Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Muhteşem Giray - Prof. Dr. Mimar

Mimar Sinan Üniversitesi Kurucu Rektörü’dür. Prof. Dr. Mimar Muhteşem Giray, 7 Ocak 2014 tarihinde İstanbul'da vefat etti. 90 yaşında hayata veda eden Prof. Dr. Giray, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü mezunuydu.


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!


Muhteşem Giray - Prof. Dr. Mimar
Prof. Dr. Muhteşem Giray (1924- 07.01.2014)Muhteşem Giray kimdir?


Prof. Dr. Muhteşem Giray, Mimar Sinan Üniversitesi Kurucu Rektörü idi. 90 yaşında vefat eden Mimar Muhteşem Giray, Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümünü bitirmiş ve sonrasında aynı okulda hocalık yapmıştır...

Prof. Dr. Muhteşem Giray uzun yıllar proje yarışmalarında birçok dereceler elde etti. Mezun olduğu ve hocalık da yaptığı Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde akademik kariyerini tamamladı. Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde uzun yıllar profesör olarak görev yaptı ve çeşitli kademelerde yönetim görevini başarıyla sürdürdü. 1982 yılında üniversite statüsüne dönen Mimar Sinan Üniversitesi'nin de ilk rektörü oldu.Muhteşem Giray’ın Mimar Sinan Üniversitesi'nin kuruluşundaki rolü neydi? 


8 Mart1983’te Rölöve ve Restorasyon Kürsüsü Başkanı ve Fen Bilimleri Enstitüsü Başkanı Prof. Feridun Akozan’ın önerisi doğrultusunda 13.Mayıs1983’te YÖK Başkanlığına Mimar Sinan Üniversitesi Rektörü Prof. Muhteşem Giray tarafından “Üniversitede halen mevcut bulunan Türk Mimarisi Araştırma ve Restorasyon Enstitüsü ‘nün Mimar Sinan –Türk Sanatı ve Mimarisi Araştırma Merkezi adı altında Mimar Sinan Üniversitesine bağlı olarak yeniden teşkilatlandırılması istenmiş ve 25.Agustos 1983 günü YÖK tarafından Mimar Sinan –Türk Sanatı ve Mimarisi Araştırma Merkezinin rektörlüğe bağlı olarak kurulması kabul edilmiştir.


Mimar Sinan Araştırma Merkezi Yönetmeliğinin 5. maddesi uyarınca Üniversite Senatosu’nun 28 Şubat 1984 tarihli toplantısında Genel Kurul Üyeleri ( Prof. Sedat Hakkı ELDEM, Prof. Feridun AKOZAN, Prof. Mustafa CEZAR, Prof. Muhteşem GİRAY, Prof. Muhlis TÜRKMEN, Prof. Esad SUHER, Prof. Gündüz GÖKÇE, Prof. Bülent ÖZER, Prof. Haluk SEZGİN, Prof. Dr. Mehmet ÇUBUK, Doç. Dr. Ataman DEMİR, Yrd. Doç. Dr. İlgi YÜCE, Öğr. Gör. Hüsrev TAYLA, Öğr. Gör. İlban ÖZ, Öğr. Gör. Sinan GENİM, Prof. Semavi EYİCE, Prof. Oktay ASLANAPA, Prof. Abdullah KURAN , Prof. Hande SUHER, Vakıflar Başmüdürü) seçilmiştir.Muhteşem Giray hangi kurullara başkanlık etti?


Mimar Muhteşem Giray, mimarlık hayatı boyunca yüzlerce öğrenci yetiştirmiş, yönetici olarak reformlar yapmış bunun yanında şimdiki Koruma Kurullarının öncesi ve sürecinde Koruma Kurulu üyelik ve başkanlığı yapmıştır.Muhteşem Giray’ın cenazesi ne zaman defnedilecek?


7 Ocak 2014 tarihinde vefat eden Prof. Dr. Muhteşem Giray için 10 Aralık 2014 Cuma günü saat 10.00'da Mimar Sinan Üniversitesi'nde bir tören düzenlenerek cenazesi Teşvikiye Camii'nde kılınacak öğlen namazından sonra Sahrayicedid mezarlığında toprağa verilecek.