Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Niğde'de kentsel dönüşüm hızla sürüyor!

TOKİ tarafından Niğde’nin Efendibey Mahallesi’nde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında 944 konut inşa edilecek..


TOKİ tarafından Niğde’nin Efendibey Mahallesi’nde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında inşa edilecek 944 konutun ihalesi gerçekleşti. 


27 Aralık Çarşamba günü yapılan ihalede ayrıca 80 dükkân, 24 derslikli ilköğretim okulu ile altyapı ve çevre düzenlemesi işine de yer verildi.


Projede konutlar değişik büyüklüklerde ve 282’si 2+1, 662’si ise 3+1 planında tasarlandı.


TOKİ ile Niğde Belediyesi arasında yapılan protokol ile “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” çalışmalarına başlandı. Köhnemiş, çarpık yapılaşma bulunan ve yeterli sosyal donatı olmayan alanda “yerinde dönüşüm” esas alınarak, hak sahiplerine çağdaş standartlarda nitelikli bir yaşam alanı oluşturulması amaçlandı.


Hak sahibinin yüzde 88’i ile uzlaşma sağlandı. Uzlaşma sağlanamayan hak sahiplerine yaklaşık 23 milyon TL ödeme yapıldı. Projenin genelinde 3.848 konut, 2 anaokulu, 3 ilköğretim okulu, 1 lise, 200 kişilik pansiyon, 2 cami ve dükkânlar planlandı. Efendibey Kentsel Dönüşüm ve Gelişim projesine yapılacak toplam yatırım yaklaşık 634 milyon TL’dir.


Projeyle yerleşim alanı; dükkânları, okulları, camileri, meydanları, parkları, peyzajı, oyun ve spor alanları ile nitelikli sosyal çevre imkânı sunan, aynı zamanda şehre değer katacak yeni bir yaşam merkezine dönüşüyor.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016