Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Murat Kurum: 15 bin kişinin 2B sorunu çözüldü!

Üsküdar'ın Kirazlıtepe ilçesinde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Yaklaşık 15 bin vatandaşımızı ilgilendiren 2B problemimizi halletmiş olduk" dedi.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Üsküdar Kirazlıtepe'de önemli 2B arazileriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Üsküdar Kirazlıtepe'de tapu sorunun 57 yıldır çözülmediğini belirten Kurum, "Kirazlıtepe bölgesinde bakanlık olarak belediyemizle işbirliği içinde yapım işine giriyoruz ve yapım sürecini başlatıyoruz. İnşallah önümüzdeki hafta Kirazlıtepe'de temeli atacağız." ifadelerini kullandı.


Muhtar adaylarıyla buluşan Bakan Kurum, Üsküdar'daki 2B arazileri ve Kirazlıtepe bölgesindeki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında konuşarak, Kirazlıtepe'de yapılacak projenin ruhsatlarını gösterdi.


Kurum, "Sayın Başkanımız vatandaşlarımıza söz verdi. O söz neticesinde biz 'mart ayında buraya başlayacağız' dedik. İnşallah önümüzdeki hafta Kirazlıtepe'de temeli atacağız. Bunlar da ruhsatları. Üsküdar'da yıllardır süren 2B sorununu nihayet mutlu sonla bitirdik. Yaklaşık 15 bin vatandaşımızı ilgilendiren bu sorunu tüm vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde 2B problemimizi halletmiş olduk. Tüm problemleri etaplar halinde kısım kısım çözüyor olacağız." ifadelerini kullandı.


57 YILLIK TAPU SORUNU

Kirazlıtepe kentsel dönüşüm projesinde önemli bir aşama kaydedildiğini belirten Kurum, 180 bin metrekare büyüklüğündeki Kirazlıtepe'de 785 hak sahibinin olduğunu ifade etti. Alanda 566 yapının bulunduğunu belirten Kurum, şu açıklamalarda bulundu:


"57 yıldır tapu sorunları çözülmedi. Kirazlıtepe bölgesinde bakanlık olarak biz belediyemizle işbirliği içinde yapım işine giriyoruz ve yapım sürecini başlatıyoruz. Bakanlık olarak bu bölgelere yürütülen uygulamaları hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesi için  TOKİ  Başkanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı, Üsküdar Belediyesi Başkanlığıyla işbirliği protokolü yaptık. Hızlı bir şekilde örnek bir uygulama yapmak için yola çıktık. 124 blokta zemin artı üçü, dördü geçmeyecek şekilde 184 bin metrekarelik inşaat alanı bulunuyor. Bu dönüşüm projesinin İstanbul'un silüetine, Üsküdar'a ve Kirazlıtepe'ye uygun olması için varımızı, yoğumuzu tüm enerjimizi buraya veriyoruz. Bunları yaparken tamamen vatandaşımızın rızası çerçevesinde yapıyoruz. Vatandaşımız içinde oturacak, hiçbir şekilde mağdur edilmeyecek. Yerinde dönüşüm kapsamında hiçbir hak sahibimizi alanın dışına göndermiyoruz. Sosyal dokuyu koruyacağımız bu projede yüzde 50'yi de yeşil alana ayırıyoruz." 


"İSTANBUL'A 92 MİLYAR LİRALIK YATIRIM YAPTIK"

Bakanlık olarak İstanbul'a son 16 yılda 92 milyar liralık yatırım yaptıklarını kaydeden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 20 milyar liralık yatırımın sürdüğünü söyledi.


Kentte hayata geçirilecek kamu ve özel sektör yatırımlarının da önünü açtıklarını belirten Kurum, "Toplamda 137 milyar liralık 165 adet projenin çevre etki değerlendirme raporunu vermek suretiyle projelerin yapılmasını onayladık." dedi.


İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmalarıyla bin 442 hektar büyüklüğünde 65 adet riskli alan ilan edildiğini söyleyen Kurum, 245 bin konut ve iş yerinin yıkıldığını, bir taraftan da yapımının sürdüğünü belirtti.Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016