Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Müze Samsun projesi başlıyor!

Samsun’da çok sayıda arkeolojik ve etnografik eser, gün yüzüne çıkaracak olan Müze Samsun projesine start verildi..


Köklü bir tarihi geçmişi bulunan Samsun’da çok sayıda arkeolojik ve etnografik eser, gün yüzüne çıkaracak olan Müze Samsun projesine start verildi.


Kalkolitik, ilk Tunç, Hitit, Hellenistik, Persler, Pontus Rum, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleriyle zengin kültürel ve tarihi mirasa sahip Samsun, tüm eserlerini görücüye çıkarmaya hazırlanıyor. 5 bin 741 arkeolojik, 648 etnofrafik eser, 9 bin 783 adet de sikke, kazılarda ele geçirilen heykeller, Amisos hazineleri, kabartma rölyefler ve birçok paha biçilmez eser, ‘Müze Samsun’da halkın beğenisine sunulacak.


Kentin tüm kültür ve tarihi varlıklarını koruyup gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla ‘Müze Samsun’ Projesi’ne start veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, kent estetiğine uygun yeni müzesini şehre kazandıracak. İşitme Engelliler 23. Yaz Deaflympics Olimpiyat Oyunları sebebiyle yapımına gecikmeli olarak başlanan projenin yapımı tamamlandığında Türkiye’nin en modern müzelerinden biri olacak. Yeni konsept içinde sergi alanı, hediyelik eşya satış mekanları da yer alacak.


Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü iş birliği ile yapımına başlanan ‘Müze Samsun’ Projesinin planlanan tarihte biteceği belirtildi.


13 bin 214 metrekarelik alanda inşa edilecek ve toplam yatırım finansmanının yüzde 75’ini Müzeler Genel Müdürlüğü, yüzde 25’ini ise Büyükşehir Belediyesinin karşılayacağı proje, Şubat 2019’de teslim edilecek.Samsun Büyükşehir Belediyesi