Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Möbleli

Eşyalı dairedir. Daha çok kiralık ev ilanlarında görülür. Mobilyaları içinde bulunan evlerin kiralamalarında möbleli kelimesine sıkça rastlanmaktadır. 'Ev sahibi atmaya kıyamadı' şeklinde şakalara konu olduğu da görülmüştür.
Möbleli ne demektir?Möbleli, emlak terimi olarak; içinde eşyası bulunan daire demektir. İngilizcesi furnished olan möbleli kelimesini daha çok emlakçılar kullanmakta olup, emlak ilanlarında görmek mümkündür. Daha fazla detaya girmek gerecekse eğer; içerisinde yatak, dolap, koltuk gibi ahşaptan yapılan eşyalar ile birlikte dairenin kiraya verilmesi ya da satılmak istemesidir. Daha çok kiralık evler için kullanılır.


Espri ile karışık olarak möbleli evin tanımını da şu şekilde yapanlar vardır: Ev sahibinin kırık dökük birkaç eşyası var, atmaya kıyamadı.MöbleliNeden möbleli?Bir kişinin mobilyaları ile evini kiraya verme sebepleri arasında şunlar yer alır:


- Ev eşyalarını yenileyerek başka bir eve taşınması,


- Taşındığı evde mobilyaların olması,


- Uzak bir mesafeye taşınan ev sahibi, mobilyaları taşıyamadığı için,


- Öğrenciye, bekâra evini kiralamak istediği için,


- Evin günlük kiralanması durumlarında,


- Mobilyalı ev isteyen kişilere,


Bir kişini ev kiralarken möbleli ev seçme sebepleri ise şunlardır:


- Mobilya alacak geliri yoktur,


- Öğrenci ya da bekârdır,


- Geçici süreliğine yaşamak ister,


- Mobilya alacak vakti olmadığı için,


- Tatil amaçlı kiralamak ister.Möbleli ev ilanları nasıldır?- Kiralık daire möbleli daire Ankara’da 500 TL’ye!


- Günlük möbleli ev! 90 TL!


- Deniz manzaralı möbleli daire!


- Kiralık eşyalı daire, öğrenciye/bekara İstanbul’da!


- Antalya’da eşyalı kiralık daire! İster kısa süreli ister uzun süreli!


- Site içinde, güvenlikli eşyalı daire!


- Kiralık möbleli rezidans daire! 1.500 TL!Möbleli eve haciz gelir mi?Soru: Kredi Kartları borcumdan dolayı evime haciz gelmek üzere. Memur olduğum için kirada oturduğum evi eşyalı olarak kiraladım. Burada haciz yapılma hakkı var mıdır?


Cevap: Kira kontratında bu evi möbleli olarak kiralandığına ilişkin maddeler var ise, haciz geldiği zaman bu kontratın gösterilmesi üzerine haciz yapılma hakkı yoktur. Bunun üzerine ev sahibinin İstihkak İddiasına Karşı 96’ncı ve devamı maddeleri uyarınca *istihkak davası açması gerekir.


(*İstihkak davası: Taşınır veya taşınmaz bir mal üzerinde mülkiyet veya diğer bir ayni hak iddiasında bulunmayı konu alan davadır.) (Kaynak: Hukuki.net)