Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Net metrekareye balkon dahil mi?

Genellikle apartmanlarda her daire için bir balkon da yapılıyor. Peki açık çıkmalar olarak nitelendirilen balkonlar metrekareye girer mi? Net metrekareye balkon dahil mi? Değil mi?


Balkonlar, bir yapının üst katlarında yapılan, dışarıya doğru çıkmış, önü ve yanları insanın beline gelen düzeyde korkulukla ya da duvarla çevrilmiş, çıkıp hava almaya vb. yarayan açık yer oluyor.


Genellikle apartmanlarda her daire için bir balkon da yapılıyor. Balkon alanlarının dairenin net alanına dahil olup olmadığı merak konusu oluyor.


Peki açık çıkmalar olarak nitelendirilen balkonlar metrekareye girer mi? Net metrekareye balkon dahil mi? Değil mi?


Bir evin gerçek kullanım alanını net metrekare söylüyor. Net metrekare hesabında, açık çıkmalar yani balkonlar metrekareye girmiyor. 


Konutlarda net alan hesabı

Bağımsız bölüm içerisindeki kapalı olup duvarlar arasında kalan net alan oluyor. Net alana; kapı ve pencere eşikleri, 2.5 cm’i geçmemek koşuluyla sıva payları, kolonlar, duman, çöp, atık, tesisat ve hava bacaları ile ışıklıklar, bağımsız bölüm içindeki asansör ve galeri boşlukları, tesisat odası, merpenlerin altlarında 1.80 m. yüksekliğinden az olan yerler, tek bağımsız bölümlü müstakil binalarda bağımsız bölüm içindeki otopark, sığınak, odunluk, kömürlük, hidrofor ve arıtma tesisi alanı, su ve yakıt deposu ve kazan dairesi dahil edilmiyor.


Bunun yanı sıra açık çıkmalar, balkonlar, zemin, çatı ve kat terasları, kat ve çatı bahçeleri gibi en az bir cephesi açık olan mekanlar ile aynı katta veya farklı katta olup bağımsız bölümün eklentisi olan mekanlar ile ortak alanlar bağımsız bölüm net alanı içinde değerlendirilmiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com