Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Murat Ülker

Yıldız Grubu Yönetim Kurulu Başkanı olan Murta Ülker, 1959 doğumludur. Ülker, Sağlam GYO’ya ait yüzde 50 hisseyi 2007 yılında halka açmıştır.


Murat Ülker


Murat Ülker kimdir?


Murat Ülker; 1959 yılında doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Ülker, 1982 yılında iş hayatına başladı.  Yurtdışında American Institute of Baking (AIB) ve Zentralfachschule der Deutschen Süßwarenwirtschaft (ZDS) gibi okullarda sektörle ilgili eğitim çalışmalarına katıldı. ABD’de Continental Baking şirketinde staj yapan Murat Ülker, Yıldız Gruptaki 1984 yılında Kontrol Koordinatörü olarak başladı. 2000 yılında Holding İcra Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Murat Ülker, 2008 yılından bu yana çalışmalarını Yönetim Kurulu Başkanı olarak sürdürmektedir. Ayrıca Saf Gayrimenkul’da Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almaktadır.


Sağlam Gayrimenkul ile Saf Gayrimenkul ne zaman birleşti?


Sağlam Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile Saf Gayrimenkul 2011 yılında birleşti. Buna göre şu açıklamada bulunuldu:


Sağlam Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş 01.07.2011 tarihli yönetim kurulu kararı ile Saf Gayrimenkul Geliştirme İnşaat ve Ticaret A.Ş ile 31.03.2011 tarihli mali tabloları esas alınarak bütün aktif ve pasifinin bir kül halinde Sağlam Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından devir alınması suretiyle mezkur şirketlerin TTK madde 451 ve ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde birleşmesi için gerekli hazırlıklarının yapılması ve  Seri 1 No:31 "Birleşme İşlemlerine İlişkin Esaslar Tebliği" uyarınca birleşme öncesi istenen belgeler ile 28.07.2011 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurulmuştur.


Murat Ülker, otoyol projeleri hakkında neler söyledi?


Yıldız Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, otoyol özelleştirmelerine de bir konsorsiyumla birlikte teklif vermeyi değerlendirdiklerinden bahsetti. Ülker sözlerine şöyle devam etti:


Anlaşmanın imzası çoktan kurudu ama halka açık oldukları için bekliyoruz. İnşaatın ihaleye dahil edilmesi finansörlerin konuya yaklaşımlarını değiştirebilir.

 


Murat Ülker


Murat Ülker nerede lokanta açtı?


Murat Ülker tarafından Eminönü’nde, Sümerbank'ın eski genel müdürlük binasının yerine lokanta açtı. Çalışmalar 2012 yılında başladı. Adı ise Bizim Lokanta oldu. 


Sağlam GYO’nun halka arzı nasıl gerçekleşti?


Ülker Grubun iştiraklerinden olan Sağlam GYO, 2007 yılında hisselerin yüzde 50’sini halka arz etti. Şirketin büyük ortakları arasında yüzde 25’lik eşit paylarla Murat Ülker ve Ahsen Özokur yer aldı. 


Sağlam GYO Genel Müdürü Ali Tekin, halka arz ile ilgili olarak şu açıklamada bulundu:

Biz bu sektör içinde ilk üçayakta var olacağız. Hem arazi, hem bu arazilerin üzerinde en uygun projelerin geliştirilmesini sağlarken, gerek yurtiçi gerekse yurtdışı piyasalardan projelerin finansmanına yönelik çalışmalarımız da olacak.


Murat Ülker, DiaSa satışı ile ilgili neler söyledi?


Sabancı Holding ile İspanyol Dia'nın ortak olduğu indirim marketi zinciri DiaSA'nın tamamını 2013 Nisan ayında 320 milyon liraya Yıldız Grubu satın aldı. Yıldız Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, bu satış ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:


Babam rahmetli Sabri Ülker, 'Müşterilerine rakip olma' diyordu. Ben de onun sözünü aktarmıştım. Ben bakkal dükkanı açmıyorum. Yani, yine sözüm söz. Satışa çıkan market zincirini bünyemize katıyoruz. Bu alanda bakkallarla bağlantılı en önemli işimiz Bizim Toptan. Orada da bakkallara toptan satış yapıyoruz.


DiaSA yönetimi, 'Bizi alın' diye geldi. Biz de şartımızı koyarak masaya oturduk. Kendilerine, 'Bizimle iş bitene kadar başkalarıyla görüşmeyin' dedik. Yani münhasırlık istedik. Masaya oturduktan sonra DiaSA'yı devralma konusunda anlaşmaya imza attık. Şimdi başta Rekabet Kurulu izinleri olmak üzere işlemlerin bitmesini bekleyeceğiz. Birkaç ay içinde bu işlemlerin biteceğini düşünüyoruz.

Murat Ülker


Saf Gayrimenkul projeleri hangileridir?


Saf Gayrimenkul ve Sağlam GYO’nun birleşmesinin ardından dikkat çeken firma, şu projeleri hayata geçirdi:

1.Akasya Acıbadem

2.Fecir İş Merkezi

3.Rozi Fabrika Binası

4.Mecidiyeköy İş Merkezi

5.Antalya BTM Binası

6.Altunizade BTM Binası