Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mirastan feragat sözleşmesi!

Miras sözleşmeleri kapsamında imzalanan sözleşmeler arasında mirastan feragat sözleşmesi de yer alıyor. Peki, mirastan feragat sözleşmesi nedir?


Miras sözleşmeleri kapsamında imzalanan sözleşmeler arasında mirastan feragat sözleşmesi de yer alıyor.


Mirasbırakan, bir mirasçısı ile karşılıksız veya bir karşılık sağlanarak mirastan feragat sözleşmesi yapabiliyor. Feragat eden, mirasçılık sıfatını kaybediyor.


Bir karşılık sağlanarak mirastan feragat, sözleşmede aksi öngörülmedikçe feragat edenin altsoyu için de sonuç doğuruyor.


Hükümden düşmesi

Mirastan feragat sözleşmesi belli bir kişi lehine yapılmış olup bu kişinin herhangi bir sebeple mirasçı olamaması hâlinde, feragat hükümden düşüyor.


Mirastan feragat sözleşmesi belli bir kişi lehine yapılmamışsa, en yakın ortak kökün altsoyu lehine yapılmış sayılır ve bunların herhangi bir sebeple mirasçı olamaması hâlinde, feragat yine hükümden düşüyor.


Tereke alacaklılarının hakları

Mirasın açılması anında tereke, borçları karşılayamıyorsa ve borçlar mirasçılar tarafından da ödenmiyorsa, feragat eden ve mirasçıları, alacaklılara karşı feragat için ölümünden önceki beş yıl içinde mirasbırakandan almış oldukları karşılıktan, mirasın açılması anındaki zenginleşmeleri tutarında sorumludurlar.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com