Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Miras kalan taşınmazın satışında gelir vergisi!

Taşınmaz malların iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde elden çıkarılması halinde gelir vergisi doğuyor. Peki, miras kalan taşınmazın satışında gelir vergisi ödenir mi?


Taşınmaz malların iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde elden çıkarılması halinde belli koşullarda değer artış kazancı vergisi olarak da bilinen gelir vergisi doğuyor. Bu vergi Gelir Vergisi Kanunu gereğince ödeniyor.


Değer artış kazancı vergisi taşınmaz malın iktisap tarihinden itibaren 5 sene içerisinde satılması halinde ödeniyor. Vergi için ilk taksit ödemeleri Mart ayında, ikinci taksit ödemeleri Temmuz ayında yapılıyor.


Peki, miras kalan bir taşınmaz malın satılması halinde bu vergi ödenir mi? Miras kalan taşınmazın satışında gelir vergisi ödenir mi?


Taşınmaz mal ve haklar bedelsiz olarak edinilmişse bu mal ve hakların elden çıkarılmasından doğan kazançlar değer artış kazancı olarak vergilendirilmiyor.


Örnek 1..

Bayan (A) 10.07.2015 tarihinde kendisine miras yoluyla intikal eden apartman dairesini, 16.09.2015 tarihinde satmıştır. 


Satışa konu apartman dairesinin bedelsiz olarak (veraset yoluyla) intikal etmesi nedeniyle, Bayan (A)'nın bu satıştan elde ettiği gelir, değer artış kazancı olarak vergilendirilmeyecektir.


Örnek 2..

Bay (B)'ye veraset yoluyla intikal eden iki katlı ahşap bina, yıkılıp yerine yeni bir bina yapması ve bu yeni binadan kendisine iki adet daire verilmesi karşılığında, müteahhide verilmiştir. Bay (B), müteahhitten kat karşılığı aldığı iki adet daireyi teslim aldığı yıl içinde satmıştır.


İvazsız olarak (veraset yoluyla) iktisap edilen gayrimenkulün, cins tashihi yapılarak kat karşılığı verilmesi halinde, "ivazsız iktisap edilme" niteliği değişmeyeceğinden, gayrimenkulün satışından elde edilen gelir de değer artışı kazancına tabii olmayacaktır.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com