Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Musa Ülken kimdir?

Haziran 2012'de Anadolu Sigorta'da, Mustafa Su'dan boşalan Genel Müdürlük makamına, 1'inci Genel Müdür Yardımcısı Musa Ülken getirildi.1953 yılında Tarsus' ta doğan Ülken, İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İktisat- Maliye Bölümünden mezun olduktan sonra kariyerine, 1978'de Anadolu Sigorta Hasar Müdürlüğü' nde memur unvanıyla başladı. Aynı müdürlükte, 1991'de II. Müdür, 1992'de Müdür Yardımcılığı ve 1993 yılında Müdürlük görevine yükselen Ülken, 1997'de Anadolu Sigorta Marmara Bölge Müdürü, 2002'de ise Anadolu Sigorta Kadıköy Bölge Müdürü olarak görev yaptı. 2004 yılına kadar Kadıköy Bölge Müdürlüğü görevini sürdüren Ülken, 1 Ağustos 2004'te Genel Müdür Yardımcısı, 1 Şubat 2008'de ise, I'inci Genel Müdür Yardımcılığı görevine yükseldi. Ülken' in Genel Müdür olmasıyla birlikte, 87 yıllık Anadolu Sigorta tarihinde ilk defa, kariyerine şirket içerisinde başlayan bir çalışan, Genel Müdürlük koltuğuna oturmuş oldu. 


Musa Ülken kimdir?Musa Ülken, 2013 yılı Ağustos ayında Akşam gazetesine verdiği demeçte, DASK’ın kuruluşundan bu yana gösterdiği gelişimin Türkiye için büyük bir başarı olduğunu söyledi. 


Ülken, “Türkiye’de 1999 yılında konutların sigortalılık oranı yüzde 4’ken, bugün zorunlu deprem sigortalılık oranı yüzde 30’u geçti. 12 yıl aradan sonra çıkarılan Afet Sigortaları Kanunu da önemli bir dönüm noktası oldu. Elektrik ve su aboneliği işlemlerinde zorunlu deprem sigortası poliçesinin kontrol edilmeye başlanmasıyla birlikte sigortalı konut sayısı 6 ayda 1 milyondan fazla artış göstererek şubat ayında 5 milyonu aştı” dedi. 


Yeni Afet Sigortaları Kanunu’yla getirilen kontrol uygulamalarının etkinleştirilmesi ve sistematik hale getirilmesi gerektiğini savunan Ülken sözlerini şöyle sonlandırdı:


“Afet yönetiminin bir bütündür. Sistemin zarar azaltma, hazırlık, müdahale ve iyileştirme olarak özetlenen tüm aşamalarının merkezi ve yerel düzeylerde yeniden yapılandırılması gerekiyor.”