Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mustafa Sever kimdir? AK Parti Mersin Adayı 2014

Ekonomi Bakan Yardımcısı. Mustafa Sever, 2011 seçimlerinde milletvekili aday adayı oldu. 2012’de ise Bakan Yardımcısı olarak atandı. AK Parti, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Macit Özcan’ın karşısına Mustafa Sever’i çıkarmaya karar verdi. Sever’in adaylığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Kasım 2013 tarihinde açıklandı.Mustafa Sever kimdir? AK Parti Mersin Adayı 2014
AK Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sever... Mustafa Sever, hangi kurumda bürokrat olarak görev yaptı?


AK Parti, CHP’li Başkan Macit Özcan’ın karşısına Mersin Büyükşehir Bedeliyesi’nde Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever ile çıkacak. Sever, uzun yıllar bürokrat olarak Dış Ticaret Müsteşarlığı’nda görev yaptı. 2011 seçimlerinde milletvekili aday adayı olan Sever, 2012 yılında bakan yardımcısı olarak atandı.Mustafa Sever kimdir?


Sever, 1965'de Mersin'de Mut İlçesine bağlı Zeytinçukuru Köyü’nde doğdu. Ziraat Mühendisi. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunu. Dış Ticaret Müsteşarlığı'nda Dış Ticaret Uzmanı olarak görev aldı. Londra Büyükelçiliği'nde Ticaret Müşavir Yardımcılığı yaptı. Londra South Bank Üniversitesi'nde işletme yüksek lisansı yaptı. İngilizce biliyor.Mustafa Sever hangi okullardan mezun oldu?


İlk, Orta ve Lise Öğrenimini Mut'ta tamamlayarak 1986 yılında girmiş olduğu Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünü, Fakülte tarihinde ilk defa 3 yılda bitirme başarısını göstererek, 1989 Haziran döneminde üstün başarı derecesiyle Ziraat Mühendisi olarak mezun oldu. 


Sever, 1991-1992 yılları arasında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümünde, Tarım Ekonomisi, Tarım Politikası ve Pazarlama konularında çeşitli mastır ve lisans dersleri aldı.


1999-2002 yılları arasında T.C. Londra Büyükelçiliği'nde Ticaret Müşavir Yardımcısı olarak görev yaptığı süre içerisinde South Bank Üniversitesi'nde İşletme Mastırı-Master of Business Administration (MBA) programını tamamlayarak Mezuniyet Sonrası Diploma-Postgraduate Diploma (PGD) aldı.Mustafa Sever’in bürokratlık kariyeri ne zaman başladı?


1990 yılında Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’na girdi. 1999 yılında atandığı Londra Büyükelçiliği Ticaret Müşavir Yardımcılığında 3 yıl görev yaptı.


2002 Yılında yurda dönen Mustafa Sever sırasıyla, Dış Ticaret Müsteşarlığı İthalat Genel Müdürlüğü’nde Şube Müdürü, aynı yerde Tarım Dairesi Başkanı, İhracat Genel Müdürlüğü’nde Tarım Dairesi Başkanı, İthalat Genel Müdürlüğü’nde Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu.


Sever, 28 Ağustos 2009 tarihinden bu yana İthalat Genel Müdürlüğü görevini yürüten Mustafa Sever, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın yardımcılığına atandı. Mustafa Sever evli ve 1 çocuk babası.Mustafa Sever iletişim bilgileri nelerdir?


Başbakanlık Dış Ticaret Müsteşarlığı, İthalat Genel Müdür Yardımcısı 


İş Adresi : Dış Ticaret Müsteşarlığı, Kat: 10, Emek-ANKARA

İş Telefonu : 0312.222 52 77

Faks: : 0312 212 87 65

e-mail :severm@dtm.gov.tr