Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mobilyacılık

Konut sektörünün gelişmesi ve iç dizayna olan ilginin artmasıyla her geçen gün daha da büyüyen sektördür.Mobilyacılık nasıl gelişti?


Mobilya kelimesi İtalyanca ‘Mobilia’, Fransızca ‘Mobilier’ kelimelerinden gelir. Ev ve işyeri dekorasyonunda önemli bir eleman olan mobilya, gelişen teknoloji ile ağaç ve ahşap dışında, plastik, metal, alüminyum ürünlerinin karışımıyla gelişti. İlk mobilya kullanımı taş ve ağaçtan oldu.


Gelişen inşaat sektörü ile birlikte iç dekorasyonun da önemli bir hal alması sonucu mobilya sektöründe ciddi gelişmeler yaşandı. Bu durumda mobilya üreticilerini artırdı ve zaten büyük olan mobilya firmalarının da büyümesine sebep oldu.


Türkiye’de mobilya sektörünün durumu nedir?


Türkiye Mobilya Sanayiciler Derneği’nin araştırmasına göre Türkiye’de mobilya üretimi; 2008 yılında 4,8 milyar dolarken, 1,2 milyar dolarlık artışla 2011'de 6 milyar dolara ulaştı. Bu üretim içerisine oturma grupları, aksam-parçaları, tıpta ve cerrahide kullanılan mobilyalar, somyalar, şilte, yatak, yorgan, yastık, puf, diz ve ayak örtüleri de giriyor.


Türkiye’de hangi bölgelerde mobilya üretimi yapılmaktadır?


Türkiye’de mobilya üretim sektörünün yoğunlaştığı bölgeler;  İstanbul, Ankara, Bursa (İnegöl), Kayseri, İzmir ve Adana’dır.


İstanbul’da mobilya sektörünün merkezi olarak bilinen yerler ‘Masko’ ve ‘Modoko’; Ankara’da mobilya sektörünün merkezi olarak bilinen yer ise ‘Siteler’ semtidir. Bursa’da ise en çok mobilya üretimi yapılan yer ‘İnegöl’dür. Ayrıca Kayseri’de faaliyet gösteren 3 bin 500 firma var olup bunların 400’ü seri üretim gerçekleştirmektedir. İzmir’de ise ‘Karabağlar’ ve ‘Kısıkköy’ mobilya üreticilerinin yoğun olarak bulunduğu yerlerdir.


Mobilyacılık


Mobilya üretimi yapan firmalar hangileri?


Türkiye’de fazlasıyla gelişen mobilya sektöründe birçok üretici bulunuyor. Bunların bazıları sokak arası küçük üreticiler bazılarıysa adını iyi bir şekilde duyurmuş büyük firmalardır. Aralarında Laressa, Merinos, Misafir Mobilya, Mondi, Rendi, Saloni gibi firmalar dışında diğer firmalar ise şöyle:


1. Alfemo

2. Bellona

3. Aldora

4. Allegro

5. Bostans

6. Cardin

7. Casa

8. Cascada

9. Çilek

10. Dilay

11. Doğtaş

12. Donat Collection

13. Fatih Kıral

14. İdaş

15. İpek

16. İstikbal

17. İşbir

18. Kelebek

19. Kilim Mobilya

20. Ladin


Türk mobilya üreticilerinin ihracat yaptığı ülkeler hangileridir?


TÜİK verilerine göre Türkiye’nin mobilya ihracatı yaptığı ülkeler aşağıdaki tabloda oranları ile verilmiştir.

 
Önerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura