Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mobilyada KDV indirimi yarın bitiyor!

Mobilyada başlatılan KDV indirimi yarın sona eriyor. KDV indiriminin kalıcı olmasını bekleyen Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak konuya ilişkin açıklamalarda bulundu..


Mobilya sektöründe yapılan KDV indiriminin, iç piyasalara satış yükselişi, dış piyasalara da moral ve motivasyon olarak yansıdığını ifade eden  Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak; “Üretim ve satışta yükselen motivasyonumuz, hedeflerimizi gerçekleştirmemizi sağlamış ve dış pazarlarda ertelediğimiz pazarlama, fuar çalışmalarımızı hızlandırmıştır. 


Mobilya sektörü son 10 yılda kendini bulmaya çalışmış, gerek üretim gerek satış, gerek tasarım kısmında ciddi yol alınmıştır. Bu ivme devam ederken KDV can suyu olmuştur. Bu da firmalarda kapasite artırımı, yeni bayiler, yeni pazarlar sağlamıştır. Biz konuya sektörümüzün gelişiminin sürekliliği açısından bu gözle bakmaktayız.  


Özellikle hükümetin yatırım planlarında, ilk dikkat çeken kısım istihdamdır ki bu konuda mobilya sektörü emek yoğun bir sektör olması sebebiyle ciddi istihdam yaratmaktadır. KDV indirimi önemli oranda istihdam artışı sağlamıştır. Ham maddede girişi %8 olan birçok kalem çıkışta %18 olarak yapılmaktadır. 


Bu işletmede kar marjının düşmesine sebep oluyor ve işletme düzenini zorluyor. Devletimizin ön gördüğü geçici KDV indiriminin kalıcı hale gelmesi, ilk başta maliye gelirinde azalma gibi görünse de aslında iç dinamiklerde ciddi hacim artışı oluşturmuştur. Bu durumda kayıp kar elde edilmiştir, indirimin kalıcı hale gelmesi sektörümüzün yurt içi ve yurt dışında güçlenmesi, ihracatın artması adına başlıca beklentimizdir. 


KDV indiriminin kalıcı olması halinde kayıt dışı satışlar azalacağı gibi devletin vergi gelirleri de artacaktır. Bu anlamda hem üretici hem tüketici hem de devlet adına yararlı bir karar olacaktır” dedi.