Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Müteahhitten alınan evin tapu masrafı 2016!

Taşınmaz mal alım satım işlemleri sırasında alıcı ve satıcı adına bazı masraflar çıkıyor. Peki, müteahhitten alınan evin tapu masrafı 2016 nedir? Müteahhitten alınan evin tapu masrafı ne kadar?


Müteahhitten alınan evin tapu masrafı 2016!


Taşınmaz mal alım satım işlemleri sırasında alıcı ve satıcı adına bazı masraflar çıkıyor. Bu masraflar, tapu harcı ve tapu döner sermayesi olarak sıralanıyor.


Tapu devir işlemleri için gerçek satış bedeli üzerinden binde 20 oranında harç tahsil ediliyor. Bu harç, alıcı ve satıcı tarafından ayrı ayrı ödeniyor.


Örneğin satış bedelinin 200 bin TL olduğunu düşünelim. Bu durumda, alıcı 4 bin TL, satıcı 4 bin TL olmak üzere toplamda 8 bin TL tapu harcı ödenmiş oluyor.


Peki, müteahhitten alınan evin tapu masrafı 2016 nedir? Müteahhitten alınan evin tapu masrafı 2016 ne kadar?


Müteahhitten alınan evin tapu masrafı 2016

Müteahhitten alınan evin tapu masrafları için de aynı kural geçerli oluyor. Müteahhitler, satın aldığınız konutlar için ödeyeceğiniz toplam bedelden daha düşük bedelli fatura düzenlese bile, tapu harcının gerçek satış bedeli üzerinden hesaplanarak ödenmesi gerekiyor. 


Müteahhitler tarafından eksik fatura düzenlenmesi halinde bu durumu, en yakın vergi dairesine, 444 0 189 no’lu telefondan Vergi İletişim Merkezine bildirebilir veya www.gib.gov.tr adresinde yer alan “İhbar Bildirimi” menüsünden bildirimde bulunabilirsiniz.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com