Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mustafa Sarıgül kimdir?

CHP Gençlik Kolları ile siyasi hayata başlayan Mustafa Sarıgül, 29 Mart 2008 seçimlerinde 3.kere Şişli Belediye Başkanı seçildi. İhraç edildiği Cumhuriyet Halk Partisi'ne 09 Kasım 2013 tarihinde tekrar kabul edilen Mustafa Sarıgül'ün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterilmesi beklenmektedir.Mustafa Sarıgül


Mustafa Sarıgül ne zaman ikinci kez CHP'li oldu?


09 Kasım 2013'te yeniden CHP üyesi olan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül parti üyelik kartını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun elinden aldı. Ankara'da düzenlenen törene binlerce kişi katıldı. CHP lideri Kılıçdaroğlu ve Mustafa Sarıgül, platforma el ele geldi. Kısa bir konuşma yapan Sarıgül, ''İstanbul'un anahtarını getireceğiz'' dedi. Kılıçdaroğlu, Türkiye Değişim Hareketi'nin üyelerini CHP'ye davet etti. 

Mustafa Sarıgül, 24 Mart 2005 tarihinde CHP'den ihraç edilmişti.Mustafa Sarıgül kimdir?


Mustafa Sarıgül; 1956 yılında Erzincan’da doğdu. Zincirlikuyu Yapı Teknik Lisesi'nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne girdi. İş yaşamına Kağıthane Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İETT Genel Müdürlüğü'nde devam etti. Daha sonra da ticarete atıldı.


Abdurrahman Köksaloğlu'nun kızı ile ilk evliliğini yapan Sarıgül, Gülsüm Köksaloğlu vefat ettikten sonra Aylin Kotil ile evlendi. Sarıgül 2 çocuk sahibidir.


Mustafa Sarıgül neler yaptı?


Sarıgül siyasi yaşamına CHP gençlik kolları yönetiminde başladı.  Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) listesinden TBMM 18. Dönem İstanbul Milletvekili olarak parlamentoya girdi. İlk kez 1994'te aday olduğu ancak kazanamadığı Şişli Belediye Başkanlığı’nı, yine Demokratik Sol Parti (DSP) adayı olarak katıldığı 1999 Yerel Seçimlerinde kazanarak Şişli Belediye Başkanı görevini üstlendi. 2009 yılında Türkiye Değişim Hareketini başlattı.

Sırasıyla şu görevlerde bulundu:


Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Sekreterliği,


Gençlik Kolu Yönetim Kurulu Başkanlığı, 


İlçe Başkanlığı, Kurultay Delegeliği,


18. Dönem İstanbul Milletvekilliği,


TBMM Başkanlık Divanı Üyeliği, 


F.M.V. Işık Lisesi Okul Aile Birliği Üyeliği, 


Türk Parlamenterler Birliği Üyeliği,


Türk-Alman Parlamento Dostluk Grubu Yönetim Kurulu Üyeliği,


Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği,


Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyeliği,


Herkes İçin Spor Federasyonu As Başkanlığı, 


Futbol Federasyonu Delegesi,


29 Mart 2009 Yerel Seçimlerde 3.defa Belediye Başkanı seçildi.


Mustafa Sarıgül hangi ödülleri aldı?


Romanya Cumhurbaşkanı Lon İliescu tarafından Devlet Nişanı ile ödüllendirildi. 

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından, engelli yurttaşlarımıza yaptığı katkılardan dolayı ödüllendirildi.


Eski Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından da eğitime verdiği katkılarından dolayı ödüllendirildi.


Mustafa Sarıgül kentsel dönüşüm ile ilgili neler söyledi?


Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Kentsel Dönüşüm projesi için şu yorumlarda bulundu:

Özellikle büyük kentlerdeki konutların bir kısmı dayanıksız, sağlıksız ve enerji verimliliği olmayan binalardan oluşmakta. Kentsel Dönüşüm ülkemiz için bir zorunluluk teşkil etmektedir. Bu projeyi hayata geçirecek olanlar ise sadece mimarlar ve mühendisler değildir. Dönüşümde aktif rol oynaması gerekenlerden biri de hiç kuşkusuz o bölgede yaşayan vatandaşlardır.


Mustafa Sarıgül hangi siyasi partiler içinde görev aldı?


1987 – 1991 - Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP.) 

1999 – 2002 - Demokratik Sol Parti (DSP.) 

2002 – 2003 - Yeni Türkiye Partisi

2003 – 2005 - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP.) 

2008 – 2009 - Demokratik Sol Parti (DSP.)


Mustafa Sarıgül hangi projelere destek oldu?


Mustafa Sarıgül’ün destek olduğu projeler şöyle: Ayazağa İlköğretim Okulu, Uğur Erkey İlköğretim Okulu, Kurtuluş İlköğretim Okulu, Mahmut Şevket Paşa İlköğretim Okulu, Kuvayi Milliye İlköğretim Okulu, Resneli Niyazi İlköğretim Okulu, Selim Sırrı Tarcan İlköğretim Okulu, Selahattin Eyyübi İlköğretim Okulu, Halide Edip Adıvar İlköğretim Okulu, Harbiye İlköğretim Okulu, Mustafa Sarıgül İlköğretim Okulu, Handan Ziya Öniş İlköğretim Okulu, Kuştepe Yunus Emre Lisesi, Fuat Soylu İlköğretim Okulu, Mecidiye İlköğretim Okulu, Feriköy İlköğretim Okulu, Feriköy Mehmet Pisak Lisesi, Şişli Bilim Merkezi, Erdal İnönü Bilim Merkezi, Ayazağa Tıp Merkezi, Merkez Semt Polikliniği, Kurtuluş Semt Polikliniği, Halil Rıfat Paşa Alzheimer Yaşam Evi, Hayvan Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi, 19 Mayıs Mah.Kadın Spor Merkezi, Ayazağa Esenspor Sahası, Ayazağa Stadı, Taksim Spor Kompleksi, Feriköy Stadı, Ahi Evran Lisesi Kapalı Spor Salonu, Gülbahar Kadın Spor Merkezi, Halide Edip Adıvar Spor Sahası, Halil Rıfat Paşa Futbol Sahası, Halil Rıfat Paşa Basket Sahası, Kaptan Paşa Basketbol Sahası, Kuştepe Kadın Spor Merkezi, Kuştepe Futbol Sahası, Mahmut Şevket Paşa Kadın Spor Merkezi, Coşkun Özari Spor Kompleksi, Yayla Mahallesi Spor Merkezi, Feriköy Emekliler Dinlenme Evi, Gülbahar kadın Dayanışma Merkezi, Halil Rıfat Paşa Kültür Merkezi, Feriköy Kültür Merkezi, Harbiye Şişli Öğretmen Evi, Oyak Sitesi Sosyal Tesisler, Kuştepe Kültür Merkezi, Mahmut Şevket Paşa Kültür Merkezi, Piyale Paşa Kültür Merkezi, Ayazağa Gündüz Çocuk Bakım Evi, Halide Edip Adıvar Gündüz Çocuk Bakım Evi, Yayla Gündüz Çocuk Bakım Evi, Abdi İpekçi Caddesi, Matbaacı Osman Bey Sokak, Şair Nigar Sokak, Samanyolu Sokağı, Valikonağı Caddesi.


Mustafa Sarıgül’ün iletişim bilgileri nedir?


E-Posta: sarigul@mustafasarigul

Twitter hesabı için tıklayınız