Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mustafa Farsakoğlu

Adalar Belediye Başkanı’dır. Dr. Mustafa Farsakoğlu, daha önce de Adalar Kaymakamı olarak görev yapmıştır. Yassıada’nın imara açılmasıyla, Farsakoğlu ismi tekrar gündemdedir.Mustafa Farsakoğlu
Dr. Mustafa Farsakoğlu


Dr. Mustafa Farsakoğlu kimdir?1955 yılında Osmaniye’de doğan Dr. Farsakoğlu, ilk ve ortaokulu Osmaniye’de, liseyi İstanbul Pertevniyal Lisesi’nde tamamladı. 1977 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, 1978 yılında çalışma hayatına başladı. Farsakoğlu hangi görevlerde bulundu?Sırasıyla; Adıyaman Valiliği’nde Kaymakam Adaylığı (1978), Tunceli-Nazımiye, Trabzon-Arsin, Elazığ-Sivrice’de Kaymakam Vekilliği, Malatya-Akçadağ, Konya-Cihanbeyli, Bingöl-Kiğı, Tekirdağ-Muratlı ve İstanbul Adalar’da Kaymakamlık, Elazığ, Muğla ve Yalova’da Vali Yardımcılığı yaptı. Vatani görevini; 1981-1983 yıllarında Eğridir Dağ Komando Okulu’nda, Tunceli ve Elazığ’da Jandarma Komando Asteğmen olarak tamamladı. (1991-1992) Yabancı dil eğitimi ve mesleki araştırmalar yapmak üzere gittiği ABD’de 1 yıl kaldı. Mustafa Farsakoğlu ne zaman emekli oldu?1996-2001 yıllarında, İstanbul Adalar Kaymakamlığı’nın ardından Yalova Vali Yardımcısı olarak atanan Dr. Mustafa Farsakoğlu 2006 yılında emekli oldu. 


Emekli olduktan sonra; Yeditepe Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı olarak çalışma hayatına devam eden Dr. Mustafa Farsakoğlu, 1995 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi Anabilim dalında yüksek lisans yaptı. 2003 yılında aynı Anabilim dalında doktorasını tamamladı. Yeditepe Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi ve Ahmet Yesevi Uluslar arası Türk- Kazak Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.


Dr. Mustafa Farsakoğlu; Kamu Yönetimi, Kriz ve Afet Yönetimi, Liderlik ve Çatışma Yönetimi, Anayasa ve İdare Hukuku, Yerel Yönetimler, e-Devlet Uygulaması, Demokrasi ve İnsan Hakları ve İnsan Kaynakları Yönetimi alanlarında lisans ve lisansüstü programlarda dersler, konferanslar, seminerler ve hizmet içi eğitimler verdi. 


Gerek kamu yönetimi alanındaki deneyimleri gerekse eğitimci kimliği ile ülkesine hizmet eden Dr. Mustafa Farsakoğlu; Adalar Belediye Başkanı olarak, Adalar’da birçoğu ilk olan çok sayıda projeye imza attı. Vizyonunu Adalar’ın var olan kaynaklarını korumak ve bunlara yenilerini eklemek yolunda belirleyen Dr. Farsakoğlu; “kültürel koruma” ve “çevresel koruma” konularına özel önem vermektedir. Farsakoğlu hangi kuruluşlara üyedir?Kendisi ayrıca; Türk İdareciler Derneği Üyesi, Adalar Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi, Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı Kurucusu, Mütevelli Heyeti Üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Europa Nostra Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Çok iyi derecede İngilizce bilen Dr. Mustafa Farsakoğlu, evli ve bir çocuk babasıdır.Mustafa Farsakoğlu hangi konularda haber oldu?Mustafa Farsakoğlu: Projeler Yassıada'yı tahrip edecektir! (Milliyet Gazetesi, Temmuz 2013)


Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, "Bu projeler adayı tahrip edecektir, diğer adalara da sıçrayacağı kaygımız var" diye konuştu...


Tarihi ve doğal doku bozulur Yassıada'nın yapılaşmaya açılması halinde doğanın harap olacağını belirten Mustafa Farsakoğlu, 'Tahribat diğer adalara da sıçrar' dedi Yassıada, Adnan Menderes ve idam edilen arkadaşları adına yapılması planlanan 'Demokrasi Müzesi'yle gündeme gelmişti. 


ESKİ BAKAN GÜNAY: Üzüntü duydum  İstanbul "Demokrasi Müzesi" yapılacağı açıklanan Yassıada'nın turistik ve kültürel tesis yapımı için imara açılması tartışma yarattı. 


Adanın doğal ve tarihi yapısının korunması gerektiğini belirten uzmanlar projelerin diğer adalar üzerindeki imar baskını arttıracağına dikkat çekti. Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu da, "Bu projeler adayı tahrip edecektir, diğer adalara da sıçrayacağı kaygımız var" diye konuştu. 


Eski başbakanlardan Adnan Menderes ve Demokrat Partili iki bakanın idam edildiği Yassıada ile Sivriada'ya turistik ve kültürel tesisler yapılacak. Projeyi ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan geçen Şubat ve Mayıs ayında yaptığı açıklamalarla duyurmuştu. 


Yassıada ve Sivriada'nın 'kongre adaları' olacağını ve adcılarda oteller, villalar, toplantı salonları ve müze yapılacağını belirten Erdoğan'ın açıklamalarının ardından, projenin hayata geçmesi için gerekli hukuki ve idari çalışmalar da tamamlandı. Marmara'daki diğer adalarla birlikte 1976 yılında "korunması gerekli doğal ve tarihi sit alanı" ilan edilen Yassıada, 27 Nisan 2011'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredildi. 


Otel, heliport alanı Ardından da geçen yıl kasım ayında sit alanı olmaktan çıkarıldı. Torba Yasa ile 'Kıyı Kanunu'ndaki' kısıtlamalara tabi olmaksızın imar izni verilen adaya ilişkin planlar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca hazırlandı. Plan notlarında, 0,65 emsal oranıyla otel, bungalov, kafe, restoran, heliport alanı, park, açık hava müzesi, seyir terası gibi çok sayıda yapıya izin verilmesi tartışma yarattı. 


Yüzde 65 emsal olmaz Açıklanan planı kaygıyla karşıladıklarını belirten Adalar Belediye Başkanı Mustafa FarsaBir zamanlar Menderes'in yargılanmasını canlandıracak hologram düzeneği yapılması planlanan ada için otel ve restoran inşaatları gündeme geldi. 


Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Yaşanmış acılara karşı biraz saygısız bir davranış olur. Turistik tesis olarak da uzun vadede bekleneni vermez. Bu gelişmelerden üzüntü duydum" diyerek projeye tepki gösterdi. 

2011'de 3. derece sit alanı olarak tescillenen Yassıada, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na koğlu, "Bu adalarda yüzde 40 ve yüzde 65 emsal olmaz. Projenin ne olduğu da belli değil. Buralar 1. derece sit alanı olan yerler. Tarihi ve doğal doku zarar görmemeli. Bu projeler adayı tahrip edecektir, diğer adalara da sıçrayacağı kaygımız var" sözleriyle plana tepki gösterdi. 


Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu da, adanın doğal ve tarihi özelliklerini ortadan kaldıracak nitelikteki projelerin son derece yanlış olduğunu söyledi. İşlemin iptali için hukuki girişimlerde bulunacaklarını kaydevredilmişti. Adada, "demokrasi müzesi" yapılacağı belirtilmişti. Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Günay, adada incelemelerde bulunurken, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da "Amacımız yakın tarihimizde son derece acı dönemi, gelecek nesillere ibret olsun diye kalıcı sembolik eser hâline döndürebilmek. Yassıada'nın bundan sonraki dönemde demokrasi müzesi ve demokrasi kompleksi olmasını arzu ediyoruz" demişti. 


Muhçu, "Proje çevredeki diğer adalardaki imar baskısını da artıracaktır" dedi. 


İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe de açıklanan projelerin adaların tarihi ve doğal kimliğine uygun olmadığı görüşünde. 


Mimar Sinan Genim ise, projeyi desteklediğini belirtti. Genim, "Bu iki ada İstanbul'a çok yakın ve hiçbir şekilde kullanılmıyor. 


İstanbul'un nüfusu 15 milyona varmışken; böyle iki adanın kaderine terkedilmesi çok anlamlı değil" diye konuştu.