Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Murat Aydın kimdir?

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın kimdir? Murat Aydın, bugüne kadar hangi görevlerde bulundu?


1960 yılında Giresun’un Piraziz ilçesine bağlı Bozat beldesinde doğdu. 1980 yılında İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden,1985 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Bölümü’nde “Yerel Yönetimlerde Farklı Yaklaşımlar ve Sosyal Belediyecilik Uygulamaları” konulu teziyle yüksek lisansını tamamladı. 


Refah Partisi ve Fazilet Partisi’nin ilçe yönetimi, il yönetimi ve il başkan yardımcılıkları görevlerinde bulundu. 1994 yerel seçimlerinde Zeytinburnu İl Genel Meclisi üyeliğine seçildi. 1999 yerel seçimleri sonucunda ise Zeytinburnu Belediye Başkanlığı görevini devraldı. 


2004, 2009 ve 2014 yerel seçimlerini kazanarak, üçü AK Parti’den olmak üzere dördüncü kez Zeytinburnu Belediye Başkanlığı görevine seçilmiş oldu.


1985 yılından bu yana fotoğraf sanatıyla ilgilenen Aydın, 2011 yılında “Yeryüzünden Portreler” adlı ilk kişisel sergisini açtı. 


Belediye Başkanlığının yanı sıra halen UCLG - MEWA Yerel Yönetişim Komitesi Başkanlığı ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkan Vekilliği görevlerini sürdürmektedir.


İngilizce bilen Murat Aydın, evli, iki çocuk babasıdır.