Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Nermin Uran

Uran Holding Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Nermin Uran, 1995’de holdingin kurucusu eşi İsmet Uran’ın işçisi tarafından öldürülmesinin ardından işleri üstlendi. Nermin Uran holdingi oğulları Arcan ve Aysan Uran ile birlikte yönetiyor.Nermin Uran
Uran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nermin UranNermin Uran kimdir? Uran Holding’in kurucusu, 68 kuşağının öğrenci liderlerinden olan ve 1995 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden İsmet Uran’ın eşidir.


Nermin Uran, İsmet Uran’ın vefatının ardından işleri yönetti. Eşi İsmet Uran hayattayken belki de hiç ilgilenmediği birçok işle başa çıktı. 


Uran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nermin Uran, holdingi oğulları Arcan ve Aysan Uran ile birlikte yönetiyor. Oğlu Arcan Uran, Nermin Uran’ı nasıl anlatıyor?Arcan Uran, Eylül 2012’de Vatan Gazetesi’nden Elif Ergu ile röportajında şunları anlatıyor;


“Babam her şeyi sıfırdan yaptı. Ona çok şey borçluyuz. Ne yazık ki kaybetti hayatını. Babam asker bir ailenin oğlu. İTÜ Makine Mühendisliği’ni birincilikle bitiriyor. Öğrenci lideri. 1974 yılında Uran Mühendisliği kuruyor. Sonra inşaat işlerine giriyor. Fırsatları da iyi değerlendiriyor. Kalamış marina, Caddebostan’dan Suadiye’ye kadar yollar... Bunlar ilk aklıma gelen büyük projeleri babamın. Kısa sürede şirketi büyüyor. Bizim en çok övündüğümüz takdir ettiğimiz özelliği sıfırdan bunları yapması.


Babamın vefatından sonra annem Nermin Uran bayrağı devraldı. Turizm grubunun başındaydı annem, tüm işlere sarıldı. 1995’li yıllarda yaşadık bunları. Kadın olarak da zorlukları başarmış bir kadın annem Nermin Uran. Dediğiniz çok doğru. Kendisiyle çok gurur duyuyoruz. Abimle ve ben de elimizden geldiğince işlere hızla sarıldık.”Nermin Uran, İsmet Uran’ın öldürülmesi olayını nasıl anlatıyor?12 Şubat 1997’de Milliyet Gazetesi’nde Celalettin Çetin imzasıyla yayınlanan yazıda Nermin Uran’ın şu ifadeleri yer alıyor; 


"Eşim öldürüldüğü gün ben Side'deki otelimizde, Grand Prestige Otel'de idim. Eşim hafta sonları oraya gelirdi... Kucak dolusu dosya getirir. Kapanır odasına çalışırdı. Bu kadar çalışkan, iyi yürekli bir yapının insanıydı. İşte o gün oteldeyim, cuma akşamı gelecek diye bekliyorum. Kendisini Ankara'da üç bin konutluk şantiyede bulunuyordu. Daha sonra aldığım haber beni yıktı, perişan etti (ağlıyor bu arada) Bu büyük inşaattaki bloklardan ikisinde yapılan boyalar akmış. Bu boya işinin başındaki adamın teminatı var bizde. Şirket teminatı, vermiyor. Kalitesizlikten ötürü vermiyor ve bu boyacı geçmişi kötü, karanlık işlerle uğraşan bir yapının isyanı. Bunu sonradan öğreniyoruz.

O gün orada olmasının bir nedeni de İsmet Bey yani eşim yeniden iş verecek diye gelmiş. Adı Ali Eroğlu olan bu kişi o gün, para almak için İsmet Bey'e çıkıyor. Kocam ona `Senin alacağın görülmüyor, ama istiyorsan çık yukarı, bir arkadaş da al yanına, eğer daha alacaklı görünüyorsan gel ödeyeyim' diyor. Adam tavırlarında ileri gidiyor ve sonunda silah sesleri. Tabancadaki bütün mermileri boşaltıyor. Ve canım eşim oracıkta ölüyor."Nermin Uran
Nermin Uran ve İsmet Uran


Nermin Uran, hangi haberlere konu oldu?Uran Holding’in binası otel oluyor (Hürriyet  Gazetesi, Eylül 2010)


Uran Holding’in Altunizade’deki şirket binası otele dönüştürülüyor. Otelin işletmesini kendisi yapacak olan Uran Ailesi’nin, isim için uluslarası otel zinciri Ramada Grubu’yla el sıkıştığı, şirket binasının Ramada Plaza Otel olacağı belirtiliyor.


Uran Holding'in Altunizade'deki şirket binası otele dönüştürülüyor. Otelin işletmesini kendisi yapacak olan Uran Ailesi'nin, isim için uluslarası otel zinciri Ramada Grubu'yla el sıkıştığı, şirket binasının Ramada Plaza Otel olacağı belirtiliyor.


Son yıllarda İstanbul Anadolu yakasına yönelen holdinglerin cazibe merkezi olan Altunizade bölgesinde yeni bir otel açılıyor. Holdinglerin birçoğu genel merkezlerini Altunizade'ye taşırken, yıllardır semtte bulunan Uran Holding ise şirket binasını otele dönüştürüyor. Hemen belirtelim; Uran Holding'in şirket binası, Altunizade'de Mahir İz Caddesi üzerinde bulunuyor. Bodrum dahil beş katlı olan binanın kullanım alanı 5 bin metrekare civarında. Uran Holding, bir dönem oldukça revaçta olan “Bizimkiler” dizisinin çekildiği holding olarak da akıllarda kalmıştı.


Öğrendiğimize göre kısa süre sonra şirket binasını otele dönüştürecek Uran Ailesi, işletmesini de kendisi yapacak. Otelin isminin ne olacağı konusunda ise farklı görüşler var. Öne çıkan söylentilerden biri şirket binasının Ramada Plaza Otel olacağı yönünde. Koşulanlara göre uluslarası otel zinciri Ramada Grubu'yla franchise anlaşması yapan Uran Ailesi, şirket binasını Ramada Plaza Otel olarak hizmete açacak. Uran Holding'in yeni binasının kaç yıldızlı otel olacağı konusunda da görüşler muhtelif. Sektörden görüştüğümüz bir isim, binanın kapasitesinin beş yıldızlı bir otel için küçük olduğunu ancak üç-üç buçuk yıldızlı bir otele uygun olabileceğini söylüyor.


Kurucu 68 Kuşağı'nın önde gelen ismi


68 Kuşağı'nın önemli isimlerinden İsmet Uran'ın kurucusu olduğu Uran Holding; 1981 yılından bu yana inşaat, turizm,sigorta ve beton gibi farklı alanlarda faaliyet gösteriyor. Uran Holding, Side'deki beş yıldızlı Grand Prestige Otel, Karaköy Yüzer Yolcu İskelesi, Ankara'daki 3 bin konutluk Urankent, Yerebatan Sarnıcı'nın restorasyonu, Oyak Tuzla Binaları, TOE fabrikası, Tuzla'da tersane ve Beylikdüzü'nde 4 bin konut gibi birçok projeye imza attı. İsmet Ural'ın 1995'te talihsiz bir olay sonucu öldürülmesi üzerine yönetimine geçen Karısı Nermin Uran, oğulları Arcan ve Aysal Uran'la birlikte şirketi yönetiyor. Uran Holding, sanata verdiği destekle de biliniyor.Heykelini diktim sıra otelinde (Sabah Gazetesi, Ocak 2003)


Nermin Uran yedi yıl önce öldürülen eşinin hayali olan, "Prestige Otel"i bitirebilmek için canını dişine taktı.

URAN Holding'in patronu 68 Kuşağı'nın önemli isimlerinden İsmet Uran'ın öldürülmesinden sonra holdingin başına geçen eşi Nermin Uran şu sıralar çok heyecanlı. Öldürüldükten sonra heykelini yaptırıp holding bahçesine koydurduğu eşinin en büyük projesi olan "Prestige Otel"in kaba inşaatını tamamlayan Uran, otelin açılışını gerçekleştirdiğinde İsmet Uran'ın hayallerini gerçeğe dönüştürmekle kalmayacak, İstanbul'a beş yıldızlı mükemmel bir otel de kazandırmış olacak.


DEV BİR OTEL


Temeli 90'lı yıllarda İsmet Uran tarafından atılan Sarıyer Hacıosman'daki Prestige Otel inşaatı, ünlü işadamının yedi yıl önce uğradığı silahlı saldırıda öldürülmesiyle yarım kalmıştı. Ankara'da, inşaatlarında boyacılık yapan bir taşeron tarafından öldürülen Uran'ın ardından otel inşaatı kendi kaderine terkedilmişti. Beş yıldızlı, bin 50 yatak kapasiteli otelin milyonlarca dolara mal olan inşaatını tamamlamak görevini şimdi ,Uran Holding'in yönetimini ele alan Nermin Uran üstlendi.


Bünyesinde yaklaşık 20 şirket bulunan holdingin başına geçen Nermin Uran, tamamlandığında İstanbul'un en büyük ve en ünlü otellerinden birisi unvanına sahip olacak Prestige Oteli'ni bitirebilmek için hummalı bir çalışma başlattı. Bugüne kadar yapımına yaklaşık 10 trilyon lira harcanan otel tamamlandığında yüzlerce kişiye de iş imkanı sağlayacak.


HEP ARKA PLANDAYDI


İsmet Uran, 68 kuşağının önde gelen temsilcilerinden biriydi. Celal Doğan, Cavit Kavak, Uluç Gürkan, Atilla Aksoy, Hasan Celal Güzel ve Ersin Salman gibi önemli isimlerin ön planda olduğu dönemde, İstanbul Teknik Üniversitesi'nde öğrenci temsilciliği yaptı. Ancak diğer arkadaşlarının aksine hep ön planda olmaktan kaçındı.

Makine mühendisliği bölümünü bitirince kendisini iş hayatının içinde bulan Uran, Uran Holding'i kurdu. Öğrencilik yıllarında onlarca eylemi örgütleyen İsmet Uran, kurduğu holding sayesinde binlerce işçinin patronu oldu.


KISA SÜREDE BÜYÜDÜ


Uran Holding kısa sürede büyüyerek, irili ufaklı 20 civarında şirketi bünyesinde topladı. Side'deki 750 yataklı 5 yıldızlı Grand Prestige Otel'in sahibi olan holding, Karaköy Yüzer Yolcu İskelesi, Ankara'da 3 bin konutluk Urankent, Zeynep Kamil Hastanesi'nin onarılması, Aksaray Yerebatan Sarnıcı'nın yeniden yapılması, OYAK Tuzla binaları, TOE Fabrikası, Tuzla'da birçok tersane, Beylikdüzü'de 4 bin konut inşaatına imza attı. Turizm ve İnşaat sektörü olmak üzere birçok alanda yatırımlar yapan holdingin cirosu trilyonlarla ifade ediliyor.Uran Holding'den iki yeni şirket! (Emlakkulisi.com, Eylül 2009)


1981 yılından beri inşaat, turizm, sigorta ve üretim sektörlerinde faaliyet gösteren Uran Holding, bünyesine iki yeni şirket daha kattı.


Uran Holding'in patronu 68 Kuşağı'nın önemli isimlerinden İsmet Uran'ın öldürülmesinden sonra holdingin başına geçen Nermin Uran oğullarıyla birlikte iki yeni inşaat şirketi kurdu.


Sermayesi 285 bin TL olan şirketin adı Urankent Konut Anonim Şirketi. 1 milyon 443 bin 300 TL sermaye ile kurulan şirketin adı ise Urankent Ticaret Merkezi ve İnşaat Anonim Şirketi. Aynı gün faaliyete geçen şirketlerden biri konut inşaatları yapmak, diğeri ise alışveriş ve ticaret merkezi projelerini hayata geçirmek amacıyla kuruldu.

Her iki şirketin yönetim kurulu başkanlığında Nermin Uran, Urankent Konut A.şž'nin yönetim kurulu üyeliğinde Arcan Uran, Aysan Uran, Ahmet Dönmez, Mehmet Dönmez, Niyazi Kayacık, Selahattin Yiğit, İbrahim Orhan Umut ve Abdurrahim Ayvaz görev alıyor. Urankent Ticaret Merkezi ve İnşaat A.Ş'nin yönetim kurulu üyeliğini ise 

Arcan Uran ve Aysan Uran yürütüyor.


Urankent Konut A.Ş.'nin 285 bin TL olan sermayesi her biri 100 TL değerinde 500 hisseye ayrıldı. Buna göre şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olan Nermin Uran 687 hisseye tekabül eden 168 bin 700 pay tutarıyla en yüksek hisseye sahip. Uran Holding A.şž'nin ise Urankent Konut A.şž'de 160 hisse ile 116 bin TL'lik pay tutarı bulunuyor.

Kurulan diğer şirketin 1 milyon 443 bin 300 TL olan sermayesi her biri 100 TL değerinde 14.433 hisseye ayrıldı. Şirket ortaklarının pay dağılışları ise şu şekildedir;


Nermin Uran: 550 hisse 855 bin TL


Arcan Uran: 1 hisse 100 TL


Aysan Uran 1 hisse 100 TL


Uran Holding: 880 hisse 588 bin TL


Uran Sigorta: 1 hisse 100 TL


Turizm ve İnşaat sektörü olmak üzere birçok alanda yatırımlar yapan Uran Holding, Side'deki Grand Prestige Otel, Karaköy Yüzer Yolcu İskelesi, Ankara'da 3 bin konutluk Urankent, Yerebatan Sarnıcı'nın yeniden yapılması, Oyak Tuzla binaları, TOE fabrikası, Tuzla'da birden fazla tersane ve Beylikdüzü'nde 4 bin konutluk projeye imza attı.Uran Holding Ankara’da otel yapacak (Şubat 2012) 


Ramada İstanbul Asia Hotel’in yatırımcısı ve işletmecisi Uran Holding tarafından yapılan açıklamada şirketin yeni yatırımlarla turizm alanında büyümeye devam edeceği belirtildi. Açıklamada, ileriye dönük turizm yatırımları anlamında Ankara’ya yeni bir otel planlandığı ve İstanbul’da yatırıma uygun arazi arayışında olunduğu da kaydedildi.

Uran Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nermin Uran tarafından yapılan açıklamada, şirketin almış olduğu karar doğrultusunda turizm, inşaat, dış ticaret ve pazarlama alanlarında büyümeye devam edeceği belirtilerek, turizm alanndaki ileri vadeli hedefler ve yürütülen projelerle ilgili şu bilgiler verildi:


SİDE’DEKİ OTELE 100 ODALI EK YAPILACAK


Turizm grubumuzdan Uran Turizm A.Ş. geçtiğimiz yıl içerisinde Ramada İstanbul Asia otel yatırımını gerçekleştirdi ve işletmesini üstlendi. Ayrıca yine işletmesi altında bulunan Grand Prestige Side Hotel’e 100 odalı bir ek yatırım planlamaktadır. Alternatif turizm kanallarından termal turizm ile ilgili 4 veya 5 yıldızlı bir otel yatırımı planlamaktadır.


ANKARA’YA YENİ BİR OTEL PLANLIYORUZ


Uran Otel A.Ş. ise İstanbul Tarabya’da inşaatı devam eden otel yatırımına devam edecektir. Bu arada İstanbul’ da farklı bölgelerde değişik kapasitelerde otel yatırımı yapabilmek icin arsa ve bina araştırması yapmaktadır. Bu arada Ankara Urankent Projesi kapsamında yer alması planlanan bir otel yatırımının da planlama ve proje çalışmalarına başlayacaktır.


İsmet Ural’ın 1995’te öldürülmesi üzerine yönetimine geçen karısı Nermin Uran, oğulları Arcan ve Aysal Uran’la birlikte holding ve şirketlerini yönetiyor. Yıllarca holding merkezi olarak Mahir İz Caddesi’ndeki binayı kullanan Uran Holding, bölgedeki ihtiyacı görerek otele dönüştürme kararı aldı.


Binayı yıkmadan yeniden restore eden holding, 10 milyon dolarlık kaynak harcamış. Ramada otel zincirinden franchise alan Uran Holding, 80 odalı butik iş otelini 11 Kasım’da Ramada İstanbul Asia adıyla hizmete açacakmış. Öğrendiğimize göre otel, Ramada’nın isim hakkını kullansa da oteli Uran ailesi işletecek.


Bunun için de otele genel müdür olarak geçen yıl Ankara’da açılan DoubleTree by Hilton’un başındaki Tanju Özalpay transfer edilmiş. Sektörde 35 yıllık deneyimi bulunan Özalpay ve ekibi şu aralar otelin açılış hazırlıklarıyla uğraşıyormuş. Nermin Uran ve Uran Holding iletişim bilgileri neler? Genel Müdürlük Adres: Kayışdağı Cd. Karaman Çiftlik Yolu No:47 E Blok İçerenköy İstanbul/ TÜRKİYE


Telefon : +90 216 577 73 73 (PBX)


Fax : +90 216 577 73 67-68


E-Mail : info@uranholding.com


Web : www.uranholding.com

Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları, TOKİ Aksaray kura