Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Münir Alpaslan (Mimar)

Ayasofya ve Aya İrini ile Kuleli Askeri Lisesi’ni restore etmiştir. Ramada Otel’in mimarıdır. Beşiktaş’taki W Otel& Akaretler Sıra Evler de Münir Alpaslan ve ATELYE MİM’in elinden geçmiştir. Münir Alpaslan, eşi Zuhal Alpaslan’ın 1996’da kurduğu ATELYE MİM’e 2002 yılında dahil oldu.


Münir Alpaslan (Mimar)
Münir Alpaslan'ın projesi, W Akaretler HotelMünir Alparslan kimdir?1974 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (İDGSA) Yüksek Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Sheraton Oteli inşaatında çalıştı. Daha sonra vatani görevini Harbiye Orduevi'nde yapmıştır.  


1978 -1985 yılları arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nde kontrol amiri olarak görev yaptı. 1985'de Kültür Bakanlığı'ndan ayrılarak aynı yıl Laleli Otelcilik ve Yatkırım A.Ş.'ye girerek Ramada Otel'in yapımını üstlenmiştir. 


Daha sonra 1986-2002 yılları arası Netyapı'da Gener Müdür Yardımcısı, Akarnet'te ise Genel Müdür olarak görev yapmıştır. 2002 yılında ise ATELYE MİM'deki yerini almıştır.Münir Alpaslan’ın ortağı ve eşi Zuhal Alpaslan kimdir?Zuhal Alpaslan; 1976 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü'nden mezun olup İller Bankası'nda çalışmıştır. Birçok il, ilçe ve belde belediyelerinin imar planı danışmanlığını ve yapımını üstlenmiştir. 1996 yılından itibaren de ATELYE MİM'i kurarak sektörde yerini almıştır. Münir Alpaslan’ın öne çıkan projesi W Otel& Akaretler Sıra Evler’in mimari özellikleri nelerdir?Proje kapsamında yer alan W Otel’in tasarımında iki önemli zorluk vardı: sıra evlerin topografisine rağmen içten bir bütünlük kurgulayarak otel işlevselliğini sağlamak ve bu yeni işlevi binanın tarihi kimliğini bozmadan dış cepheyle uyumlu hale getirmek ve Amerikan hip hotel çizgisini Osmanlı değerleriyle yorumlamak. İlk bakışta birbirinden çok uzak görünen bu iki işlevselliği ve çizgiyi bir araya getirmek için butik hotel konseptiyle yola çıkıldı. Bu anlamda W Otel İstanbul, iyi ve önemli bir sentez projesidir.ATELYE MİM hangi alanlarda hizmet veriyor?Firma turizm, rölöve-restorasyon, dekorasyon ve kentsel tasarım projeleri dallarında ülkemizin önde gelen kuruluşlarına proje, danışmanlık, kontrollük ve müteahhitlik hizmetleri vermektedir. Hedefi, gelişen ülke ekonomisi içinde modern ve insana yaraşır yapılanma ve mekânlar üretebilmek ve bu prensipler doğrultusunda sektöre en iyi şekilde hizmet vermektir.


ATELYE MİM Tasarım ve Yapım Ltd. ŞTİ., Zuhal Alpaslan Y. Mimar Şehir Plancısı ve M. Münir Alpaslan Y. Mimar - Restoratör tarafından kurulmuştur. Münir Alpaslan ve ATELYE MİM hangi projelere imza atmıştır? Restorasyonlar: Akaretler Sıra Evleri Projesi ve Restorasyonu, Aya İrini, Ayasofya, Ayasofya Çevre Düzenlemesi, Ayasofya Türbeler, Azmi Ofluoğlu Evi, Beykoz On Çeşmeler, Halki Palas, I. Abdülhamit Türbesi, I. Mahmut Şadırvanı, Köprülü Konağı, Kuleli Askeri Lisesi, Pantokrator Sarnıcı, Ramada Oteli, Suphi Çağlar Evi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi ve Topkapı Sarayı Has Oda. 


Şehir Planlama: Azmi Ofluoğlu Çatalca Ofluoğlu Evleri, Bodrum Jasmin Evleri, Değirmenköy, Hacı Şakir Çalışanları Konut Yapı Kooperatifi ve Çerkezköy Pınarca Orman Evleri. 


Mimari Projeler: AB Tanıtım, Akaretler, Beykoz Halk Bankası Lokali, Bodrum Jasmin Evleri, Pınarca Orman Evleri, Tayyare Apartmanları (Ramada Oteli), Cihangir Şanbey Evi ve Gülerhan Evi.Münir Alpaslan ve ATELYE MİM iletişim bilgileri nelerdir?Adres: Fener Kalamış Caddesi. No: 100/4 81030 – Fenerbahçe / Kadıköy / İstanbul


Telefon: +90 216 347 84 87, +90 216 348 18 78 


Faks: +90 216 336 49 37 


E-Posta: atelyemim@atelyemim.com


Web Adresi: www.atelyemim.com