Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Müteahhitler metrekare, arsa sahipleri daire pazarlığı yapıyor!

İstanbul’u büyük korkuya neden olan 5,8 büyüklüğüne sahip deprem bina güvenliği ve kentsel dönüşüm tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.


1999'da oluşan yıkıcı deprem sonrasında bina güvenliği artıracak ve kentsel dönüşüme destek verecek önemli adımlar atıldı. Aradan geçen 20 yıla rağmen dönüşüm yeterli olmadı. Türkiye’de 6,7 milyon binanın risk altında yer aldığı ve acilen dönüştürülmesi gerektiğini kaydetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, başta İstanbul olmak üzere fay hatları üzerinde bulunan binaların dönüştürülmesi için çalışmalar hızlandı. Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre; yasal düzenlemeler kapsamında eksiklikler ve bina sahipleri ile müteahhitlerin metrekare hesabı, daire pazarlığı bu çalışmaların hızını ciddi biçimde düşürdü.

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, dönüşüm tespit çalışmalarının hızlanması amacıyla eksik olan yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması gerektiğini söyledi. Durbakayım, müteahhitler ile arsa sahiplerinin de dönüşümü bir rant kavgası haline getirmemeleri gerektiğini belirtti.

Müteahhitler metrekare, arsa sahipleri daire pazarlığı yapıyor!

Durbakayım “Kentsel dönüşümü hızlandırmak için öncelikle müteahhitlerin fazla metrekare hesabı yapmasından, arsa sahiplerinin de ekstra avantaj sağlama ısrarcılığından vazgeçmesinin ne kadar elzem olduğu ortada. Bakanlık ve yerel yönetimler müteahhitler ve arsa sahiplerinin orta noktada konsensüs sağlamasına zemin hazırlayacak yasal adımları hızlandırmalıdır. Manevi ve maddi kayba sebep olan veya olabilecek şekilde inşaat yapımında rol alan müteahhit, kontrol mühendisi, mimarların siciline kayıt düşülmeli. Yıllardır sektörü katleden deneyimsiz, yetersiz kişi ve firmaların verdiği tahribatın bir an önce giderilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.