Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Muhammet Balta - Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı

Muhammet Balta, 06 Şubat 2014 tarihinde başlayan Kentsel Dönüşüm Kongresi'nin konuşmacılarındandır... Peki Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhammet Balta kimdir? İşte Muhammet Balta'nın özgeçmişi...


Muhammet Balta - Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı

Muhammet Balta kimdir?


Muhammet Balta nereli?


Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Muhamet Balta, 1966 yılında Vakfıkebir'de doğdu. İlk ve ortaokulu Vakfıkebir'de, Liseyi Trabzon Lisesi'nde tamamladı. 1988 yılında Hacettepe Üniversitesi Maden Fakültesi'nden Maden Mühendisi olarak mezun oldu. 5,5 yıl özel sektörde maden mühendisi olarak çalıştıktan sonra 1993 yılında Vakfıkebir'de ambalaj sektöründe faaliyete başlayan fabrikanın kurucu ortağı oldu.

 

Muhammet Balta ne zaman siyasete atıldı?


Muhamet Balta, 1999 yılında Vakfıkebir'den Trabzon İl Genel Meclis üyesi seçildi. 1999 yılından beri İl Genel Meclisi'nde sırasıyla şu görevlerde bulundu. 2,5 yıl bütçe komisyon başkanlığı, 2,5 yıl bütçe komisyon üyesi, 2,5 yıl İl daimi encümenliği, 1 yıl meclis başkan 1.vekilliği, 1 yıl insan hakları il kurulu üyeliği, 2,5 yıl köylere hizmet götürme birliği encümen üyeliği, 2 yıl hasta şikayetleri kurulu üyeliği, katı atık çöp depolama birliği üyeliği, kent konseyi üyeliği, tanıtım ve medya komisyon üyeliği, İl Özel İdaresi stratejik planı hazırlama komisyon üyeliği, 1 yıl denetim komisyon başkanlığı, 1,5 yıl Meclis İmar ve Bayındırlık Komisyon Başkanlığı yaptı. Balta 2007 yılında İl Genel Meclisi Başkanlığına seçildi.Muhammet Balta ne zaman Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı oldu?


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ve dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak'ın desteği ile AK Parti Trabzon İl Başkanlığı'na atanan Muhammet Balta 8 yıl boyunca İl Genel Meclisi üyeliği yaptı. 2007 yılında İl Genel Meclisi Başkanlığı'na seçilen Muhammet Balta ardından AK Parti İl Başkanlığı’na getirildi. Son genel seçimlerde AK Parti’den Trabzon milletvekili aday adayı olan Balta, 2009 yılında Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı oldu.


Muhammet Balta, aynı zamanda ambalaj sektöründe faaliyet gösteren kurucusu olduğu fabrikanın yönetim başkanlığı görevini yürütmektedir. İngilizce bilmekte olup, evli ve biri kız biri erkek iki çocuk babasıdır.