Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mustafa Karahan kimdir?

Akpınar Belediye Başkanı Mustafa Karahan kimdir? Mustafa Karahan, bugüne kadar hangi işlere imza attı?


12/5/1950 tarihinde Kırşehir’in  Akpınar’da dünyaya geldi. İlkokulu o yıllarda Nahiye olan Akpınar’da, orta ve lise öğrenimini Ankara İmam-Hatip Lisesinde , yüksek öğrenimini ise Ankara Eğitim Enstitüsünde tamamladı.01/7/1970 yılında Çankaya Müftülüğünde göreve başladı , 1973 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’na naklen memur olarak atandı,1977-1979 yılları arasında Başbakanlık toprak reformu Müsteşarlığına memur olarak atandı. Yine 1979 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı sicil işleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.1983 yılında Personel Dairesi Başkanlığı Tahsis Şube Müdürü olarak atandı.


1987 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi İşlem Müdürü olarak görev yaptıktan sonra 01/05/2008 tarihine kadar Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı Planlama ve Strateji Geliştirme Şube müdürü olarak görev yaptı, Ayrıca Kırşehir Vakfı ikinci Başkanlığı Türkiye Diyanet Vakfı kurul üyeliği ve mezunu olduğu Ankara İmam-Hatip Lisesi mezunları derneğinin kuruculuğunu ve 6 yıl başkanlık görevinde bulundu.38 yıllık memuriyet yaşantısı boyunca gerek görevi gereği ve gerekse bilgi ve kültür amaçlı Orta Asya ve Avrupa ülkeleri olmak üzere 11 ülkeyi gezdi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görevli iken 29 Mart 2009 seçimlerinde Akpınar ilçemize hizmet amacı ile istifa edip Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Kırşehir ili Akpınar ilçesinden Belediye Başkan Aday Adayı oldu. Mustafa KARAHAN evli ve 4 çocuk babasıdır.

* 1979 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı sicil işleri Müdür Yardımcılığı yaptı.

* 1983 yılında Personel Dairesi Başkanlığı Tahsis Şube Müdürlüğü yaptı.

* 1987 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi İşlem Müdürlüğü yaptı.

* 01/05/2008 tarihine kadar Diyanet İşleri Başkanlığı Strateji Geliştirme Dairesi Başkanlığı Planlama ve Strateji Geliştirme Şube müdürlüğü yaptı.

* Kırşehir Vakfı ikinci Başkanlığını yaptı.

* Türkiye Diyanet Vakfı kurul üyeliği

* Ankara İmam-Hatip Lisesi mezunları derneğinin kuruculuğunu ve 6 yıl başkanlık görevini yaptı.

* 2009 Belediye Başkanlık seçiminde Akpınar İlçesinde Belediye Başkanı olarak göreve başladı.