme, Langan International Turkey, Marsh Sigorta, Maryapı, Mavia Real Estate, Mimarlar Workshop, Muum Mimarlık, Orco International, Prime Development, Propin, Reimonitor, Servotel, Silkar Turizm, Soma İnşaat, The Marmara Collection, Tuspa, Tuv-Sud Teknik Güvenlik, Yenigün Construction ve 3S Kale.


MIPIM Fuarı nerede düzenleniyor?

MIPIM


MIPIM ile ilgili iletişim bilgileri neler?


http://www.mipim.com/

Alkaş Fuarcılık – 0212 284 86 50


 Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016, Anneler günü konut kampanyaları