Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Müteahhit evin değerini düşük göstermiş ne yapabilirim?

kimi zaman müteahhitler taşınmazın değerini olduğundan daha düşük gösterebiliyor. Peki, siz de "Müteahhit evin değerini düşük göstermiş ne yapabilirim?" diyorsanız işte yanıtı..


Gayrimenkul alım satım işlemleri, ilgili tapu dairesine yapılıyor. Bu işlem için tapu dairesine belli oranlarda harç ödemesi yapılıyor. Tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanıyor. 


“Emlâk vergisi değeri” ifadesi; 1319 sayılı Emlâk Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesine göre belirlenen vergi değerini ifade ediyor. 


Buna göre gayrimenkullerin devir ve iktisaplarında ödenecek olan tapu harcının, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, gayrimenkulü devir alanın devredene ödeyeceği gerçek bedel üzerinden beyan edilmesi gerekir. 


Bu bedel en düşük olarak, devredilen gayrimenkulün emlak vergisi değeri olabilecek ancak; gerçek devir bedelinin emlak vergisi değerinden fazla olması halinde ise, tapu harcının bu gerçek devir bedeli üzerinden hesaplanarak ödenmesi gerekiyor.


Ancak kimi zaman müteahhitler taşınmazın değerini olduğundan daha düşük gösterebiliyor. Peki, siz de "Müteahhit evin değerini düşük göstermiş ne yapabilirim?" diyorsanız hemen yanıtlayalım. 


Müteahhitler, satın aldığınız konutlar için ödeyeceğiniz toplam bedelden daha düşük bedelli fatura düzenlese bile, tapu harcının gerçek satış bedeli üzerinden hesaplanarak ödenmesi gerekiyor.


Müteahhitler tarafından eksik fatura düzenlenmesi halinde bu durumu, en yakın vergi dairesine, 444 0 189 no’lu telefondan Vergi İletişim Merkezine bildirebilir veya www.gib.gov.tr adresinde yer alan “İhbar Bildirimi” menüsünden bildirimde bulunabilirsiniz.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com