Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Monoray

Monoray; şehir içi ulaşımında kullanılan bir raylı sitemdir. Toplu taşımaya hizmet eder. Bir kolon üzerine yerleştirilir, metronun bu kolonlar üzerinde giden benzeridir.Monoray


Monoray ve özellikleri nedir?


Monoray; demir yolu ulaşımının bir türüdür. Şehir içi demir yolu ulaşımıdır. Bir kolon üzerine yerleştirilen raylar üzerinde oluşan bu sistem, toplu taşıma hizmeti vermektedir. Birçok ülkede hizmet veren monoray, yapımı diğer toplu taşıma sistemlerine göre daha kolay ve ekonomiktir. 


Monoray, Fransızca monorail kelimesinden türemiştir. İlk olarak monoray 19.yy sonlarında tasarlanmış olup, 20.yy’ın ortalarında projelendirilip hayata geçmiş ve günümüzdeki halini almıştır. Monorayda yer alan vagonlar, raylardan aldıkları elektrik enerjisini güce dönüştürerek çalışır. Son zamanlarda mazot ile çalışan diesel motorlara sahip vagonlar üretilmiştir. 


Dünyada monoray sistemi kullanan ülkeler hangileridir?


1. Newark International Airport Monoray, ABD

2. Seattle Center Monoray, ABD

3. Tokyo Monoray, Japonya

4. Metrail Hybrid Monoray, Malezya

5. Shonan Monoray, Japonya

6. Kuala Lumpur Monoray, Malezya

7. Okinawa Monoray, Japonya

8. Kitakyushu Monoray, Japonya

9. Disneyland Monoray, ABD

10. Palm Island Monoray, Birleşik Arap Emirlikleri

11. Wuppertal Monoray, Almanya

12. Moskova Monoray, Rusya

13. Tokyo Monoray bakım tesisi, Japonya

14. Sentosa Express, Singapur

15. Las Vegas Monoray, ABD


Monoray


Çin’de yer alan monoray sistemin özellikleri nedir?


Çin’de kullanıma başlanan monoray, test edilmektedir. JR-Maglev modelinin hızı 581 Km/s 'yi ayrıca Şangay Maglev modelinin saatte ki hızı ise 501 Km/s' yi bulmaktadır. Monoraylar, eğlence parklarında da kullanılır.


Türkiye’de monoray sistemi nasıl bir yerdedir?


Türkiye’de ilk defa İzmir’de kullanılacak olan monoray, İZBAN’a entegre olup sadece fuar alanına hizmet edecektir. 400 milyon liraya mal olacak olan sistem, 2 kilometrelik bir yol alacak. İzmir’de ESBAŞ istasyonundan başlaması planlanan monoray sistem Akçay Caddesi, Gaziemir Kavşağı’ndan devam ederek fuar alanına ulaşacak.

 

Monoray

Monoray VinçMonoray vinçler nedir?


Monoray vinç; tavana montajlı tek bir demirli sistemdir. Bu sistem ileri geri ve kaldırma indirme hareketleri yapabilir. Alt katlardan üst katlara malzeme çıkarmak için kullanılır. Genellikle sanayi alanında kullanılır. Trolley(araba) Grubu, Kaldırma Grubu ve Kanca Bloğu Grubu olarak üçe ayrılır. 


Trolley Grubu; arabalıdır. 4 tekerlek üzerine birçok elektrik motoru yerleştirilmiştir. 

Kaldırma Grubu; borular ile indirip kaldırma görevi yapar.

Kanca Bloğu Grubunda ise ileri geri hareketler yapabilen bir sistemdir.