Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Nejat Arseven

Smyrna Park ve Palma Residence projelerini İzmir Narlıdere’de hayata geçiren İdea Yapı’nın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Nejat Arseven, ANAP’tan 20. ve 21. Dönem Ankara milletvekilliği yapmıştır.Nejat Arseven

İdea Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Arseven


Nejat Arseven kimdir? Nejat Arseven, 1950’de Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Bir dönem serbest avukatlık, hukuk müşavirliği ve hakimlik yaptı. ANAP’tan 20. ve 21. Dönem Ankara Milletvekili seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanvekilliği görevini üstlendi. Devlet Bakanı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı oldu. İdea Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Arseven, evli ve bir çocuk babası.


2004 yılında İdea Yapı’yı kurdu. İdea Yapı hangi projeleri hayata geçirdi?İdea Yapı ve Smyrna Park hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!Nejat Arseven nasıl bir patron?25 Kasım 2012 tarihli Milliyet Ege’de Erkan Sevinç’in yazısı şöyle; 


“İdea Yapı’nın yönetim kurulu başkanı Nejat Arseven arkadaşları ile şirketi 8 yıl kadar önce kurmuş. İsim babası da Arseven. İnşa edildiği her yerde fikir anlamına gelen İdea, isminin, değişimin, yeniliğin ve yepyeni zevklerin yaratıcısı olarak algılanmasını sağlamış durumda. İnşa ettiği her yapıda, sorumluluğunun bilinciyle sağlamlığı esas kılıyor, kalite ve güveni ödün vermeden gerçekleştiriyor. İdea’nın insana ve işine duyduğu özenin evi kalesi olarak algılayanları, onun gücüne inananları, yaşama pozitif bir pencereden bakmayı bilenleri, standartların üzerinde en iyisini yaşamak isteyenleri bir araya getirdiği aşikar.


Nejat Arseven’i Anavatan yıllarından biliyoruz. Bakan, TBMM Başkan vekili olarak. İdamın kaldırılması dahil 24 maddelik anayasa değişikliğinde önemli rol oynayan komisyonun başkanıydı. Aslında hukukçu. Hakimlik mesleğini çok sevmesine rağmen Özal döneminde kendisini siyasetin içinde bulmuş. 20 sene aktif politika yapmış. Parti dağılınca da inşaat sektöründe önemli başarılara imza atan İdea Yapı’yı kurmuş. Arseven projesinden yapımına kadar hep işin içinde olan bir patron. İşini çok seviyor. Ankara’da yaşayıp İzmir’de işin başında olmak için kirada oturması gibi sıkıntılar onun gözünde hiçbirşey. Haftasonları ailesiyle Ankara’da buluşuyor. Özellikle 7 yaşındaki torunu Defne onun yolunu gözleyenlerden. Gençliğinden beri fotoğraf çekmeye, otomobillere ve seyahata düşkün. Fırsat buldukça yurt dışına gidiyorlar eşiyle. En son Fas’a gitmiş. Orada da sadece gezmemiş, inşaat sektörüyle ilgili araştırmalar yapmış. Yazları Bodrum’da. Alışverişi de seviyor. Özellikle kıyafetler almaya. Galatasaray’lılığıyla iftihar ediyor.” Nejat Arseven
Nejat Arseven, Smyrna Park reklam yüzü gazeteci Ayşe Arman ile kameraların karşısına geçmişti.Nejat Arseven inşaat sektörünü ve İzmir’de kentsel dönüşümü nasıl yorumluyor? * Dönüşümü başlatmışsınız.


Kentsel dönüşüm sadece eski binaları yıkıp yenilerini yapmak değil. Birinci önceliği özellikle büyük şehirlerin çarpık yapılaşmasını gidermek. Ayrıca,  deprem bölgesi olan ülkemizin büyük bir kısmı için müstakbel tehlikelerin önüne geçmek adına yapılmaya çalışılan uygulamalar. Hükümetin çıkardığı kentsel dönüşüm kanunuyla bu işin çok ciddi manada önü açılmış oldu. Burada herkes kentsel dönüşümün ne olduğunu en azından görebilir. Bizim çalışmamız kentsel dönüşüm örneği olarak verilebilecek bir tamamlanmış projedir. Burası rahmetli Ahmet Piriştina ile Abdül Batur’un müşterek yaptıkları çalışma sonucu ortaya çıkmış bir organizasyondu. Biz bunu gerçekleştiren ayağıyız.


* İzmir’de imar alanları da sınırlı


İzmir batı koridoruna doğru büyüyor; Urla’ya doğru. Bu koridoru da doğru buluyorum. Yeni bir projemiz daha var, yeri sürpriz olsun. Günümüz dünyasında evlerin tek tek sokak apartmanları olmaktan çıkıp birer site yaşamının çok doğru olduğunu düşünüyoruz. Mutlaka yine hayatı kendi içinde yaşayan, içinde her türlü sosyal donatıları olan sitelerin İzmir’in gelişmesine ve bundan sonraki yaşamına katkıda bulunacağına inancımızla yeni yeni modern siteler yapacağız. İzmir uzun yıllardır yatırıma aç bir şehir. Aslında dünyanın en önemli metropollerinden birisi olması gerekirken istenen noktada değil. Gerek belediyeler, gerekse hükümetimiz tarafından yapılan yatırımlar ve bizler gibi bu kente gönül koyanlarla İzmir hızla mesafe alacaktır.


* TOKİ de ev yapıyor. Sektörden biri olarak TOKİ’yi nasıl buluyorsunuz?


TOKİ’nin kentsel dönüşümdeki yerini çok önemli buluyorum. Geçmiş dönemde bu iş rahmetli Özal zamanında başlamıştı. Gelmiş olduğumuz süreçte TOKİ bence çok büyük başarılara imza attı.   


* Depreme dayanıklılık konusunda.


Bu konuda acılar yaşadıktan sonra işin farkına vardık ve bazı kurallar koyduk. Sadece İzmir değil Türkiye deprem bölgesi. Yapılan ve yapılacak bütün binaların deprem yönetmeliğine uygun olması gerekir.Biz burada aynı mantıkla gerçekleştirdik yapılarımızı. Allah vermesin ama birgün İzmir’imiz yer sarsıntısına maruz kalırsa bizim binalarımızda bir sıkıntı olmayacaktır.


* Ekonomimiz ne durumda size göre.


Bana göre son on yıldır çok güzel ve doğru yöneltiliyor. Tek parti iktidarından da kaynaklanıyor ve de bugün istikrarı korumak adına doğru hareket eden bir mali yönetim var. Bu kalkınmayı da getiriyor ülkeye.

Çevremizdeki tüm olumsuzluklara rağmen ekonominin bu kadar düzgün gitmesi de ayrı bir güzellik. Yeni projelere başlarken ülke şartlarını özellikle ekonomik istikrarı önemsiyoruz. Bu istikrar devam ederse konut sektörü Türkiye’nin parlayan yıldızı olacaktır.Nejat Arseven hangi konularda haber oldu? Nejat Arseven: İzmir Narlıdere iki yeni proje yolda! (Yeni Asır Gazetesi, Ekim 2010)


2011'de anahtar teslimini yapacaklarını belirten İdea Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Arseven, "Narlıdere'de 25 katlı rezidans ve Gaziemir'de üç katlı yapılardan oluşan iki proje için çalışmaya başladık" diye konuştu.


İdea Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Arseven, Halkla İlişkiler Müdürü Dürrün ÖZ yeni projelerle Narlıdere'nin çehresinin değişeceğini belirttiler. İdea Yapı, inşaatı devam eden Symrna Park by İdea Evleri'ni düzenlenen toplantı ile tanıttı. Örnek daireleri gazetecilerle birlikte gezen Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski bakanlarından, İdea Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Arseven, konfor ve huzur için her türlü ayrıntının düşünüldüğü ve son teknolojiye sahip evlerin, anahtarlarını 2011'de teslim edeceklerini belirtti. Arseven, İzmir'de üzerinde çalıştıkları iki yeni projenin de müjdesini verdi.


JEOTERMAL ENERJİ


İzmir Narlıdere'nin çehresini değiştiren projeler arasında yer alan 400 konutluk Palma Residance'dan sonra, 120 konutluk Symrna Park'ı hayata geçiren İdea Yapı, projesini tanıttı. Hazırlanan iki örnek daireyi vatandaşlarla birlikte gezen Nejat Arseven, dairelerin jeotermal enerjiyle ısınacağına dikkat çekti. Arseven, "Dışarıdan gelen gürültü özel olarak kurulan ses perdeleri ile önlenecek. Ev temizliğinde kullanılan elektrikli süpürge, yerini her odada bulunan bağlantı ile merkezi elektrik süpürgesine bırakacak. Site içerisinde açılıp kapanabilen yüzme havuzu, fitness center, market, oyun salonu, kreş, bay-bayan kuaför ve kuru temizleme hizmeti verilen sosyal tesisler yer alıyor" dedi.


SİTE HAYATI


İzmir otoban kenarının şehir içi ulaşıma yakın olması nedeniyle bir çok site projesinin bu bölgede yapılabileceğine dikkat çeken Arseven; "Tek binada yaşama dönemi bitti. Dünya artık daha az maliyetle oturulan, çok katlı konutlara geçiyor. İzmirlileri de site hayatına alıştırmak lazım. Bunun için "Narlıdere'de 25 katlı rezidans ve Gaziemir'de üç katlı yapılardan oluşan iki yeni proje için çalışmaya başladık" dedi.


120 konutluk Symrna Park'ın özellikleri


* 8 dönüm arazi üzerine kurulu 120 dairelik proje zemin artı 9 kattan olşuyor. 


* 320, 360 ve 380 m2, 4+1 ve 5+1 dairelerden oluşan projede zemin katlarda 2+1 ve 1+1 daireler yer alıyor. 


* Tüm dairelerde depreme dayanıklı radye temel sistemi, akıllı ev otomasyonu ve güvenlik sistemleri, 24 saat özel güvenlik hizmeti, giriş ve kapı kontrol sistemleri, otomatik bariyer, özel peyzaj düzenlemesi, çocuk oyun alanı, misafir otoparkı, her daireye 2 araçlık kapalı otopark, faraday kafesi topraklama sistemi, jeneratör, kapalı ve açılabilir yüzme havuzu, çocuk yüzme havuzu, sauna, masaj odası, fitness center, yangın algılama ve ihbar sistemleri, deprem sensörleri ve gaz kesme sistemleri, camlı, özel tasarımlı duş ve eğer istenirse jakuzi bulunuyor. 


* Dairelerin fiyatları ise 1 milyon 100 bin TL'den başlıyor.İdeal Yapı, Smyrna Park'ı İzmir'de hayata geçirdi! (Emlakkulisi.com, Kasım 2012)


İdeal Yapı, en lüks yaşam projesi olarak Smyrna Park'ı hayata geçirdi...


İzmir'deki kentsel dönüşüm kapsamında İdeal Yapı, en lüks yaşam projesi olarak Smyrna Park'ı hayata geçirdi. Smyrna Park 2500 metrekarelik alanda güneşlenme terası, açık ve kapalı yüzme havuzu ile şehrin merkezinde yükseliyor. İdeal Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Arseven, İzmir Yeni Kale bölgesinde mezbelelik alanda sağlıksız yaşam koşullarına son verdiklerini belirterek, "Mülk sahipleri tek kuruş ödemeden konutlara sahip oldu. İzmir'in Smyrna Park benzeri projelere ihtiyacı var" dedi.Nejat Arseven ve İdea Yapı iletişim bilgileri neler? İDEA YAPI SAN. TİC. A.Ş. 


Adres : Mustafa Kemal Sahil Bulvarı No : 53, 35320 Narlıdere / İZMİR 


İdari Ofis Tel: 238 51 50


Tanıtım ve Satış Ofisi Tel: 239 55 00


Faks : 0 232 238 41 89 


E-Mail : info@ideayapi.com


Web Adresi: www.ideayapi.com
Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016