Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Murat Yalçıntaş

İTO’nun 2005’ten beri başkanıdır. Murat Yalçıntaş, ‘yargıda rüşvet iddiaları’ üzerine 2010 yılında mahkemeye çıkarılmış ve 36 gün tutuklu kalmıştı. Yalçıntaş, Belçikalı ortakla güneş enerjisi santrali kuracak.Murat Yalçıntaş
İTO Başkanı Murat YalçıntaşMurat Yalçıntaş kimdir?Murat Yalçıntaş, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı ve İstanbul Dünya Ticaret Merkezi Yönetim Kurulu Başkan Vekili’dir. Çok iyi düzeyde İngilizce ve Fransızca, orta düzeyde Almanca ve Arapça bilen Yalçıntaş, evli ve 3 çocuk babasıdır. Murat Yalçıntaş, 2010 yılında Dünya Ticaret Merkezi ile İTO arasındaki davayla ilgili olarak ‘yargıya rüşvet’ iddialarıyla gözaltına alınarak hakim karşısına çıkarıldı, tutuklandı ve 36 gün sonra tahliye oldu.Murat Yalçıntaş ne zaman, nerede doğdu, hangi eğitimleri aldı? 29 Kasım 1965’te  İstanbul'da doğan Murat Yalçıntaş, 1977-1984 yılları arasında Saint Joseph Fransız Lisesi’ni, 1984-1988 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü’nü, 1988-1990 yılları arasında Boston & Vrije Üniversiteleri Ortak İşletme Yüksek Lisans Programı’nı ve 2005-2007 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü (Hizmet Sektöründe Müşteri Memnuniyeti) Doktora programını tamamladı. 


Yalçıntaş, daha sonra 2 yıl Brüksel'de AB'de uzman araştırmacı olarak çalıştı. Yalçıntaş, 3 yıl uluslararası bir kalkınma bankasında proje uzmanı olarak görev yaptıktan sonra Türkiye'ye döndü ve özel sektörde girişimci olarak faaliyetlerini sürdürdü.Murat Yalçıntaş hangi ticari sektörde faaliyet gösterdi? Döküm ısıtma-havalandırma ve telekomünikasyon sektörlerinde şirketleri bulunan ve İTO meslek komitesi seçimlerini 70 No'lu Madeni Eşya Komitesi'nden kendi şirketi Emaş Endüstriyel Ürünler A.Ş.'den katılarak kazanan Yalçıntaş, aynı komiteden 1995 ve 1999 seçimlerinde de Oda meclis üyeliğine seçilmişti.Murat Yalçıntaş hangi kurumlarda, hangi görevleri aldı?Murat Yalçıntaş, meslek hayatı boyunca birçok kurum ve kuruluşta çeşitli görevler almıştır. Bu görevler aşağıdaki gibidir;


2009 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı


2009 - İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Üyesi (Sıhhî Tesisat ve İklimlendirme Komitesi)


2007 - Akdeniz Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (ASCAME) Başkanı


2007 - Türkiye Wushu Federasyonu As Başkanı


2006 - İstanbul Sergi ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) Başkanı


2006 - Turizmi Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV) Başkanı


2005 - İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) Mütevelli Heyeti Üyesi


2005 - İstanbul Dünya Ticaret Merkezi Yönetim Kurulu Başkan Vekili


2005 - İTO Başkanı


2005 - 2009 İTO Meclis Üyesi (Madeni Eşya Meslek Komitesi)


2001 - 2005 AK Parti İstanbul İl Başkan Yardımcısı


2001 - AK Parti Kurucular Kurulu Üyesi


2001 – 2003 İTO Madeni Eşya Meslek Komitesi Üyesi


1998 - 2001 Fazilet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı


1996 - 1998 Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi


1995 - 2001 İTO Meclis Üyesi (Madeni Eşya Meslek Komitesi)


1991 - 1994 İslam Kalkınma Bankası, Proje Sorumlusu, Cidde


1989 - 1990 Avrupa Birliği / Uzman Araştırmacı, BrükselMurat Yalçıntaş hangi ödüllere layık görüldü? Dr. Murat Yalçıntaş, muhtelif ödüllere layık görülmüştür. Bu ödüllerden bazıları ve veriliş tarihleri aşağıda yeralmaktadır;


2010 - Fransa / Légion d'Honneur Nişanı


2010 - İtalya Devlet Nişanı / Commendatore


2009 - Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Akademisi / Fahri Profesörlük


2009 - İstanbul Sosyal Bilimler Lisesi Yılın Ekonomisti Ödülü


2008 - İstanbul İhracatçılar Birliği İhracat Hizmet Onur Ödülü


2008 - TRUE Avrupa Dergisi Onur Plaketi


2008 - İstanbul Valiliği Onur Ödülü


2006 - Platin Ekonomi Dergisi Sosyal Sorumluluk Ödülü


2006 - GAP Gazetecileri Birliği Yılın Oda Başkanı Ödülü


2006 - Siyaset Dergisi Yılın Oda Başkanı Ödülü


2000 - MÜSİAD Başarı BelgesiMurat Yalçıntaş hangi haberlere konu oldu?Murat Yalçıntaş Belçikalı ortakla güneş enerjisi santrali kuracak! (Emlakkulisi.com, Haziran 2013)


Murat Yalçıntaş güneş enerjisi projeleri yapacak bir şirkete ortak oldu... Uzun dönemdir yürüttüğü İstanbul Ticaret Odası Başkanlığı'na geçen ay yapılan seçimde aday olmayan Murat Yalçıntaş güneş enerjisi projeleri yapacak bir şirkete ortak oldu.İstanbul Ticaret Üniversitesi'ne 66 milyona yeni bina! (Yeni Şafak Gazetesi, Temmuz 2011)


İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Avrupa ülkelerindeki krizin İtalya'nın ardından İspanya'ya sıçraması durumunda, AB'de ekonomik krizin yanı sıra ciddi bir siyasi kriz yaşanacağını belirtti

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, Avrupa ülkelerindeki krizin İtalya'nın ardından İspanya'ya sıçraması durumunda, AB'de ekonomik krizin yanı sıra ciddi bir siyasi kriz yaşanacağını belirterek, 'Bu dönemde ekonomimizi, siyasetimizi sağlam tutabilirsek, kısa zamanda toparlayarak bu ülkelerin önüne geçebiliriz' dedi. İTO Meclis toplantısında, İstanbul Ticaret Üniversitesi için Sütlüce'de yeni kampüs binası satın alınması konusu da gündeme alındı. İTİCÜ Mütevelli Heyeti Başkanı Erhan Erken, üniversite için uzun süredir süren yeni kampüs binası arayışları ve incelenen yerler hakkında bilgi verdi.


'YÜZDE 10'U ORTAĞIMIN'


Sütlüce'de yer alan AG Plaza binasının İTO tarafından satın alınarak, İTİCÜ'nün kullanımına sunulmasına karar verildi. 38 bin metrekare büyüklüğe sahip binanın maliyeti, metrekaresi 1.730 dolardan KDV hariç yaklaşık 66 milyon dolar olarak hesaplanıyor. Yalçıntaş, 'Bir çok uğraşlardan sonra bir binaya karar verildi. İTO Başkanı olarak, özel hassasiyetim dolayısıyla bu binanın seçilme durumuna, pazarlığına katılmadım. Bu binanın yüzde 10'u, ortağım Ali Gür'ün ağabeyi Niyazi Gür'e aittir. Benim ya da bir şirketimin Niyazi Bey'le bir ortaklığı yoktur. Ortağımın da ağabeyiyle ortaklığı yoktur. Hassasiyetimizi belirtmek isterim' diye konuştu.Murat Yalçıntaş: Çimentoda fiyat artışı açıklanamaz (Sabah Gazetesi, Mart 2011)


İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş, inşaat demiri, çimento fiyatlarında, anormal artışlar yaşandığını söyledi...


Yalçıntaş, "İnşaat demirinin tonu geçen yıl ocak ayında 780-800 TL idi. Bu yıl ise bin 200 TL'nin üzerinde. Yani yüzde 50'nin üzerinde bir artış var. Çimentonun tonu da yine neredeyse yüzde 50'lik artışla 100 TL'ye çıktı" dedi. Girdiler göz önüne alarak yapılacak fiyat ayarlamalarının normal olduğunu belirten Yalçıntaş, spekülatif ve suni artışların ise önlenmesi gerektiğini kaydetti.


Murat Yalçıntaş’ın gözaltına alınma, tutuklanma ve tahliye olma süreci basına nasıl yansıdı?İTO Başkanı Murat Yalçıntaş gözaltına alındı (Zaman Gazetesi, 24 Ekim 2010)


İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, yargıda rüşvet operasyonu kapsamında Amerika dönüşü Ankara Esenboğa Havaalanı'nda gözaltına alındı.


Uçaktan iner inmez apronda sivil polisler tarafından gözaltına alınan Yalçıntaş, ardından sağlık kontrolünden geçirilmek üzere hastaneye götürüldü. Daha sonra Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen Yalçıntaş'ın sorgusunun hafta başına kadar devam edeceği ileri sürüldü.


Yalçıntaş'ın operasyon kapsamında soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Kocabey ve Mehmet Tamöz tarafından ifadesinin alınacağı bildirildi. İTO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şekip Avdagiç ve yönetim kurulu üyeleri Hasan Demir, İsrafil Kuralay, Mehmet Develioğlu, Yakup Köç, Muhammed Yener, Hasan Erkesin ve Sami Yılmaz, Yalçıntaş'a destek için Ankara'ya geldi. Yalçıntaş'ı VİP'ten çıkar ümidiyle bekleyen yönetim kurulu üyeleri, sivil polislerin Yalçıntaş'ı gözaltına almasıyla birlikte hayal kırıklığı yaşadılar. Sivil polisler yönetim kurulu üyelerinin Yalçıntaş'ı görmesine müsaade etmedi.


Yönetim kurulu üyeleri rüşvet operasyonuyla ilgili kendilerinin de şikayetçi olduğunu ancak okların kendilerine yöneldiğini belirtiyor. Sonucu bekleyip ondan sonra açıklama yapacaklarını kaydeden üyeler, iddiaların gerçeği yansıtmadığını savundu. Yönetim kurulu üyeleri ne başkanın ne de yönetim kurulunun böyle bir rüşvetin içinde olmadığını söyledi. Başkanın suçsuzluğunun, ifadesinin ardından anlaşılacağını savunan üyeler sonucu beklemenin en doğru karar olacağını dile getirdi. Bazı yönetim kurulu üyeleri ise bazı kesimlerin bilerek başkanın ismini ve odayı bu işe karıştırdığını iddia etti.İTO Başkanı Yalçıntaş tutuklandı (Habertürk Gazetesi, 26 Ekim 2010)


Dünya Ticaret Merkezi’ndeki fuar alanlarına ilişkin hukuki süreçte yargıya rüşvet iddiasıyla gözaltına alınan ve aralarında İTO Başkanı Murat Yalçıntaş’ın da bulunduğu 14 kişi hâkim karşısına çıkarıldı. Mahkeme sonucunda, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ile birlikte 9 kişi tutuklanarak Sincan L tipi Cezaevi’ne konuldu.


Rüşvetin şifresi: Aşka yelken açıyoruz


Polisin 2 yıla yakın süren teknik takibi sırasında çektiği “rüşvetin fotoromanı” soruşturma dosyasına girdi. İTO Başkanı Murat Yalçıntaş’ın, rüşvete aracılık etmesi için görevlendirdiği iddia edilen avukatı Süleyman Balcı’ya da, “Yönetim kurulu karar aldı. Her şeyimiz tamam, gidin halledin” talimatı verdiği, polis tarafından kayda geçirildi. Dinlenen konuşmalarda, rüşvetin onayının çıktığı haberinin ise “Aşka yelken açıyoruz” şifresiyle verildiği saptandı. Mahkeme aralarında Yalçıntaş’ın da bulunduğu 9 kişiyi” Rüşvet vermek, örgüt kurmak ve niteliklili dolandırıcılık” suçunu işledikleri iddiasıyla tutukladı.


İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) ile CNR Fuarcılık arasındaki davada, rüşvet verildiği iddiasıyla yürütülen soruşturmanın ilginç detayları ortaya çıkmaya başladı. İTO yönetiminden rüşvetin onayının çıktığı haberinin avukatlara “Aşka yelken açıyoruz” şifresiyle verildiği saptandı. 


DOSYAYA DA GİRDİ 


Polisin “yargıya rüşveti” ortaya çıkarmak için 2 yıla yakın süren teknik takip sırasında çektiği resimlerden oluşan “rüşvetin fotoromanı” soruşturma dosyasına girdi. Ankara Emniyeti’nde iki gün sorgulandıktan sonra dün mahkemeye çıkarılan İTO Başkanı Murat Yalçıntaş’tan talimat alan Avukat Süleyman Balcı’nın para dolu çanta ile geldiği Ankara’da, polis tarafından görüntülendiği resimleri de dosyaya girdi. 


Bu çerçevede, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş’ın görevlendirdiği avukatı Süleyman Balcı’ya, “Yönetim kurulu kararı aldık. Her şeyimiz tamam, gidin halledin” talimatı da polis tarafından yapılan teknik takip sırasında kayda geçirildi. 


2008 yılında Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı’na ulaşan bir ihbar mektubunun ardından harekete geçen müfettişler, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihbarda bulundu. 


ADIM ADIM İZLEDİLER 


Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık Organize Daire Başkanlığı Mali Şuçlar Şubesi tarafından yürüten soruşturmada, bir yılı aşkın süreyle hem fiziki takip hem de teknik takip yapıldı. 


İDTM Genel Müdürü Orkun Osman B.’nin, bu kararı eleştirdikten sonra istifa ettiği belirlendi. Bu istifayı göz önünde bulunduran soruşturma savcıları, eski genel müdürün rüşvete karışmadığını belirledi ve sorgusunun ardından serbest bıraktı. 


VE TUTUKLANDILAR... 


Soruşturmayı sürdüren savcılar Hüseyin Kocabey ile Mehmet Tamöz, 11 sanığı tutuklanması istemiyle mahkemeye sevk etti. “Rüşvet vermek, örgüt kurmak, yargı mercilerini etkilemek ve nüfuz kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık” iddiasıyla hâkim karşısına çıkan sanıkların ifadesi geç saatlere kadar sürdü. Nöbetçi 5.Sulh Ceza Mahkemesi Hâkimi Muzaffer Karadağ, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ve emekli Yargıtay 12. Hukuk Dairesi Hâkimi Mustafa Oskay ile birlikte Yargıtay odacısı Bekir Akbal, Hüseyin Uysal, İTO’nun avukatları Süleyman Balcı, Akif Bal, İDTM Finansman Müdürü Resul Dalkıran, Avukat Necdet Okçu ve Yavuz Çay’ın tutuklanmalarına karar verdi. Tüm Fuar Organizatörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Tığlıoğlu ile Baki Bedir’i ise serbest bıraktı.


Öte yandan Bir Fuarcılık Şirketi'yle Dünya Ticaret Merkezi arasındaki davayla ilgili ''rüşvet'' iddialarına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında aranan bir avukat teslim oldu. 


Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğüne gelerek teslim olan avukat A.P, gözaltına alındı. Yetkililer, soruşturmayla ilgili aralarında İstanbul'da bulunan ünlü bir eğlence mekanının sahibinin de yer aldığı 6 kişinin daha arandığını bildirdi.İTO Başkanı Yalçıntaş tahliye oldu (Hürriyet Gazetesi, 2 Aralık 2010)


İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş tahliye edildi.


Yalçıntaş'ı Sincan Cezaevi'nden çıkışında babası Nevzat Yalçıntaş, yakınları ve İTO üyeleri alkışlarla karşıladı.

Murat Yalçıntaş yaptığı açıklamada, cezaevinde kaldığı süre içinde başta TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İTO üyeleri ve Anadolu'daki birçok iş adamından büyük destek gördüğünü belirtti. Yalçıntaş, “Ben yanlış bir şey yapmadım. Benim kaderimde demek ki bu da varmış. Bunu da yaşadım. İnanıyorum ki Türk adaleti de bunu en kısa süre içinde ortaya çıkaracaktır, ispat edecektir” dedi.


Türk iş alemine kendisine olan güven ve inançlarından dolayı teşekkür eden Yalçıntaş, cezaevinde kaldığı 36 gün içinde çok sayıda kişinin kendisine ulaştığını, hakkında medyada güzel şeylerin söylendiğini belirtti.

Konuyla ilgili yargı sürecinin devam ettiğini dile getiren Yalçıntaş, “Adalet, yargı süreci her şeyi tüm çıplaklığıyla ortaya koyacaktır” diye konuştu.


Yalçıntaş, bir gazetecinin sorusu üzerine, İstanbul'a döneceğini söyledi.


Murat Yalçıntaş, açıklamasının ardından babasının da bulunduğu araca binerek cezaevinden ayrıldı

Bir fuarcılık şirketiyle Dünya Ticaret Merkezi arasındaki davayla ilgili "rüşvet" iddialarına ilişkin soruşturmada aralarında İTO Başkanı Murat Yalçıntaş'ın da bulunduğu 9 kişi tutuklanmıştı.Murat Yalçıntaş ve İTO iletişim bilgileri nelerdir?İstanbul Ticaret Odası Merkez Bina


Adres: Reşadiye Cad. 34112 Eminönü


Telefon: 0212.455 60 00 Santral


Faks: 0212.513 15 65 / 0212.520 16 56


e-posta: ito@ito.org.tr


İTO ÇAĞRI MERKEZİ  444 0 486


Web Adresi: www.ito.org.tr