Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Muhdesat

Tapusu başkasında olan arsanın üzerinde inşa edilen binalardır. Arsa ve konut tapusu başka başka kişilere aittir.


 


Muhdesat ne demek?


Bir taşınmaz üzerinde başka birine ait bulunan yapılara denir. Örneğin; sizin olan arsanın üzerine başka biri konut yaptı. Arsanın tapusu sizde, konutun tapusu o kişide. İşte bu yapılan konuta “muhdesat” adı verilir.


Diğer bir örnek ile tarla üzerindeki meyve ağaçları. Tarlası olan bir kişi tarlasına başka bir kişinin ağaç dikimine izin verir. Bu ağaçlar diğer kişiye aittir. Bu ağaçlar muhdesat mallar olarak tanımlanır.Muhdesat terki nedir?Muhdesat hak sahibi, mirasçıları ya da noter kararı ile muhtesata sahip olmuş kişiler terkin edebilirler. Tescil istem belgesi düzenleyerek işlemi başlatabilirler.Tescil İstem Belgesi nedir?Hak sahibinin talebi doğrultusunda işlemi hazırlayan memur ve müdürce imzalanan belgedir. Muhdesat


Muhdesatın devri ve terki nasıl gerçekleşir? Medeni Kanun’un yürürlüğe girmiş olduğu tarih 1926 yılından önce yapılmış veya araziye dikilmiş tüm muhdesatlar başkasına devredilebilir. Bunun için resmi senet düzenlenir ve tapu kütüğünün boş olan ilk sayfasına sanki bir gayrimenkul gibi tescil edilir ve sayfalar arasında irtibat kurulur.


Muhdesatın devri, 1926 yılından sonra yapıldığı veya dikildiği anlaşılan yapının veya ağaçların satışı sadece arazi sahibine yapılır/bağışlanır. Bunun dışında kendisi kullanacağı gibi kiraya verme hakkı da vardır.


Örnek verelim: Ali Bey’in bir tarlası var ve Mehmet Bey’e ait olan elma ağaçları bu tarla üzerinde yer alıyor. Mehmet Bey, ağaçları elden çıkarıp İstanbul’a yerleşmek istiyor. Bu durumda ne yapması lazım?


Eğer Mehmet Bey’e ait olan elma ağaçları 1926 yılından önce dikilmiş ise satışını ya da devrini gerçekleştirebilir. Yok eğer 1926 yılından sonra dikilmiş ise ya Ali Bey’e satacak ya da bağışlayacak. Bunları yapmazsa eğer Mehmet Bey’in ölümüne kadar ağaçlar Mehmet Bey’e ait kalacak ve ölümünden sonra mirasçıları noter kararı ile terkin edebilecek.