Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Neşe Gürallar

ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nde doktora eğitimine devam eden mimar, GÜMMF Mimarlık Bölümü'nde araştırma görevlisi olarak çalışmaktadır.Neşe Gürallar


Neşe Gürallar kimdir?


Neşe Gürallar; 991 GÜMMF Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 1991-1995 yılları arasında çok sayıda mimari projede tasarım ve uygulama çalışmaları yaptı. GÜMMF Mimarlık Bölümü'nde başladığı Yüksek Lisans eğitimini 1997 yılında tamamladı. 1999-2000 yıllarında doktora tez çalışması için Edinburgh ve Londra’da, 2001 yılında Almanya’da bulundu. 


Neşe Gürallar hangi ödüllerin sahibi oldu?


Goethe Enstitüsü Bursu

Schwabisch Hall, Almanya, 2002.

TÜBİTAK NATO A2

Bilim Adamı Yetiştirme Grubu Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu, 1999-2000

ULAKBİM, TÜBİTAK

Bilimsel Yayınları Teşvik Programı, 2008.

Gazi Üniversitesi

Gazi Üniversitesi Yayın Ödülü, 2009.


Neşe Gürallar tarafından oluşturulan tezler hangileridir?


Ançel, Ö., “Mimar/Arkitekt Dergisinde Konut Sorununun Ele Alınışı: 1931-1946”, Gazi Üniversitesi, 2008.

Baysal, E., “Erken Cumhuriyet Döneminde Köy Mekânına Bakış ve Köy Enstitülerinde Mekânsal Deneyimler”, Gazi Üniversitesi, 2006.


Neşe Gürallar hangi dersleri vermektedir?


M202-401 Mimari Proje (Bahar ve Güz Dönemleri)

M402 Diploma Projesi (Bahar ve Güz Dönemleri)

İdeoloji ve Mekân (Bahar ve Güz Dönemleri)


Neşe Gürallar hangi kitapları yazdı?


Neşe GURALLAR. (2009). Emergence of Modern Public Space a Traditional Mosque Courtyard, Early Nineteenth Century Istanbul, Beyazit. This book aims to produce a comprehensive history of the transformation of the Istanbul Beyazıt Meydanı [Square] related with the modernisation of the public realm in the Ottoman Empire. Almanya. VDM Verlag Dr. Müller Aktiengesellschaft.


Sevgi Lökçe, Neşe Gurallar Yeşilkaya. (2004). Monitoring Architectural DEsign Education in European Schools of Architecture. The volume includes a series of texts that describe courses taught at schools of architecture in Europe. Yunanistan. ENHSA European Network of Heads of Schools....


Toktamış ATEŞ,Atilla İLHAN,Neşe G:YEŞİLKAYA,Murat BELGE, Tanıl BORA,Tarhan ERDEM. (2001).Halkevleri;, Modern Türkiyede Siyasi Düşünce, Cilt 2 : Kemalizm. Belli başlı düşünce akımlarının, siyasal açılımları ve etkilerini esas alarak, analitik bir değerlendirmesini hedefliyor. Türkiye. İletişim Yayıncılık.


Neşe GURALLAR YEŞİLKAYA. (1999). Halkevleri, İdeoloji ve Mimarlık. Tek Parti döneminin önemli bir kurumu olan Halkevleri ve halkevi Binaları çalışmanın ana problemidir. Dönemin mimarlarının kendilerini ve meslek pratiklerini algılayış biçimlerini kavramak ve döneme egemen olan ideolojininin halkevi Binalarına yansıyışını okumak kitabın amacıdır. Türkiye. İletişim Yayınevi.


Neşe Gürallar iletişim bilgileri nedir?


Neşe Gürallar linkedin hesabı için tıklayınız


Neşe Gürallar twitter hesabı için tıklayınız