Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mirasın hükmen reddi nedir?

Miras red işleminin üç ay içinde yapılması gerekiyor. Buna karşın miras hükmen de reddedilebiliyor. Peki, mirasın hükmen reddi nedir?


Miras hukuku gereğince, yasal ve atanmış mirasçılar mirası reddedebilirler. Ölümü tarihinde mirasbırakanın ödemeden aczi açıkça belli veya resmen tespit edilmiş ise, miras reddedilmiş sayılır.


Miras red işleminin üç ay içinde yapılması gerekiyor. Bu süre, yasal mirasçılar için mirasçı olduklarını daha sonra öğrendikleri ispat edilmedikçe mirasbırakanın ölümünü öğrendikleri; vasiyetname ile atanmış mirasçılar için mirasbırakanın tasarrufunun kendilerine resmen bildirildiği tarihten işlemeye başlar.


Mirasın reddi, mirasçılar tarafından belirtilen süre içinde sulh mahkemesine yapılıyor. Buna karşın miras hükmen de reddedilebiliyor. Peki, mirasın hükmen reddi nedir?


Mirasın hükmen reddi nedir?


3 aylık gerçek ret süresini kaçıran ve bu nedenle mirası yasal olarak kabul etmiş sayılan kimseler, "Mirasın hükmen reddi" yapabiliyor.


Mirasın hükmen reddi bir süreyle sınırlı olmadan yapılabiliyor. İlgili mevzuat ve Yargıtay Kararları gereğince, alacaklılara açılacak bir dava ile veya alacaklıların açtığı davalarda ve icra takiplerinde def’i yoluyla, miras hükmen reddedilebiliyor.


Hükmen mirasın reddi davasında görev "çekişmeli yargı" olduğundan, Asliye Hukuk Mahkemelerinde oluyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com