Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Müsaade mecburiyeti nedir?

Bir apartman ya da konut sitesinde yaşayan kat maliklerinin birbirlerine karşı bazı hak ve sorumlulukları bulunuyor. Peki, kat malikinin müsaade mecburiyeti nedir?


Müsaade mecburiyeti nedir?


Bir apartman ya da konut sitesinde yaşayan kat maliklerinin birbirlerine karşı bazı hak ve sorumlulukları bulunuyor. Bu sorumluluklar arasında müsaade mecburiyeti de yer alıyor.


Peki, kat malikleri hangi durumlarda diğer kat maliklerine müsaade etmek ile mükellef oluyor? Kat malikine müsaade etmeyen kat maliki hakkında nasıl bir yasal süreç başlatılır?


Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince kat maliklerinden birinin bağımsız bölümünde veya bu bölümdeki tesislerde meydana gelen bir hasar veya bozukluğun onarımı veya giderilmesi veya tesislerin yeniden yapılması ile yapı güvenliğiyle ilgili olarak yapılması gerekli görülen teknik incelemeler için diğer bir bağımsız bölüme girmek gerekiyorsa, o bölümün maliki veya o bölümde başka sıfatla oturanlar, giriş müsaadesi vermeye ve bölümde gerekli işlerin yapılmasına katlanmaya mecburdurlar. 


Anagayrimenkulün bir kısmının harap olması halinde, harap olan bağımsız bölüm ve eklentilerinin veya ortakyerlerin veya bağımsız bölümdeki tesislerin yeniden yapılması için, sağlam kalan bağımsız bölümlerin içinden veya dışından faydalanılması gerekiyorsa, o bölümlerin malikleri veya orada başka sıfatla oturanlar buna müsaade etmeye mecburdurlar.

 

Yukarıdaki fıkralarda yazılı müsaade yüzünden, kat maliklerinin veya orada başka sıfatla oturanların uğrayacaklarızararı, lehine müsaade verilen bağımsız bölüm malikleri derhal ödemekle yükümlüdürler.


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com