Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Nedim Keçeli kimdir?

DYP eski İstanbul İl Başkanı Orhan Keçeli'nin oğlu. Seba İnşaat'ın ortaklarından Nedim Keçeli’nin adı, Fenerbahçe’nin efsane başkanı Ali Şen'in kızı Suzan Şen'den boşandıktan sonra medyatik isimlerle anıldı.Nedim Keçeli

Seba İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Keçeli


Nedim Keçeli kimdir? Seba İnşaat  (Seba Holding) ortaklarındandır.  Spora meraklı olan Keçeli, Sarıyer Spor kulübü 2. başkanıdır.  Aynı zamanda da Fenerbahçe Spor Kulübü Kongre Üyesi’dir. Fenerbahçe’nin efsane başkanı Ali Şen’in kızı Suzan Şen ile evliliğini 2012 yılında bitirmiştir. 


Nedim Keçeli, kentsel dönüşüm projelerindeki başarılarıyla ün kazanmıştır.Nedim Keçeli hangi haberlere konu olmuştur? Seba İnşaat, İstanbul ve Bodrum'da 4 yeni proje yapacak (Mortgage Market, Temmuz 2010)


Sektörde 15 yıllık deneyime sahip olan Seba İnşaat, önümüzdeki aylarda İstanbul ve Bodrum'da dört yeni projeye imza atmaya hazırlanıyor. Bu projelerden ilkini Levent Levazım bölgesindeki Seba Flora Evleri oluşturuyor.

Seba İnşaat, sektöründe yaklaşık 15 yıllık bir deneyime sahip bir firma. şžirket, ağırlıklı olarak, İstinye ve çevresinde inşa ettiği lüks projeleri ile tanınıyor. Seba İnşaat, bugüne kadar İstinye ve Tarabya hattında 13 değişik projede yaklaşık 700 konutun inşasına imza attı. şžirket; İstanbul genelinde ise bugüne kadar toplam bin konut inşa etti. Bunlar arasında Seba Royal Konakları, Seba Dream,   Seba Serenity, Seba Life, Seba Residence, Seba Koru, Seba Park, Seba Panorama, Seba Milenyum gibi birçok lüks konut projesi yer alıyor. Seba İnşaat, Engin ve Nedim Keçeli kardeşler tarafından yönetiliyor. Şirkette, Engin ve Nedim Keçeli kardeşlerin babası olan ve şirketin kurucusu Orhan Keçeli ise onursal başkanlık görevini yürütüyor.


Şirket, şu anda devam edenler dışında önümüzdeki aylarda İstanbul ve Bodrum'da dört yeni projeye imza atmaya hazırlanıyor.


Yeni projeler


Bu projelerden ilkini İstanbul Levent Levazım bölgesindeki Seba Flora Evleri oluşturuyor. 15 dönümlük arazide 80 lüks konutu içeren Seba Flora Evleri'nin inşaatına önümüzdeki eylül ayında başlanacak. Ardından önümüzdeki temmuz ayında İstinye'de 56 daireden oluşacak Seba Vista adında bir konut projesine başlamaya hazırlanan şirket, eylül ayında 4'ncü Levent'te Sapphire projesi ve Mövenpick Oteli'nin arasındaki 6 dönümlük arsada beş yıldızlı otel ve ofisten oluşan bir projeyi daha hayata geçirecek.


Şirket'in projeleri, İstanbul ile sınırlı değil. Bodrum Gündoğan'da yer alan 12 bin 250 metrekarelik arsasına 120 metrekare büyüklüğünde 30 adet yazlık konut ve 600 metrekare büyüklüğünde bir butik otel inşa edecek olan şirket, bu projeye ise ekim ayında başlayacak.


Arsayı gecekonduculardan aldı 


Levazım bölgesindeki Seba Flora Evleri projesini gerçekleştirecekleri arazide daha önce 39 gecekondunun yer aldığını belirten Seba İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Engin Keçeli bu konuda şu bilgileri veriyor:


'Seba İnşaat olarak bu bölgede yeralan 39 gecekondu sahibinin her birine   300'er bin lira teklif ettik. Onlarda bu cazip teklife hayır diyemediler, sonunda arsayı alıp gecekonduları yıktık. Gecekondu sahipleriyle Temmuz 2009'da anlaştık. Arsa için Belediye ve Milli Emlak'a 27 milyon TL, 39 gecekonduya ise yaklaşık 13 milyon TL verdik. Biz ayrılmaları birkaç ay sürer derken, bir günde evlerini yıkıp gittiler. Biz de Ağustos 2009'da tapumuzu alarak enkazı kaldırdık ve proje geliştirme çalışmalarına başladık. 2008 yılından beri ilgilendiğimiz bu arsa ile bizim haricimizde Aşçıoğlu ve Büyükhanlı gibi büyük gruplarda ilgileniyordu. '


Seba Flora Evleri projesini iki yılda teslim etmeyi planladıklarını söyleyen Keçeli, 'Projenin arsa dahil toplam yatırım değeri 40-45 milyon dolar civarında. Beşer katlı 8 blokta toplam 80 daire olacak. 170 metrekare 4+1 daireler 850 bin, 280 metrekare çatı dubleksleri 1 milyon 400, 250 metrekare bahçe dubleksleri ise 1 milyon 300 dolara satılacak. Metrekaresini 5 bin dolara satmayı planlıyoruz.' diye konuştu.


Sapphire'e komşu geliyor


Seba inşaat, Levent bölgesinde ikinci bir projeye daha başlıyor. şžirket, yine önümüzdeki eylül ayında 4'ncü Levent'te Sapphire projesi ve Movenpick Oteli'nin arasındaki 6 dönümlük arsada beş yıldızlı otel ve ofisten oluşan bir projeye imza atmaya hazırlanıyor. Seba İnşaat'ın bu projeyi gerçekleştirileceği arsa, Promesa inşaat Aşž'ye ait. Yüzde 85 oranındaki hissesi Şekerbank T.A.şž Personeli Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı'na ait olan şirkette geri kalan hisse, Seba İnşat'a ait.


31 kattan oluşacak projenin 215 odalı bir otel ve 12 bin metrekare kiralanabilir alana sahip ofis katlarından oluşacağını belirten Engin Keçeli, 'Projenin arsa dahil toplam yatırım maliyeti 85 milyon dolar. Projeyi iki yıl içinde bitirmeyi planlıyoruz. Otel kısmını ise 2012 yılının sonunda hizmete acarız. Otelin işletmesi konusunda Star Wood grubu ile görüşüyoruz' şeklinde bilgi verdi.


Bodrum'da yeni proje


Yine bu yıl İstinye'de de iki lüks konut projesine imza atacaklarını belirten Keçeli, bu projeler hakkında ise şunları söyledi:


'Bunlardan biri 18 dönüm arazi üzerinde yer alacak Seba Vista adında 56 dubleks dairelik bir proje. Arsa dahil 35 milyon dolara mal olması beklenen projeye önümüzdeki Temmuz'da başlayacağız. İstinye'deki bir diğer projemiz ise 12 dönüm arsa üzerinde 36 dubleks daireden oluşacak, Seba Vadi Konakları. Arsa dahil 25 milyon dolara mal olması beklenen bu projenin inşaatı başladı. Her iki projede de fiyatlar metrekarede 3-5 bin dolar arasında değişecek.'


İstanbul dışında Bodrum'da şu ana kadar Seba Yasemin Evleri, Seba Evleri ve Seba Blue adında üç proje gerçekleştiren Seba inşaat, Bodrum'da dördüncü projesine başlıyor. Bodrum Gündoğan'da yer alan Baya Otel'in yanında 12 bin 250 metrekarelik bir arsa satın alan Seba inşaat, burada 120 metrekare büyüklüğünde 30 adet yazlık konut ive 600 metrekare büyüklüğünde bir butik otel inşa edecek. Projeye önümüzdeki ekim ayında start vereceklerini ifade eten Keçeli, 'Yaklaşık 10-12 milyon dolara mal olmasını beklediğimiz projeyi 2011 yazına yetiştireceğiz. Projede yer alan otel ise projeden ev alanlara hizmet verecek.' dedi.


Enerjinin cazibesine kapıldı


Konut dışında farklı yatırım alanlarında da faaliyet gösteren Seba inşaat, son dönemin en popüler yatırım alanı olan enerji sektörüne de el attı. Şirket önümüzdeki eylül ayında Fethiye'de yer alan Keserali Çayı üzerinde 5 milyon dolarlık bir yatırımla 1.7 Megavvatt kapasiteli bir hidroelektrik santralinin inşasına başlıyor.


Sinema sektöründe de faaliyet gösteren şirket, bu sektörde Megaplex, markası ile faaliyet gösteriyor. Megaplex adıyla istanbul'da Cevahir Alışveriş Merkezi ve şžaşkınbakkal'da iki sineması yer alan grup, Megaplex'e üçüncü halkayı ise Demirören Grubu'nun Beyoğlu'nda yapımını sürdürdüğü alışveriş merkezinde eklemeye hazırlanıyor.Nedim Keçeli: Kentsel dönüşüm domino taşı etkisi yapar! (Şubat 2011)


Kentsel dönüşümün, yenileme, koruma veya yeniden düzenleme  anlamına geldiğinin altını çizerek sözlerine başlayan Seba İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Nedim Keçeli, kent merkezlerinin yeniden yükselişe geçmesi üzerine dönüşüm projelerinin önem kazandığını kaydetti.


En iyi örnek olarak Cihangir’i gösteren Keçeli, kentsel dönüşüm aynı zamanda sosyal bir süreç olduğuna parmak bastı. Konunun, ekonomik ve teknik meseleler üzerinde şekillendiğine dikkat çeken Keçeli, “Projelerin çok dikkatli bir şekilde ortaya konulması lazım. Herkesi karşınıza alarak bir süreç gerçekleştirmemelisiniz. Dönüşüm başladığında domino taşı gibi tüm çevre bölgeyi de etkileyecektir” diye konuştu.


‘TOKİ sadece finans sağlamalı’


Kentsel dönüşüm projelerinde TOKİ’nin yapımcı değil, finansman sağlayıcı olarak sürece katkı vermesi gerektiğini tavsiye eden Keçeli, “Projelerde, teknik sorunlar bir şekilde halledilirken sosyal sorunlar havada kalıyor. Devlet destek olmalı ama TOKİ yapımcı olursa iyi sonuçlar alınmıyor” şeklinde konuştu.


Belediyeler tarafından yürütülen çalışmalarda tarihi dokunun korunarak ortaya çıkarılmasının önemine değinen Keçeli, “Yeni binalar tarihi dokuyla uyumlu olmalı. Yenileşme projeleriyle bölgede yaşam tarzı ve standartları yükselmeli. Konunun şehir planlaması ve mimari tasarım dışında sosyal boyutu da var” diye konuştu. 


Keçeli’nin değindiği son konu ise projelerin rant odaklı yürümesi oldu. Gecekonducunun 50 bin TL’lik arsası 250 bin TL’lik konuta dönüştüğü takdirde aradaki kazancın kendisine yansıması ile kentsel dönüşümün hızlanacağına dikkat çeken Keçeli, sürecin o zaman hızlanacağını söyleyerek sözlerini bitirdi.


Nedim Keçeli’nin dönüşüm formülü:


1- TOKİ yapımcı değil, finansman sağlayıcı olarak sürece katkı vermeli.


2- Tarihi doku korunmalı ve yapılacak yeni binalar bu dokuyla uyumlu olmalı.


3- Projeler rant odaklanmış yürümeli. Yani fiyat artışı gecekonduculara yansıtılmalı.Nedim Keçeli ve Seba İnşaat iletişim bilgileri nelerdir? Adres: İstinye Mah. Darüşşafaka Cad. Seba Center İş Merkezi No.45 Kat:1 Sarıyer / İstanbul – Türkiye


Merkez 


Telefon: +90 212 323 03 03 (Pbx)


Faks: +90 212 323 03 00


E-posta: seba@sebainsaat.com.tr


SATIŞ OFİSİ


İpek Pişmiş +90 530 762 52 02


E-posta: ipek@sebainsaat.com.tr


Web Adresi: www.sebainsaat.com.tr


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016