Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Murat Goldştayn

Remax’ın Genel Müdürü Murat Goldştayn, University of Southern California'da ilk 10'a girerek mezun oldu. 1996 yılında Türkiye’ye döndüMurat Goldştayn

Murat Goldştayn kimdir?

Murat Goldştayn; 1974 yılında doğdu. Lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. University of Southern California'da ilk 10'a girerek mezun oldu. 1996 yılında Türkiye’ye döndü. 1998'de Re/Max'ı Türkiye'ye getirdi. 

Murat Goldştayn hangi ödülleri aldı?

Murat Goldştayn Junior Chamber İstanbul tarafından düzenlenen 5.TOYP( The Outstanding Young Persons of the Word-Dünyanın En Başarılı Gençleri) yarışmasında “iş dünyası ekonomi ve girişimcilik” dalında birincilik ödülü kazandı.  2000 yılı kasım ayında Japonya’da düzenlenen JCI Dünya Kongresi’ne katılarak Dünyanın En Başarılı Gençleri yarışmasının Dünya finaline katıldı ve birinci oldu. Murat Goldştayn ayrıca 2001 yılında Para Dergisi tarafından gerçekleştirilen “Yılın Altın İşadamları” seçiminde “Yılın Girişimcisi” ödülünü aldı.  2005 yılında Las Vegas’ta düzenlenen RE7MAX International kongresinde RE/MAX Türkiye’ye “Dünyadaki En Hızlı Büyüyen Bölge” ödülünün sahibi oldu. 

Goldştayn soyadı nereden geliyor?

Murat Goldştayn soyadının nereden geldiğini şu sözlerle açıkladı:

Bizim büyük dedemiz Avusturya'nın başkenti Viyana'dan İstanbul'a gelmişler. Goldştayn, 'altın taş' anlamına geliyor. Biz ise ailecek Türkiye'de doğup büyümemize rağmen bu soyadını değiştirmedik.

Murat Goldştayn başarı hikayesini nasıl anlattı?

Murat Goldştayn kendisini ve başarılarını şöyle anlattı:

97 senesinde bir araştırma yapmıştım. Türkiye’nin geleceğinde ne gibi meslekler var, uzun vadeli ne gibi işler kurulabilir, en büyük iş adamları nereden çıkacak diye bir araştırmaydı. Hem bunları araştırıyordum  hem de danışmanlarla, profösörlerle iletişim içindeydim. 70 -80 kadar kişiyle konuşmuştum, 15 -20 tane fikir çıkmıştı. Onlara siz ne iş kurardınız, ne yapardınız gibi sorular yöneltmiştim. Şirketleri de tanımıyordum. Arayarak, tanıdık bularak görüşmelere gidiyordum ve insanlar ilginç bir şekilde kabul ediyorlardı. Bir sürü fikir çıkmıştı ve bunlar arasından bazı fikirleri eledim. 

Fikirlerden biri internette bir iş bulmaktı diğeri gayrimenkul alanında iş kurmaktı. Türkiye, internet alanında daha yolun başındaydı. Gayrimenkul sektöründe ne yapılır, nasıl geliştirilir diye araştırmaya başladım ve en sonunda da bu iş yalnız mı yapılır dünya çapında bir markayla mı yapılır derken Remax’a denk geldik ve çok kolay bir şekilde iş başladı. 97 ekimde başladık ve sonra franchise yapmaya başladık. Franchise verdikçe de istikrarlı bir şekilde büyüdük. Tabiki ilk bir kaç yıl çok çok zordu. Gayrimenkul sektöründe kimse bu markayı da tanımadığından 200  kadar kişi bu işin gereksiz bir iş olduğunu söyledi ve franchise almak istemedi. 

Ofisimizde çalışanların yüzde 90’ı üniversite menzunu. Herkesin eğitimli olması fark yaratmaya başladı. En yükseklerde olacaksan eğitimli olacaksın veya kendini geliştirmeye açık olacaksın diye düşündük hep. Aşağı yukarı her ay eğitimlerimiz de var. Hem satışa hem de yönetime yönelik eğitimlerimiz bulunmakta. Böylece sektörün okulu olmaya başladık.

Remax ofisi açmak için neler gereklidir?

Remax kurucusu Murat Goldştayn, Remax ofisi açmak için gerekli şartları şu şekilde sıraladı:

Biz ilk önce başvuran kişiyi çok inceliyoruz. Onun eğitim durumu, referansları, tecrübesi bizim için çok önemli. Bunun için 206 soruluk bir kişilik testi yapıyoruz. Bu teste göre biz kararımızı veriyoruz. Şu anda da Remax ofislerinde çoğunlukla üniversite mezunu, iyi İngilizce bilen genç, dinamik insanlar çalışıyor. Bunun dışında giriş veya 1. katta minimum 100 metrekarelik bir ofisiniz olacak. İçerisinde bir bilgisayar ve internet bağlantısı olacak. Ayrıca Remax ofisinin olmadığı bir bölge seçilecek. Ondan sonra bize franchise bedeli olarak 20 bin dolar ödüyorlar. Daha sonra ise çalışan müşteri temsilcisi sayısına göre bir komisyon alıyoruz.

Murat Goldştayn’ın iletişim bilgileri nedir?

Adres: PK 237 80220 Şişli 34361 İstanbul

Tel: +90 212 232 4820, Faks: +90 212 232 4827

E-mail: info@remax.com.tr