Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Müteahhit kentsel dönüşüm kredisi alabilir mi?

Kentsel dönüşümde konutunu ve işyerini kendi imkânları ile yapmak veya edinmek isteyenlere Bakanlıkça özel hesaptan kredi veriliyor. Peki, müteahhit kentsel dönüşüm kredisi alabilir mi?


Kentsel dönüşüm ile riskli olarak tespit edilen yapılar yıkılarak yerine yeni binalar inşa ediliyor. Bu süreçte kendi binasını kendisi yapmak isteyen kimseler, Bakanlık tarafından sunulan kredi yardımından yararlanabiliyor.


Kentsel dönüşümde konutunu ve işyerini kendi imkânları ile yapmak veya edinmek isteyenlere Bakanlıkça özel hesaptan kredi veriliyor.


Kentsel dönüşüm kredisi, anlaşma ile tahliye edilen, yıktırılan veya kamulaştırılan yapıların sahipleri ile bu yapılarda en az 1 yıldır ikamet ettiği veya işyeri bulunduğu tespit edilenlere; konut ve işyerini kendi imkanları ile yapmak veya edinmek isteyenlere veriliyor. Peki, müteahhit kentsel dönüşüm kredisi alabilir mi?


Müteahhit kentsel dönüşüm kredisi

Kentsel dönüşüm kredisi yapıların sahipleri ile bu yapılarda en az 1 yıldır ikamet ettiği veya işyeri bulunduğu tespit edilenlere veriliyor. Kredi doğrudan müteahhite verilmiyor.


Bu kişilerin yaptıkları başvurunun onaylanmasının ardından, açılan kredinin yüzde yirmi beşi peşin olarak, geri kalanı da üç eşit taksitte inşaatın ilerleme oranı dikkate alınarak, özel hesaptan hak sahibinin hesabına aktarılıyor.


İşyeri ya da konutunu edinmek isteyenlere kredi kullandırılması halinde düzenlenen sözleşmeler üzerinden gerekli ipotek tesis ve tescil işlemlerini müteakip toplu olarak ödeme Özel Hesaptan hak sahibinin hesabına aktarılıyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com