Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Murat Özaltun kimdir?

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun kimdir? Murat Özaltun, bugüne kadar hangi işlere imza attı?


Murat Özaltun, 1976 yılında Konya’nın Beyşehir ilçesine bağlı Bayat mahallesinde doğdu. 


İlkokulu Beyşehir’e 8 km uzaklıkta olan Bayat mahallesinde, orta ve lise tahsilini Konya’da tamamladı. Selçuk Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünden mezun olup Yalova Karamürsel Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda Deniz Asteğmeni olarak vatani görevini tamamladı. 


Konya’nın doğalgaz projesinin birinci etabında bir doğalgaz şirketinde proje mühendisi olarak çalıştı. Daha sonra döküm sektöründe yer alan bir firmada Proses ve Ar-ge Mühendisliği görevinde bulundu. Son olarak Konya Çimento Fabrikası’nda sırasıyla Şef, Müdür Vekili ve ardından İşletme Müdürü olarak bağlı bulunan 18 tesis ve genel tesisin yöneticiliğini yaptı. 


Ak Parti Konya İl Teşkilatının Siyaset Akademisi eğitimlerine katıldı. 


Eğitim ve seminerlere önem veren Özaltun iş ve eğitim yaşamında kişisel gelişim, yönetim ve üretim teknolojileri konusundaki eğitimlere de sürekli katılmıştır. İleri derece bilgisayar kullanımının yanında Excel, Word, Autocad, Solidworks, MRP ve ESP programlarını profesyonel olarak bilmektedir. Mesleki eğitimleri ile özel makine projelerinde yer alan Özaltun, yönetimde bulunduğu şirketlerde geri dönüşüm, maliyet ve çevrecilik konularında çalışmaları olmuştur. Ayrıca sürüş ve iş makinesi eğitimleri de vermektedir. Makine Mühendisliği mezunu olan Özaltun, İşletme alanında Yüksek Lisans yapmıştır. Orta Düzey İngilizce ve Almanca dillerini bilmektedir. 


30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Beyşehir halkının gösterdiği teveccüh sonunda belediye başkanı olmuştur. 


Boş zamanlarında bitki yetiştiriciliği, günlük gazete ve kitap okumak gibi hobileri bulunan Murat Özaltun evli ve 3 çocuk babasıdır.