Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Münir Özkök

Takı tasarımından inşaat sektörüne geçen Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök, ilk ticari hayatına Marputçular Çarşısı’nda başladı.Münir Özkök


Münir Özkök iş hayatına nasıl girdi?


Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı olan Münir Özkök, çocukken babasının Marputçular Çarşısı'ndaki manifatura dükkânında çalıştı. Daha sonra 1967 yılında abisiyle beraber Kapalıçarşı'da ufak bir kuyumcu dükkanı açtı. 1983 yılında imalat yapmaya karar veren Özkök, Çemberlitaş'ta altın takı imalatı yapmak için iki-üç makinelik ve 20 kişilik küçük bir atölye kurdu. 


Midas Hediyelik Eşya Sanayi ve Ticaret Aş.’yi bu şekilde kurumsallaştırdı. Münir Özkök, 2000'li yılların başında Artaş İnşaat'ın sahibi Süleyman Çetinsaya ile birlikte gayrimenkul sektörüne adım attı. Birlikte Özsaya İnşaatı kurdu. Özkök ve Çetinsaya, 2006'da ortaklıklarını bitirdi ve aynı yıl içinde Özkök, Mar Yapı’yı kurdu. 


Münir Özkök daha sonra hidroelektrik santralleri kurmaya başladı ve bu projeler için de Maraş Enerji adıyla bir şirket kurdu. 


Münir Özkök, 2013 yılı gayrimenkul sektörü ile ilgili neler söyledi?


Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök, gayrimenkul sektörünün 2013 yılındaki durumu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:


Kentsel dönüşüm projeleri inşaat sektöründe yeni alanlar açtı. Eğer kentsel dönüşüm planlı bir şekilde yapılır ve önümüzdeki 10 yıl içinde hızlı bir şekilde ilerlerse sektöre ciddi bir ivme kazandıracaktır. Yabancıya yapılacak mülk satışı ile ilgili gerçekleşen düzenlemeler sektörde satışların ve istihdamın artmasını sağlayacaktır.


Sermaye Piyasası Kanun Tasarısı'ndan maketten konut satışlarında SPK iznini öngören hükmün çıkartılması gayrimenkul sektörü açısından olumlu bir gelişmedir. Konut satışlarındaki KDV artışı ile ilgili düzenleme çalışmalarının da bir an önce sonuçlanmasını bekliyoruz. Bu durum sektörün oyuncularının yatırım planları ve yeni projelerin oluşturulması açısından önem taşımaktadır.


Hayata geçirilecek yeni projeler ve kentsel dönüşümle birlikte yeniden yapılandırılacak binalar sayesinde sektör hem ivme kazanacak, hem de istihdam ve yan sektörlere katkı sağlayacaktır.


Mar Yapı 2013 yılında neler yapacak?


Münir Özkök, Mar Yapı’nın 2013 yılı hedeflerini şöyle açıkladı:

Kasım ayı itibariyle G Plus ilk etabının anahtar teslimlerine başladık. 2013 yılında inşası devam eden ve satışlarının yüzde 95'ini tamamladığımız Divan Residence at G Plus projemizin teslimlerini gerçekleştireceğiz. Yine Güneşli bölgesinde hayata geçireceğimiz otel, ofis, residence konseptli iki projemizin çalışmaları da sürüyor. Bunun yanı sıra Güneşli bölgesindeki arsa yatırımlarımız olduğu gibi gelişmekte olan diğer bölgelerde de arsa arayışımız devam ediyor.


Mar yapı nasıl bir firmadır?


Mar Yapı; 2006 yılında kuruldu. Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök’tür. Gayrimenkul proje çalışmalarına devam eden Mar Yapı, doğaya fayda sağlayabilecek projeler hayata geçirmektedir. 


Firma son olarak Bayramoğlu’nda inşa edilirken yarım kalan bir projeyi 2013 Haziran ayında devraldı ve çalışmalarına devam etti. 


Mar Yapı hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız


Mar Yapı projeleri hangileridir?


Mar Yapı tarafından hayata geçirilen konut projeleri şöyle: Güneşli Konutları, G Plus, Tri G, Ala,G Marin, Kızılburun.


Münir Özkök, KDV düzenlemesi ile ilgili neler söyledi?


Münir Özkök, gayrimenkullerde KDV düzenleme ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

Maliyeti düşürmek için kaliteli üretimden uzaklaşılacak. Nitelikli projelerin sayısı azalacak. Kentsel dönüşüm düşlerimiz bu kararın etkisi ile hedeflediğimiz beklentinin altında kalacak.


Yapılacak düzenlemeler arazi geliştirmenin, proje geliştirmenin yolunu açmalı, arsa metrekaresi üzerinden uygulanacak KDV ise bunun önünü kesiyor. Söz konusu uygulama firmaların yeni projelere çekinceyle başlamasına neden olacaktır.


Özkök, konutun değerinin arsa değil, binaların ve projelerin belirlediğine dikkat çekerken sözlerine şöyle devam etti:

Bu düzenleme,  maliyeti düşürmek için kaliteli üretimden uzaklaşmalara yol açabilir. Ödüllü projelere imza atmaya başlayan sektörde, nitelikli konut projelerinin sayısı azalabilir. İstanbul’da metrekaresi 1000 liranın altında arsa bulmak neredeyse imkansız. Bu durumda yeni yapılacak konutların hemen hemen tamamında yüzde 18 KDV uygulanacak. Bu kararın sektöre etkilerini zamanla göreceğiz. 


Münir Özkök’ün iletişim bilgileri nedir?


Adres: Bağlar Mah. Yalçın Koreş Cad. No:38 A/2 Güneşli Bağcılar İstanbul Türkiye

Tel: 0 212 655 23 60-61  Fax:0 212 550 10 28

E-posta: info@maryapi.com.tr