Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Nedim Özbek

Redstar Jeans ile tekstil devi olduktan sonra inşaat sektörüne giren işadamıdır. Nedim Özbek’in sahibi olduğu RDS İnşaat, Reform İnşaat ve Esenyurt Belediyesi ile Startowers projesini hayata geçirmektedir.Nedim Özbek
RDS Enerji ve İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nedim ÖzbekNedim Özbek kimdir? Nedim Özbek, Gülom'un ve Redstar'ın hikayesinin kardeşler olarak baba mesleği yerine tekstile girme kararıyla başladığını söylüyor. Özbek şöyle devam ediyor: 


"1976 senesinde Diyarbakır'dan İstanbul'a geldik. Babamız anamız ve 3'ü kız 8 kardeş. Babam asıl mesleği olan kasaplık ve canlı hayvan alım satımı yapıyordu, tekstille hiçbir alakamız yoktu. Biz Edip ağabeyimle baba mesleği yerine tekstile yöneldik ve 1983'te Laleli'de dükkan tuttuk. Al-sat ile başladık. Firmalardan alıp, Laleli'ye gelen yabancı müşteriye satıyorduk. Hiç üretimimiz yoktu. Önce Arap müşteri patlamasını yaşadık. Onlara gece kıyafetleri, abiyeler sattık. Sonra Yugoslavlara, eski Doğu Bloku ülkelerinden gelenlere ve nihayet Rusya'dan gelenlere sattık.’’Nedim Özbek, gayrimenkul sektörüne neden girdi?Emlakkulisi.com’un 24.09.2010 tarihli haberine göre tekstil sektöründe Redstar markasıyla adından söz ettiren Nedim Özbek, ilk gayrimenkul projesini hayata geçiriyor. Özbek'in kurucusu olduğu RDS İnşaat Energy & Comodity ve Reform İnşaat ile Esenyurt Belediyesi'nin ortak olduğu Star Towers Projesi'ne toplam 100 milyon dolarlık yatırım yapılacak. Projenin 20 ay içerisinde tamamlanıp sahiplerine teslim edilmesi öngörülüyor.


Konut fiyatlarının metrekareye göre belirlendiği, 134 bin TL ile 300 bin TL arasında değiştiği Star Towers Yaşam Merkezi basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıda konuşan RDS İnşaat Energy & Comodity ve Reform İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Özbek, projeye olan ilgiden duyduğu memnuniyeti ile getirdi. Aileler için ideal bir yaşam alanı oluşturacaklarının altını çizen Nedim Özbek, "Star Towers, 100 milyon dolarlık yatırımla ulaşım sıkıntısının olmadığı bir alan olan Esenyurt'a yapılacak bir projedir. Sloganımız 'Gelenekten Geleceğe'dir. Çünkü Türkiye'de geleneğimiz kaybolmaya başlıyor. Biz burada aile yaşam merkezi oluşturmaya karar verdik. Aileler arası dostlukların devamı adına tüm imkânlarımızı kullandık." ifadelerini kullandı.


Çocuklar için oyun alanları, aileler için sohbet odaları yapacaklarını kaydeden Özbek, "Bayanlara pozitif ayrımcılık yaptık. Araştırmalar ve bize gelen istekler dahilinde bayanların oturdukları sitelerde kendilerine özel havuzlarının olmadığını gördük. Ve onlara özel havuz, fitness ve sauna inşa etmeye karar verdik. Tabii Star Towers'ta ailelerin kullanabileceği hem bayların hem de bayanların kullanımına açık havuzumuz da olacak." açıklamasını yaptı.

Esenyurt Belediyesi ile kat karşılığı ortaklık yaptıklarını belirten Özbek, 2-3 projenin daha gündemlerinde olduğunu, bunları önümüzdeki ay açıklayacaklarını aktardı.


Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu da ilçelerinin şehrin gelişen yüzü olduğunu ve olmaya devam edeceğini belirtti. Esenyurt'a yapı sektörünün önde gelen oyuncularının yatırım yaptığına işaret eden Kadıoğlu şöyle dedi:

"Bölgemizde Fi Yapı, İhlâs grubu ve Dumankaya gibi firmaların site projeleri söz konusu. Son Star Towers projesini de makul buluyoruz. Çünkü ilçeye ulaşım kolay, Bu yaşam alanı içerisinde yer alacak alışveriş merkezleri bölgeye hizmet verecek. Konut yatırımında esas olan paranın bölgeye girmesidir. Esenyurt'a dışarıdan para giriyor. Çıkmıyor. Bu son projeyle de öyle olacak. Şu bilinmeli ki Esenyurt sosyal donatı alanları ve sağlık alanlarıyla alışveriş merkezleriyle İstanbul'daki sayılı yerini aldı."Nedim Özbek hangi haberlere konu oldu? Alacağım daire Kanal'ı görür mü? (Yeni Şafak Gazetesi, Haziran 2011)


Redstar'ın patronu ve RDS & Reform İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Özbek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kanal İstanbul projesini açıklamasının ardından konut satışlarının artmaya başladığını söyledi. Özbek, artışın kendilerine yüzde 20'lik yansıması olduğunu belirtirken, müşterilerin "Kanal'ı görüyor mu?" diye sormaya başladıklarını ifade etti


Tekstil sektörünün önde gelen isimlerinden Nedim Özbek'in ilk gayrimenkul projesi Star Towers, satışlarıyla, inşaatıyla yükselmeye başladı. 100 milyon dolarlık yatırım bedeliyle hayata geçirilecek proje farklı konsepti ile dikkat çekiyor. Redstar'ın patronu ve RDS & Reform İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Özbek'le seçim öncesi açıklanan projelerin gölgesindeki sektörü konuştuk.


Projenizde durum nedir?


2012 Aralık ayı olan teslim tarihini 3 ay öne çekiyoruz.


Yurtdışından çok talep var. Bölge yatırım yapanlara inanılmaz bir rant sağlıyor. Aldığı dairenin değeri artıyor. Yurtdışı talep diyoruz ama hepsi Türk vatandaşı. Nijerya'da oturanı da var, Avustralya'da oturanı da. Birikimlerini hem bir yatırım olsun, hem de buradaki anne babasına akrabasına katkı olsun diye bu tür projelerde değerlendiriyorlar.


YÜZDE 20'LİK ARTIŞ


Yeni projelerin etkisi var mı?


Kanal İstanbul projesinin, kurulacak yeni şehirlerden birinin yakın konumda olması, bölgeyi birden bire ayaklandırdı. Başbakan Erdoğan'ın açıklamasından sonra, konut alımları inanılmaz fazlalaştı. Piyasada bir durgunluk var deniyor ama, bu durgunluk o bölge için geçerli değil. Bu durum bizim satışlarımıza da yansıyor. Başbakan'ın açıklamasından sonra yüzde 20'lik bir artış var. Biz önceleri 'Çılgın Proje'ye bağlayamadık. Gelen adam diyor ki "30. kattan yer alırsam, Kanal İstanbul'u görecek miyim?" diye soruyor.


KANAL VE BOĞAZ MANZARALI


Görebilecek mi?


Hakikaten görecek. Bizim yerimiz tepe olarak yüksek. 30. kat deyince 100 metreden yükseğe çıkıyorsun. 100 metreden Çamlıca'ya kadar görülüyor. Biz hem Kanal hem Boğaz manzaralıyız diyoruz. Marmara'yı da görüyoruz.


ARTIK 4 DUVAR SATILMIYOR


Sektörde trend nereye doğru gidiyor?


Şehir dışındaki projeler daha revaçta. Yurtdışında olduğu gibi, gündüz iş için şehir merkezine, akşam olunca da şehir dışındaki evlere. Çünkü şehir merkezi artık bu yükü kaldırmıyor.


Sektör açısından bakarsanız artık projeler konuşuluyor. Eskiden bir müteahhit gelir, arsa alır bir blok dikerdi. Altında otopark, sosyal tesis, çocuk oyun alanları yoktu. Şimdi artık 4 duvar satamıyorsunuz.


KADINLARA ÖZEL HAVUZ


Ne satıyorsunuz?


Yaşam alanları satıyoruz. Mesela kadınlara özel havuz yaptık. Belki yandaki erkek komşusuyla aynı havuzu paylaşmak istemeyebilir. Bunu düşünerek rahat bir şekilde vakit geçirebileceği bir sosyal tesis yapıyoruz. Kadınlara hamamını, saunasını, fitness'ini, havuzunu ayrı yapıyoruz.


Böyle bir talep mi vardı, yoksa sizin bir konseptiniz mi bu?


Bir araştırma yaptık, çok düşündük. Bunu ilk yapan biziz. Herkes bu riski alamıyordu. İnternet sayfalarından bize yobaz diyen de oldu. Biz burada kadınların vakit geçirecekleri yerin onlara ait olmasını istedik. Fakat bunun yanında kadın erkek girilebilecek bir havuz daha yapıyoruz. İsteyen istediğini tercih etsin.


REZİDANSTA AİLE SAADETİ


Size özel başka farklılık?


Her blokta bir katı o bloğun sosyal aktiviteleri için ayırdık. Kimse bir bloğu feda etmiyor. Davetini, nişanını yapacağı, maçını izleyebileceği alanlar. Gelenekten Geleceğe diyoruz. Çünkü eskiden komşuluk ilişkileri vardı. Şimdi komşunuzun kim olduğunu bile bilmiyorsunuz. Hele tek odalılara kaydıktan sonra ipin ucu iyice kaçtı. İnsanlar tek odalı dairelerden rahatsız olmaya başladı. Biz onu gördük 1+1, stüdyo koymadık. İnsanlar aile ortamında yaşasın istedik. Tek odalı daire seçenlerin hepsi bir değil ama farklı amaçla kullananlar oluyor. Günlük kiralamalar bile oluyor. Ailemizin, çocuklarımızın nasıl yaşamasını istiyorsak öyle bir yapalım dedik. Biz rezidansta insanlara aile saadeti yaşamak istiyoruz.


Kendine penthause ayırdı


Siz nerede oturuyorsunuz, kendinize de buradan daire ayırdınız mı?


Ben Hadımköy'de müstakil bir villada oturuyorum. Alkent 2000'de oturuyorum. Bu projeden de kendime üst kattaki penthause dairelerden birini ayıracağım. Çünkü o keyfi ben de yaşamak istiyorum.


Projede fiyatlar nedir?


Satışa çıktığımızda m2 fiyatımız 1300-1500 arasıydı. Şu anda 1600'lerden başlıyor. Tek bir bloğu satışa çıkarmıştık ama 2.5 blokluk kısmı satmış olduk.


Güneşli'ye otel Caddebostan'a rezidans


Yeni proje var mı?


İki proje üzerinde çalışıyoruz. Biri karşıda Caddebostan'da 225 konutluk bir proje için görüşüyoruz. Çok iddialı bir proje olacak. Yine 1+1 yok. Bizim bir tarzımız var. Bizim belli bir hedef kitlemizin olması lazım. Bu işin sürekli olması lazım.


Bir diğer projemiz ise otel. Redstar'ın merkezini arka tarafta bir yerimiz var oraya taşıyacağım. Burayı da 5 yıldızlı bir otel yapacağım. Proje çiziliyor, 6 aya kadar inşaata başlarız. 140 odalı business tarzı bir otel olacak. Bölgede zaten otel açığı var. Bu bölgede 3 tane yapılacak otel projesi var.


Tekstil aşkımız bitmez


Siz inşaata neden geçtiniz? Tekstilde işler bozuldu diye mi?


Tekstilde işler eskisi gibi değil. Zorlaşıyor. Farklılaşma adına özel renk, özel tarz ürünler geliştirmeniz lazım. Tekstildeki işimiz devam ediyor. Biz turizm sektöründe de faaliyetteyiz. Bodrum ve İstanbul'da otellerimiz var. Neticede "Tekstilde iş bitti, inşaata girelim" demedik. Büyük şirketlere baktığınızda, farklı sektörde faaliyet gösteren 10'un üzerinde şirketleri var. Tekstilden vazgeçmiş değiliz. Tekstil bizim için asla bitmeyecek aşkımız. Zaten yüzde 99 ihraç firmasıyız. Cirolarımızı da düşürmedik.


Nedim Özbek, İstanbul'un batısında AVM inşa edecek! (Akşam Gazetesi, Şubat 2011)


Esenyurt'taki Star Towers'la konut sektörüne giren Red Star'ın sahibi Nedim Özbek, üç ay içinde Türkiye'nin en büyük AVM projesine start verecek. Özbek, 400-500 milyon dolara mal olacak proje iç RED Star markasıyla tekstil sektöründe faaliyet gösteren Nedim Özbek, geçen yıl Esenyurt'taki Star Towers projesi ile konut sektörüne girmişti. RDS isimli bir firma kurarak, Reform İnşaat ile birlikte Star Towers'a start veren Özbek, aynı ortaklık ile Türkiye'nin en büyük alışveriş merkezini kurmanın planlarını yaptıklarını açıkladı. İstanbul'un batısında inşa edecekleri projenin hem büyüklük hem de tasarım olarak, Türkiye'de bir ilk olacağını söyleyen Özbek, 400-500 milyon dolara mal olmasını planladıkları proje için 3 ay içinde kazmayı vuracaklarını belirtti.


Alışveriş merkezinin içinde özel bir hayvanat bahçesi bulunacağını anlatan Özbek, 'İstanbul'un en iddialı AVM'sini yapacağız. Yeni projelerimizde bizimle ortak olmak isteyen Amerikalı ve Arap yatırımcılar var. Onlarla da görüşmelerimiz sürüyor. Bu AVM projesine yabancı ortakla da başlayabiliriz' diye konuştu. RDS & Reform İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nedim Özbek, 582 konuttan oluşan Star Towers'ta dairelerin yaklaşık yüzde 40'ının satıldığını ifade eden Özbek, 'Şu ana kadar daireler yüzde 12 prim yaptı. 2012'nin son çeyreğinde dairelerin tamamı teslim edilecek. Bu süreçte prim oranı yüzde 40'ı bulur diye tahmin ediyoruz' dedi.


KONUTA DEVAM  


RDS & Reform İnşaat olarak konut projelerine devam edeceklerini vurgulayan Özbek, 'Bu yıl içinde başlamayı planladığımız bir de konut projesi var. Yine İstanbul'un batısında olacağız. Ve lüksü ucuza satacağız. Konut adedi olarak artık rakamlarımız Starcity'nin altında olmaz. 800-1000 konutluk bir proje planlıyoruz' diye devam etti.

İstiklal gibi bir cadde hedefliyoruz


PROJEDE başlangıç aşamasından sonra önemli bir değişiklik yaptıklarını vurgulayan Özbek, 'Proje içinde alışveriş merkezi fikrinden vazgeçtik. Cadde mağazacılığına karar verdik. Maliyeti biraz artırdı ancak, İstiklal Caddesi gibi bir sokak alışverişi yapılabilecek bir caddenin projeye daha fazla katmadeğer katacağını düşündük. Burada hem eğelence hem alışveriş mekanları olacak. İstinyepark'taki Pazar konseptinin bir benzerini de orada yapacağız. 90 tane mağaza olacak. Dükkanlar için şu anda ön talep topluyoruz' şeklinde konuştu.Gizli imparator (Akşam Gazetesi, 30 Ekim 2003)


Super Lig'in başarılı ekibi Diyarbakırspor'un İkinci Başkanı işadamı Nedim Özbek, kendi yarattığı Redstar markasıyla Polonya ve Macaristan'da spor giyimin pazar lideri. Özbek'in yeni hedefi kendi mağazalarıyla dünya markası olmak


'Polonya'da 7 yaşındaki çocuğun bile en iyi bildiği jean markasıyız.' Bu sözler Diyarbakırspor'un İkinci Başkanı işadamı Nedim Özbek'e ait. 90'lı yılların başında yarattığı Redstar markasını 49 ülkede tescil ettiren, Rusya ve Polonya'da mağaza atağına kalkmaya hazırlanan Özbek'in yeni hedefi kendi mağazalarıyla dünya markası olmak.

Basında ilk kez AKŞAM'a konuşan Gülom Tekstil'in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nedim Özbek, geçen yıl 12 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini, bu yıl içinse hedeflerinin 20 milyon dolar olduğunu söyledi. 


Diyarbakırspor'un ikinci başkanı olan Özbek ayrıca bir Beşiktaşlı ve kongre üyesi. Bunun yanı sıra TÜİSAD ve İTKİB'in de üyesi. Memleketi Diyarbakır'a bir lise yaptıran, sosyal sorumluluğu bir ibadet gibi gören ve 1980'den beri tekstilin içinde yer alan Nedim Özbek, başarı öyküsünü AKŞAM okurlarıyla paylaştı.


Allı pullular Araplar'a


'1974 yılında İstanbul'a geldik. 8 kardeşiz. Kadıköy'ün ilk süpermarketini biz açtık. O işi babama bırakıp 1980'de tekstil sektörüne girdik. Araplar'a mal satarak işe başladık. İşlemeli, allı pullu bluzler Araplar'ın en çok aldığı ürünlerdi. Mercan ve Sultanhamam'dan malı toplar Araplar'a satardık. Derken 1987'de Yugoslavlar konfeksiyon almaya başladı. Arkasından Polonya, Macaristan ve Çekoslovakya'yla çalışmaya başladık. Çekoslovakya'da tekstil sektörü Çingeneler'in elindeydi. Çok büyük alımlar yaparlardı. O zamanlar model, stil falan yok. '100 pantolon 200 T-Shirt' gibi alınırdı siparişler.'


300 model üretiyor


Özbek, alıp satmanın sonunun olmadığını 90'lı yılların başında anladıklarını ve strateji değiştirdiklerini açıkladı. Özbek, '1993'te kendi markamızı yaratmaya karar verdik. Zamanında elde ettiğimiz pazarlardaki büyük alım yapan toptancılarla ilişkilerimiz bizim için çok önemliydi. Sunduğumuz ürünlerle hem fiyat, hem kalite, hem de model açısından bir fark yarattık. Kendi koleksiyonumuzu üretiyoruz. 30 kişilik yaratıcı ekibimiz var modelleri ve stilleri onlar çiziyor. 300'ün üzerinde modelimiz var. Her yıl 2 sezon için 150-200 yeni model geliştiriyoruz. Yıllık üretimimiz ise 2 milyon adet' ifadesinde bulundu.


Rusya'ya 5 mağaza birden


Özbek, öncelikli hedeflerinin Amerika, Almanya ve Rusya pazarına girmek olduğunu söyledi. Rusya'da kendi mağazalarını açmaktansa bir Rus şirket ile anlaşıp yaygınlaşmayı amaçladıklarını anlatan Özbek, 'Ancak bu Rus şirketi ile anlaşamamamız halinde ilk etapta Moskova ve Petersburg başta olmak üzere 5 mağaza açacağız' dedi.


Polonya ondan sorulur


Nedim Özbek, Redstar'ın Polonya ve Macaristan'da en çok satılan jean markası olduğunu söyledi. Özbek, özellikle Polonya pazarında büyük bir yer edindiklerini vurgulayarak, 'Macaristan'ın yanı sıra İngiltere, Almanya, Fransa ve Romanya gibi 15 ülkeye daha ihracat yapıyoruz. Pazar lideri olduğumuz Polonya'da 100'ün üzerinde satış noktasına sahibiz. Bu ülkede 7 yaşındaki çocuk bile Redstar'ı biliyor' dedi. Bu arada Redstar, Gülom Tekstil'in İstanbul Bağcılar'daki 440 kişinin çalıştığı fabrikada üretiliyor. Gülom Tekstil'in ayrıca emprime ve baskı yapan bir fabrikası daha bulunuyor.


Redstar'ın Laleli'de (solda) yeni yaptırdığı showroom İtalya'daki örneklerinden farksız görünüyor.


'Dünya markası olurum'


Nedim Özbek, dünyaca ünlü bir marka olmanın sanıldığı kadar zor olmadığını, 5 önemli merkezde bir mağaza açarak bu işin kolaylıkla elde edilebileceğini söyledi. Özbek'e göre Londra, Milano, Paris, New York ve Tokyo'da bir mağaza açmak dünya markası olmak için yeterli bir koşul. Özbek, bunu şöyle anlatıyor: 'Bu 4 önemli moda merkezinin can damarında mağazanızı açacaksınız. Gucciler, Armaniler gibi markaların olduğu caddelerde görkemli bir mağazanız olacak. Örneğin New York 5. Cadde'de bir mağaza kuracaksınız. Yoksa ne yaparsanız yapın dünya markası olmanız imkansız. Yani paraya kıyacak ve büyük oynayacaksınız. Yoksa Türkiye'den bir dünya markası yaratmak çok zor.' Özbek, kendisi için bunu gerçekleştirmenin bir rüya olmadığını, bir süre sonra bu 4 önemli merkezde mağaza açacağını söyledi.Nedim Özbek ve RDS-Reform İnşaat Star Towers iletişim bilgileri neler?Telefon: 444 16 77


Web Adresi: www.startowers.com.trÖnerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları