Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Nejat Ersin kimdir?

Mimar Nejat Ersin kimdir? Mimar Nejat Ersin, yaşamı boyunca hangi işlerde görev aldı?


1924 yılında Darıca’da doğan Nejat Ersin, 1950 yılında Güzel Sanatlar Akademisi'nden mezun oldu. Mezuniyet sonrası bir süre özel bürolarda çalışan Ersin, kısa bir süre de Malatya'da, Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde mimar olarak görev yaptı. 1952 yılında  Ankara  İmar Müdürlüğü'nde, 1953 yılında Hava Meydanları İşletmesi Müdürlüğü'nde çalışmaya başladı. 

1960-1994 yılları arasında serbest çalışmaya başladı. Bu süreçte, Sedad Hakkı Eldem'le birlikte Başbakanlık Ek Binası'na da birlikte imza attı. Najat Ersin, Eldem'in ölümü olan 1989 yılına kadar 27 yıl süreyle, onun Ankara'daki işlerine vekalet etti. Meslek hayatında, sadece mimarlık pratiğinde yer alan bir mimar olarak kalmayıp, Mimarlar Odası'nın kurulması ve örgütlenmesi sürecine de oldukça büyük katkılar yaptı. 1955'den itibaren Ankara Şubesi'nde, 1959'dan itibaren de Merkez Yönetim Kurulu’nda, 1971’e kadar sürekli görev aldı.


11 Mayıs 2010 Salı günü tedavi gördüğü GATA Hastanesi'nde vefat etti.


Genel Yarışmalar 

Derece aldığı ulusal yarışmalar: Mithat Paşa Kabri (1. Mansiyon), Yeşilköy Terminal Binası Tadil-Tevsi Dekorasyon Yarışması (Ekrem Bahtoğlu ve Sedat Çağlar ile beraber / 1. Mükafat), Ziraat Bankası Marmara Bölgesi Evleri (Sedat Çağlar, Sevinç Kaynak ve Nihat Başkaner ile beraber / 1. Mükafat), Ziraat Bankası Orta Anadolu Evleri (Sedat Çağlar, Sevinç Kaynak ve Nihat Başkaner ile beraber / 1. Mansiyon), Ziraat Bankası Dağlık Bölge Evleri (Sedat Çağlar, Sevinç Kaynak ve Nihat Başkaner ile beraber / 1. Mükafat), Ziraat Bankası Ova Tipi Evler (Sedat Çağlar, Sevinç Kaynak ve Nihat Başkaner ile beraber / 3. Mükafat)


Sınırlı Yarışmalar

Anafartalar Çarşısı C Bloku (Mansiyon), PTT Merkezi ve Lojman (2. Mükafat), SSK Yenimahalle Lojman Sitesi (1. Mükafat), SSK Trabzon Bölgesi Büro ve Lojman Kompleksi (Mansiyon), Merkez Bankası Van şubesi (Mansiyon), İş Bankası Mecidiyeköy Lojmanları, 200 Ünitelik (Mansiyon), Oyak Tandoğan Ordu Pazarı (Mansiyon), Bodrum Güllük Yerleşmesi (Mansiyon)


Asli Jüri Üyelikleri

İmar İskan Bakanlığı Araştırma Labaratuvarları, Ankara; İş Bankası Yeni Genel Müdürlük Binası, Kavaklıdere, Ankara; Pamucak Turizm Planlaması; Antalya Tatbikat Oteli Otelcilik Okulu; Ordu Yardımlaşma Genel Müdürlük Binası;  İzmir  Opera Binası; Eskişehir Kültür Binası; Esenboğa Uluslararası Teminal Binası; Halk Bankası Genel Müdürlük Binası; Cumhurbaşkanlığı Konser Salonu.


Mimar Nejat Ersin projeleri..


Resmi Sektördeki İşleri

NATO Meydanları’na ait 15 adet meydanda avan proje, tatbikat projesi ve detaylarını bizzat yaptığı işler: Personel binaları, atölyeler, hangarlar, büro binaları, depolar, büyük sığınaklar, kaza ve yangın istasyonu, elektrik santralleri ve trafo binaları, alıcı-verici binaları, kontrol kuleleri ve teknik servisler, İzmir (Gaziemir),  Adana  Uluslararası, Van ve Trabzon İç Hatlar Terminal Binaları, Samsun Hava Meydanı Terminal Binası


Özel Sektördeki İşleri

(1953-1957 ve 1960-1996 arasında) İzmir (Çığlı) Meydanı Terminal Binası, Anadolu Hisarı Spor Akademisi, kapalı spor salonu motel, kulüp binası, Dışişleri Bakanlığı Ek Binası.


Endüstriyel Yapılar

Tekfen Ampul Fabrikası ve büro bloku, Maken Makine Aletleri Fabrikası ve büro bloku, Yedek Parça Fabrikası, Meysal Meyve Suyu Fabrikası, Gümesko Narenciye Sarartma ve Amlajlama Fabrikası, Doğsan Ağaç Kaplama Fabrikası, İller Bankası Orta Gerilim Fabrikası idare binası sosyal tesisler, hizmet binaları.