Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Net metrekareye dahil olmayan alanlar hangileridir?

Bir konutun gerçek kullanım alanı, kullanılmayan alanların dahil edilmediği net metrekare hesabı ile bulunuyor. Peki, net metrekareye dahil olmayan alanlar hangileridir?


Bir konutun büyüklüğü, net ve brüt metrekare ile tespit edilebiliyor. Net metrekare, konutun kullanılabilen gerçek alanını söylerken, brüt metrekare ise kullanılmayan alanların da dahil edilmesiyle tespit ediliyor.


Buna göre bir konutun gerçek kullanım alanı, kullanılmayan alanların dahil edilmediği net metrekare hesabı ile bulunuyor. Peki, net metrekareye dahil olmayan alanlar hangileridir?


Konutun metrekare hesaplamalarına ilişkin esaslar, Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinde yer alıyor.  


Net alan: 

Bağımsız bölüm içerisindeki kapalı olup duvarlar arasında kalan net alan oluyor. 


Net alan hesabı:

Net metrekare hesabı için, konutta yer alan bölümlerdeki komşu iki duvarının metre cinsinden ölçmek ve ölçülen değerlerin birbiriyle çarpılması gerekiyor.


Net alana; 

Kapı ve pencere eşikleri, 2.5 cm’i geçmemek koşuluyla sıva payları, kolonlar, duman, çöp, atık, tesisat ve hava bacaları ile ışıklıklar, bağımsız bölüm içindeki asansör ve galeri boşlukları, tesisat odası, merpenlerin altlarında 1.80 m. yüksekliğinden az olan yerler, tek bağımsız bölümlü müstakil binalarda bağımsız bölüm içindeki otopark, sığınak, odunluk, kömürlük, hidrofor ve arıtma tesisi alanı, su ve yakıt deposu ve kazan dairesi dahil edilmiyor.


Ayrıca açık çıkmalar, balkonlar, zemin, çatı ve kat terasları, kat ve çatı bahçeleri gibi en az bir cephesi açık olan mekanlar ile aynı katta veya farklı katta olup bağımsız bölümün eklentisi olan mekanlar ile ortak alanlar konutun net alanı içinde değerlendirilmiyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com