Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Necati Şahin

Bursa İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı’dır. Necati Şahin, Bursa’daki kentsel dönüşüm hakkında eleştirileriyle gündemdedir.Necati Şahin

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Necati ŞahinNecati Şahin kimdir?1955 Ağrı Patnos doğumlu.1977 yılında A.D.M.M.A İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1994-1998 yılları arasında İMO Bursa Şube Başkanlığı yaptı. Halen, Bursa`da bulunan bir İnşaat Şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapmaktadır.Necati Şahin hangi haberlere konu oldu?Bursa'da Kentsel Dönüşüm Karmaşası Yaşanıyor (Yapi.com.tr, Haziran 2013)


İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Bursa'da kentsel dönüşüm karmaşası yaşandığını söyledi.


Necati Şahin, Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Başkanı Füsun Uyanık ile birlikte Bursa'daki kentsel dönüşüm çalışmaları konusunda basın toplantısı düzenledi. Oda toplantı salonunda gerçekleştirilen basın toplantısında şehirdeki kentsel dönüşüm projeleri konusunda sunum yapıldı.


İMO Başkanı Şahin, son 9 yılda Bursa'da 50 bin kaçak bina yapıldığını, bunun yüzde 30'unun ise Yıldırım ilçesine 

inşa edildiğini ifade etti. Şahin, şöyle konuştu: "Yıldırım tarihe bir iz bıraktı. Yıldırım'da başkanının yaptığı bir nikah şahitliğidir. Sürekli olarak müteahhitlerle toplantılar yapıyor. Halk ayağı olmayan sadece müteahhitlere yönelik bir süreç sürüyor. Asıl sorumluluk nikah şahidinin değildir. Nikahı kıyanındır. Bu yapılanlar topu orta sahada gezdirmekten başka bir şey değil. Yıldırım Belediyesi'ne Ankara'dan 'bu işi burada yapamazsın' dendi. Daha sonra 6306 sayılı kanuna göre belediye meclisten bir karar çıktı. Sadece 64 mahallenin bulunduğu ilçede 7 mahalle ile ilgili bir karar ortaya atıldı. Binaların hiçbirisi incelenmedi. Bu mahallerin yer aldığı bölge 'riskli ilan' edildi. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'ne 5 Eylül 2012 tarihinde koca raporların, girdiği gün ile çıktığı gün aynıdır. Daha sonra alınan bir kararla, 500 hektarlık proje 50 hektarlık alana düştü. 7 mahalle sayısı, bir anda 1 mahalleye indi."


Yıldırım'daki kentsel dönüşüm projesinin sosyal ve ekonomik ayağının bulunmadığını belirten Şahin, şöyle devam etti: "Olan vatandaşın hayaline oldu. Bu planlar uygulanırsa insanlar göçe zorlanacak. İnsanların yaşama şansı tamamen ortadan kalkacak. Rezerv alanı olarak gösterilen yer, tamamen sakat bir alandır. Burayı yeniden imara açıyorsunuz. Evi olana ev vereceğim diyordu. 100 metrekaresi olana 40 metrekare vereceğim diyor. 41 metrekarelik evde insanları oturtturmaya çalışacaksınız. 2 kat 100 metrekare olana 48 metrekare bir daire verilecek. 100 metrekare arsası olana ise 27 metrekarelik bir daire verilecek. Burada yüzde 60'a varan bir iskonto söz konusu. 7 mahallede sosyal doku ile ilgili olmayan, rezidanslar yapılmak isteniyor. Bu 'Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm projesidir' dendi. 50 bin konut gitti. Bu rakam 5 bine düştü."


Bursa'da ikinci rezerv alanının Paşa Çiftliği olduğunu dile getiren Şahin, şu soruları sordu: "Bugün bir simit parası 75 kuruş. Siz bir simit parasıyla 3 metrekarelik yer almışsınız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İller Bankası. 190 bin metrekarelik alan, İller Bankası'na devredilirse ayrı bir protokol yapıldı mı? Burası rezerv alanı olarak mı kullanacak mı? Büyükşehir Belediye başkanımız Recep Altepe burası ile ilgili Ankara'ya gitti mi? Bu konuların kapalı kapılar ardından konuşulmasını istemiyoruz. Bursa kamuoyu bu konuda aydınlatılmalı. Kentsel Dönüşüm Yasası'nda rezerv alanları adı altında yeni imar alanları çıkartılmak isteniyor. Bu yasaya yapılan bir saygısızlıktır."İMO Bursa dünyanın 4. Büyük asma köprüsü inşaatını gezdi (İMO Bursa Şube, Mayıs 2013)


İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi üyeleri İstanbul – Gebze - Orhangazi - İzmir otoyol projesinin önemli ayağı körfez asma köprüsü inşaatını gezdi.


İMO Bursa Şubesi, üyelerinin mesleki gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Türkiye`nin en büyük projelerine teknik geziler düzenlemeyi sürdürüyor. Asrın projesi Marmaray`ın ardından bu kez de İstanbul - Bursa arasını 1 saate, İstanbul - İzmir arasını ise 3.5 saate düşürecek İstanbul - Gebze - Orhangazi - İzmir otoyolunun Körfez Asma Köprüsü inşaat`ını gezen mühendisler, çalışmaları yakından görme fırsatı buldu.


Gezi öncesi Karayolları Asma Köprü Başmühendisi Erdoğan Dedeoğlu tarafından kabul edilen mühendisler, Dedeoğlu`nun yaptığı sunumla proje hakkında önemli bilgiler edindi.


Dedeoğlu yaptığı sunumda, 800 kişilik bir ekibin inşaatta çalıştığını söylerken körfez asma köprüsü inşaatının hem karada hem denizde eşzamanlı ilerlediğini kaydetti. Dedeoğlu yaptığı sunumda, 800 kişilik bir ekibin inşaatta çalıştığını söylerken körfez asma köprüsü inşaatının hem karada hem denizde eşzamanlı ilerlediğini kaydetti. Dedeoğlu ayrıca köprünün kuzey ve güney kule ayak keson temellerinin kuru ve ıslak havuzda inşa edildikten sonra yüzdürülerek getirileceği kule temelleri konumunda batırıldıktan sonra asma köprü kulelerinin inşaasına devam edileceğini söyledi.


Dünyanın En Büyük 4. Asma Köprüsü


Çalışmaların Japon teknolojisiyle Türk ve İtalyan konsorsiyumu tarafından yapıldığını söyleyen Dedeoğlu, köprünün tamamlandığında İzmit Körfezi`ni kuzey kıyısında bulunan Dilovası`ndan güney kıyısında bulunan Hersek Burnu`na bağlayacağını ve 1550 metre orta açıklıklı, toplamda 2682 metre uzunluğuyla dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüleri arasında 4. sırada yer alacağını ifade etti. Dedeoğlu, köprüde en ileri teknoloji yöntemlerinin kullanıldığını anlatırken köprünün şiddetli fırtına ve depremlere dayanıklı olarak inşa edilerek 100 yıl ömrü olduğunu söyledi.  

Çalışmaları yerinde inceleyen İMO Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, "Oda olarak düzenlediğimiz teknik gezilerle üyelerimizi Türkiye`nin en önemli projeleriyle buluşturmaktan dolayı çok mutluyuz. Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiğimiz Marmaray gezisinin ardından şimdi de Türkiye`nin en önemli ulaşım projelerinden biri olan İstanbul - Gebze - Orhangazi - İzmir otoyol projesinin önemli ayağı körfez asma köprüsü inşaatını gezdik." diye konuştu.


Projede hızlı tren geçişine yer verilmeyişinin hala burukluğunu yaşadığını söyleyen Şahin, "Bursamız için çok önemli olan hızlı tren hattının körfez köprüsü ayağının gerçekleşmemesi bizleri üzse de yine de ülkemiz için son derece önemli ve faydalı bir yatırım olacak" diye konuştu.


Geziye katılan mühendisler ise körfez asma köprüsü inşaatını yerinde görme fırsatı bulduklarından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirirken yapılacak köprünün bir mühendislik başarısı olduğunu söyledi. Necati Şahin ve İMO Bursa Şubesi iletişim bilgileri nelerdir?Adres: BAOB yerleşkesi Odunluk Mahallesi Akademi Caddesi No: 8/A1 Blok Nilüfer – Bursa


Telefon: +90 224 4529400


Faks: +90 224 4529500


e-posta: imobursa@imo.org.tr


Web Adresi: bursa.imo.org.tr