Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Nazmi Durbakayım

Teknik Yapı'nın patronu, inşaat mühendisliği kökenli 1950 yılı doğumlu işadamımızdır.


Nazmi Durbakayım

Nazmi Durbakayım


Nazmi Durbakayım kimdir?


Nazmi Durbakayım 1950 İstanbul doğumlu. Erenköy Zihni Paşa İlkokulu'ndan sonra ortaöğretimine Marmara Koleji’nde devam etmiş. Haydarpaşa Lisesi’nde mezun olup İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği'nden 1973 yılında mezun olmuş. 


Mezuniyet sonrası uzun bir dönem iş başvurularından olumlu cevap alamayan Nazmi Durbakayım, Yüksek Mimar Uğur İşler ile beraber müteahhitlik yapmaya başlamış. 


Bağdat Caddesi sahil şeridinde yer alan köşkleri ve yalıları apartman yapmakla işe başlayan Nazmi Durbakayım daha sonra yoluna tek başına devam etmiş. Fabrika binaları ile eski yapıları restore etmeye başlamış. Nazmi Durbakayım 1980 yılında Teknik Yapı’yı kurmuş. 


Nazmi Durbakayım’ın 2 çocuğu var ve ikisi de Teknik Yapı’da görev alıyor. Oğlu Umut Durbakayım İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu, kızı Esra Durbakayım ise Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu. 


Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES), Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), İnşaatçılar Derneği (İNDER) üyesi olan Nazmi Durbakayım, Mahalle Afet Gönüllüleri Vakfı"nın (MAG Vakfı) da kurucu üyesi.


Nazmi Durbakayım’a ait olan firmalar hangileri?


Teknik Holding bünyesinde yer alan şirketler şunlar: TEKNİK YAPI Teknik Yapılar San. ve Tic. A.Ş., TEKNİK YAPI Konut San. ve Tic. A.Ş., TEKNİK YAPI Proje A.Ş., BETOFİBER Yapı Elemanları San. ve Tic. A.Ş., TEKNİK GÜVENLİK Hizmetleri A.Ş., AKTİF YAŞAM Spor Sağlık ve Turizm İşletmeleri Taahhüt ve Tic A.Ş., MAKS Spor Turizm San. ve Tic. A.Ş., KARGICAK Turizm İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti., EGESULTAN Sağlık, Eğitim, Turizm tesisleri San. ve Tic. A.Ş., ŞATO GÜNEY Şarapçılık Dağıtım ve Turizm Tic. ve San. A.Ş., DEKOSAN İnşaat San. ve Tic. A.Ş., MİLENYUM Kalıp San. ve Tic. A.Ş.


Nazmi Durbakayım

Nazmi Durbakayım’ın içinde bulunduğu sosyal sorumluluk projeleri neler?


Eğitime % 100 Destek kampanyası kapsamında Nazmi Durbakayım, Teknik Yapı bünyesinde Uplife Park projesinin gerçekleştirileceği arsanın bir bölümünü bağışladı. Ayrıca aynı arsa üzerinde 24 derslikli bir lise yapacak. Bunların dışında sanat aktivitelerinde sponsorluk yapan Nazmi Durbakayım, her yıl Kadıköy’de 1 evin restorasyonunu yapmaya devam ediyor. Ayrıca  Kadıköy'de Kadın Sığınma Evi, Haydarpaşa Lisesi Mezunları binasını bedelsiz inşa etti. Kartalspor’un da sponsoru.


Nazmi Durbakayım’ın bir günü nasıl geçiyor?


Sabah 03:00’de uyanıp 06:00’ya kadar resmi yazışmalarını gerçekleştiren Durbakayım, 06:00’dan 07:00’ye kadar uykusunun geri kalanını tamamlayıp 08:15’de ofiste oluyor. 19:00’da ofisten çıkan Durbakayım, yöneticisi olduğu derneklerin toplantılarına katılıyor.