Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Muhsin Erkoç kimdir?

ArenaPark Alışveriş ve Yaşam Merkezi Genel Müdürü’dür. Muhsin Erkoç, daha önce ArmoniPark’ın Genel Müdürlüğü görevindeydi.Muhsin Erkoç kimdir?

ArenaPark Alışveriş ve Yaşam Merkezi Genel Müdürü Muhsin ErkoçMuhsin Erkoç hangi eğitimleri aldı?1977 yılında İzmir’de doğan Muhsin Erkoç, Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 2003 yılında ABD’nin South Carolina eyaletindeki Clemson University’den iki dalda endüstri mühendisliği ve e-ticaret master dereceleri alan Erkoç, perakende sektörüyle New York’ta tanıştı. Muhsin Erkoç kariyerine nerede başladı? Türkiye ile Doğu Asya’dan fonksiyonel ev mobilyaları getiren ve bunları Wall-Mart, Target gibi büyük zincir mağazalara satan bir firmada kurumsal satıştan sorumlu genel müdür yardımcılığı görevini yürüttü.  4.5 yıllık yurtdışı tecrübesinin ardından Türkiye’ye dönen Muhsin Erkoç, 2007 yılı sonunda ArmoniPark Outlet Center’daki genel müdürlük görevine başladı. Erkoç, Aralık 2009 itibarıyla da Kayseri Park Alışveriş Merkezi’nde genel müdürlük pozisyonunu üstlendi. Muhsin Erkoç, halen Kayseri Park Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin Genel Koordinatörlüğünün yanı sıra ArenaPark Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nin de genel müdürlüğünü yürütüyor.  Muhsin Erkoç ne zaman ArenaPark Alışveriş ve Yaşam Merkezi Genel Müdürü oldu?Emlakkulisi.com’da 4 Ağustos 2011 tarihinde yayınlanan habere göre; Halkalı Atakent 'te inşaa edilen ve 19 Ağustos 'ta açılacak olan ArenaPark Alışveriş ve Yaşam Merkezi 'nin genel müdürlüğüne Muhsin Erkoç getirildi. Muhsin Erkoç, aynı zamanda Kayseri Park'ın da genel koordinatörlüğünü yapıyor.


19 Ağustos 2011 Cuma günü açılacak olan Halkalı Atakent 'in ilk ve tek alışveriş merkezi ArenaPark 'ın genel müdürlüğüne Muhsin Erkoç getirildi. Muhsin Erkoç perakende sektörünün yakından tanıdığı bir isim. 2007-2009 yılları arasında Sefaköy 'de bulunan ArmoniPark Outlet Center 'ı başarıyla yöneten Erkoç, son iki yıldır Orta Anadolu 'nun ilk ve en büyük alışveriş merkezi Kayseri Park 'ın genel müdürlüğünü yapıyordu. Muhsin Erkoç, bundan böyle Kayseri Park 'ın genel koordinatörlüğünün yanı sıra 19 Ağustos 'ta açılacak olan ArenaPark Alışveriş ve Yaşam Merkezi 'nin de genel müdürlüğünü yürütecek.


Muhsin Erkoç hangi haberlere konu oldu?ArenaPark'a Altın Marka Ödül Sertifikası verildi! (Emlakkulisi.com, Mart 2013)


Dürüst ticaret kurallarına uyan ve tüketici sorunlarına anında çözüm bulan ArenaPark’a, Tüm Tüketicileri Koruma Derneği tarafından Altın Marka Ödül Sertifikası verildi. ArenaPark Genel Müdürü Muhsin Erkoç ise Altın Adam Ödülü’ne layık görüldü...


Tüm Tüketicileri Koruma Derneği tarafından her yıl düzenli olarak Dünya Tüketiciler Günü’nde verilen ‘Altın Marka-Altın Adam’ ödülleri sahiplerini buldu. Artık geleneksel hale gelen ödül, dürüst ticaret kurallarına uyan ve tüketici sorunlarına kısa sürede çözüm bulan firmalara veriliyor. Küçükçekmece Atakent’te bulunan ArenaPark Alışveriş ve Yaşam Merkezi, 2012’de olduğu gibi bu yıl da Altın Marka Ödül Sertifikası’nı almaya hak kazandı. ArenaPark Genel Müdürü Muhsin Erkoç, ise Altın Adam Ödülü’ne layık görüldü.   


“Tüketiciyi anlayan kazanır”


Ödülü değerlendiren Muhsin Erkoç, “Yapılan yasal düzenlemeler sonrasında tüketiciler daha iyi haklara sahip oluyor. Tüketicisini anlayan ve onun sorunlarına anında çözüm bulan firmalar bir adım öne çıkıyor” dedi. Markalar ArenaPark'ta mağaza açmak için sıraya girdi! (Emlakkulisi.com, Ekim 2012)


ArenaPark Alışveriş ve Yaşam Merkezi Genel Müdürü Muhsin Erkoç merkezde mağaza açmak için bir çok firmanın sıraya girdiğini belirtti...


ArenaPark Alışveriş ve Yaşam Merkezi'ni 1 yılda 7 milyon 600 bin kişi ziyaret etti. Halkalı Atakent'te kurulan Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Atakent Turizm Yat. İnş. San. ve Tic. A.Ş. açtısı altında faaliyet gösteriyor.

Arena Park Alışveriş ve Yaşam Merkezi Genel Müdürü Muhsin Erkoç, merkezdeki 100 mağazanın da tamamen dolu olduğunu ve merkezde mağaza açmak için bir çok firmanın sıraya girdiğini belirtti.Muhsin Erkoç: 3 yeni AVM yatırımına hazırlanıyoruz! (Milliyet Gazetesi, Ocak 2012)


Bağlı oldukları Artaş İnşaat'ın çatısı altında şu anda toplam beş AVM bulunduğunu belirten Muhsin Erkoç, İstanbul'da üç yeni alışveriş merkezi yatırımına hazırlandıklarını söyledi


Üç yeni alışveriş merkezi yatırımına hazırlandıklarını söyleyen ArenaPark Alışveriş ve Yaşam Merkezi Genel Müdürü ve Kayseri Park Genel Koordinatörü Muhsin Erkoç, bunlardan birisinin Tema Park Projesi’nde yer alacağını, diğerlerinin ise Ispartakule’de ve Cendere Vadisi’nde olacağını belirtti.


Bağlı oldukları Artaş İnşaat’ın çatısı altında şu anda toplam beş AVM bulunduğunu belirten Erkoç, “Carousel, Armoni Park ve Vesta’ta ortaklığımız var. Kayseri Park ve Arena Park’ın tamamı bize ait. Yeni yatırımlarla birlikte sekiz AVM’ye ulaşacağız” dedi. Kayseri Park’ı 2010 yılında yenilediklerini söyleyen Erkoç, “Geçen yıl kapı girişlerimiz bir önceki yıla göre yüzde 40’ın üzerinde. Kasım ayındaki mağaza ciroları 2010’a göre iki kat arttı. Yani attığımız taş yerini buldu” diye konuştu.


33 bin ziyaretçi


Halkalı Atakent’in alışveriş merkezi olan Arena Park’ın ise geçen yıl ağustos ayında açıldığını hatırlatan Erkoç, “40 bin metrekare kiralanabilir alanı olan açık konseptli bir alışveriş merkezi burası” dedi.


Arenapark’ta 100 mağaza bulunduğunu ifade eden Erkoç, “Hafta sonu günlük 30-33 bin, hafta içi ise günlük 18-22 bin ziyaretçi alıyoruz” diye anlattı.


ArenaPark’ın en büyük özelliğinin açık hava konsepti olduğunu belirten  Erkoç, “Merkezimizde otantik Akdeniz esintisi mimarisi uygulandı” dedi.

 

‘Sektör istihdamı bu yıl 700 bine yaklaşır’


Perakende sektörünün toplam cirosunun 220 milyar dolar olduğunu kaydeden Muhsin Erkoç, şu bilgileri verdi: “Bunun yüzde 45’i organize perakendeden geliyor. Organize perakende sektöründe istihdam yüzde 15 büyüyor. 2009 yılında sektör istihdamı 450 bin kişiyken bu rakam 2010’da 520 bine, geçen yılın üçüncü çeyreğinde ise 580 bin kişiye ulaştı. Bu demek oluyor ki 2011 istihdam rakamı 600 bini bulacak. Sektörün istihdamı bu yıl sadece yüzde 10 bile büyüse 700 bine yaklaşacaktır.”


İhtiyatlı ama iyimser...


Türkiye’nin çok hızlı büyüdüğünü söyleyen Muhsin Erkoç, şöyle devam etti: “Genel olarak temkinli olmayı elden bırakmayarak iyimser olmak lazım. İhtiyatlı olma ve ayağını yorganına göre uzatma dönemi. Türkiye’yi birebir ilgilendiren büyük bir sıkıntı görmüyoruz. Herhangi bir durgunluk da gözlemlemiyoruz. Kapı girişleri ve cirolarda dönemsel olarak etkilenmeler olabilir ama tedirgin edici değil. Bu yılın ilk yarısında hızlı bir şekilde AVM yatırımları ve açılışları görmeyebiliriz ama yılın ikinci yarısında bu durum farklılaşacaktır.”Kriz ArmoniPark'a yaradı (Posta Gazetesi, Şubat 2009)


ArmoniPark'ın Küçükçekmece'nin tek alışveriş merkezi olduğunu belirten Genel Müdür Muhsin Erkoç, "Bölgede rakibimiz yok, outlet olmamız nedeniyle de kriz bize yaradı" dedi.


Özsaya İnşaat'ın 50 milyon euro'luk yatırımla İstanbul Sefaköy'de kurduğu ArmoniPark, bölgenin ilk ve tek alışveriş merkezi. ArmoniPark Genel Müdürü Muhsin Erkoç, gündüz nüfusu bir milyonu geçen bölgede, AVM eksikliğini görerek harekete geçtiklerini ve Nisan 2008'de merkezi açtıklarını söyledi. Erkoç, ArmoniPark için "Şehrin merkezinde yürüme mesafesinde 350-400 bin nüfusa hitap ediyoruz" dedi.


30 firma girmek için sırada


Outlet merkezi olma avantajı ile komşu ilçelerden müşteri çektiklerini belirten Erkoç, 6 katlı AVM'de 95 mağaza olduğunu bildirdi. AVM'de boş mağaza bulunmadığını vurgulayan Erkoç, 30 firmanın girebilmek için sırada beklediğini söyledi. Erkoç, "Krizin etkisini artırdığı, birçok AVM'de kapanan mağazaların yerine yenilerinin açılmadığı bir dönemde bu iyi bir rakam" şeklinde konuştu. 


Alışveriş yer değiştirdi


Krizin ArmoniPark'a olumlu yansıdığını belirten Erkoç, "İnsanlar şu anda outleti tercih ediyor. Bu da bize yarıyor" dedi. Krizde zora giren ya da kapanan AVM'ler olduğunu hatırlatan Erkoç, "Temel sorun AVM'lerin ihtiyaca bakılmadan ve hızla açılmış olması. Sadece Haramidere'den Beylikdüzü'ne kadar 9 AVM var. Bir AVM zihinlerde yer etmeden yenisi açılırsa, hiçbiri iş yapamaz" dedi.


İkinci AVM 2010'da


Aralıktaki 1 milyon ziyaretçinin 12 milyon dolar bıraktığını, bunun ocakta da aynen devam ettiğini belirten Erkoç, yüzde 35 ciro artışı sağladıklarını söyledi. İstanbul'da sayıları 9-10 arasında olan outletler arasında yoğunluk ve müşterinin kabullenmişliği açısından ilk üçte yer aldıklarını belirten Erkoç, "2009 için ikinci AVM projemiz vardı ama kriz nedeniyle 2010'a erteledik. Acil ihtiyacımız olmadığı için acele etmiyoruz" dedi.Muhsin Erkoç ve ArenaPark Alışveriş ve Yaşam Merkezi iletişim bilgileri nelerdir?Adres: Atakent Mahallesi Çiçekli Vadi Caddesi No:1 Küçükçekmece/İstanbul


Telefon: 0212 697 47 77 


Web Adresi: www.arenaparkavm.com


Önerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura