Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Murat Aysan kimdir?

1963 Ankara doğumlu olan Murat Aysan, DD Konut Finansman’da Genel Müdür’dür.


Murat Aysan

DD Konut Finansman Genel Müdürü Murat AysanMurat Aysan ne tür işlerle uğraşmaktadır?


Murat Aysan; 1963 yılında Ankara'da dünyaya geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde lisans eğitimini tamamladı. Murat Aysan, İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü'nden yüksek lisans derecesini aldı.


1989 yılında Dışbank'ta iş hayatına başladı. 1992 ve 1993 yıllarında İktisat Bankası'nda müdür yardımcılığı yaptı. 1993-1999 yılları arasında Koçbank Hazine Grup Yöneticisi, 1999 ve 2003 yılları arasında Koçbank Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2003-2006 yılları arasında da Millennium Bank Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Aysan, 2007 yılının başından bu yana DD Konut Finansman  A.Ş.'de genel müdür olarak çalışma hayatına devam etmektedir.


Murat Aysan konut kredi faizleri ile ilgili neler söyledi?


DD Konut Finansman’da Genel Müdür olan Murat Aysan, konut kredilerinde faiz oranlarının yüzde 1'den 0.80'e düşmesi ile ilgili birtakım açıklamalarda bulundu. Aysan, “Konut kredilerinde faiz oranlarının yüzde 1'den 0.80'e düşmesi alım gücünü yalnızca yüzde 10 artırdı” dedi.


Murat Aysan açıklamalarına şöyle devam etti:


Faiz oranlarının 120 ay vadeli ödemelerde 0.90'dan 0,87'ye inmesi alınacak konut fiyatına yalnızca yüzde 1, yüzde 0.76 oranında düşmesi yüzde 5, yüzde 0,62'ye düşmesinin ise yüzde 10 oranında etkileyecek.


Mortgage şirketi ile bankalar arası farklar nedir?


DD Konut Finansman Genel Müdürü Murat Aysan, mortgage şirketi ile bankalar arasındaki farklardan şöyle bahsetti:


Öncelikle 4-5 tane önemli farkımız var. Birincisi, ürün yelpazemiz çok büyük farklar getiriyor. Mesela bizim 'sık öde az öde' diye bir ürünümüz var. Dünyada son derece geçerli bir ürün, müşteri taksitlerini 14 günde bir öder. Biz bunu çok satıyoruz. Özellikle serbest meslek grubu, geliri haftalık iki haftalık olanlar için çok caziptir. 15 yıllık Yaşanan kriz ortamı bize pazarlama açısından müthiş bir avantaj sağladı.


Murat Aysan, konut sektörü ile ilgili olarak hangi bölgeleri önerdi?


İstanbul’u birkaç bölgeye bölen Murat Aysan, “Bahçeşehir ve Beylikdüzü bölgesi yeni yaşam alanları. Çok kaliteli ve çok fazla arz var oralarda. Burada arzın da iki dinamiği var. Birincisi yeni yapılan ve şu anda satışta olanlar. Bir de normalde oluşan ikinci eller. Şimdi siz buraya çok güzel konutlar yapıyorsunuz ve arzda önemli bir artış var. Bu nedenle konut fiyatlarının hızlı bir şekilde dönmesini beklemiyoruz” dedi.


Murat Aysan, sözlerine şöyle devam etti:


Şehir merkezlerinde fiyat düşüşü çok az, hatta yükselen yerler bile var. Mesela Nişantaşı ve Bebek. Buralarda fiyatlarda bir düşüş beklemiyoruz. Ulus-Etiler ve Aavutköy de aynı. Ekonominin düzelmesi ile birlikte çok hızlı çıkışlar da görebiliriz. 


Murat Aysan, Ümraniye ve Kurtköy’ün de gelişmekte olduğunu ve konut fiyatlarının hızla artabileceğinden bahsetti.


DD Konut Finansman, konut kredi faizi ne kadar?


DD Konut Finansman, konut kredilerinde aylık kredi faizini yüzde 0,69’a indirdi. Genel Müdürü Murat Aysan, konut kredi faiz oranları ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:


Son dönemde Türkiye ekonomisinin ve makroekonomik verilerin ışığında piyasa faizlerinin aşağıya geldiğini ve bununla beraber Kredi taleplerinin de önemli miktarda arttığını gözlemliyoruz. Bu konuda öncü bir adım atıp, 120 ay vadede klasik Konut kredisi faiz oranımızı aylık yüzde 0.69 olarak belirledik.


Dünyanın en büyük bankalarından Deutsche Bank ve Türk özel sektörünün önde gelen kuruluşlarından Doğan Grubu ortaklığında Türkiye'nin ilk Konut Finansman şirketi DD Mortgage olarak 2008'de İstanbul’da faaliyetlerimize başladık ve şimdiye kadar binlerce kişiyi Ev sahibi yaptık. Bu kampanya ile de tüm tüketicilerin DD Mortgage ile tanışmasını amaçlıyoruz.


Murat Aysan, ev alacaklar için hangi önerilerde bulundu?


DD Finansman Genel Müdürü Murat Aysan, yeni ev alacaklar için şu önerilerde bulundu:


-Öncelikle gönüllerindeki evi alsınlar.

-Az sermaye koyarak kredili ev satın almayın.

-Evi almak istediğiniz bölgeyi iyi seçin.

-Altyapı ve deprem yönetmeliklerini kontrol edin.

-Ödeme koşullarına iyi bakılmalıdır.

-Çekmeköy ve Beylikdüzü gözde semtler. Buralara baksınlar.